Історія справи
Ухвала КАС ВП від 10.07.2018 року у справі №635/983/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 липня 2018 року
Київ
справа №635/983/17
адміністративне провадження №К/9901/42391/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Харківського районного суду Харківської області в складі судді Бобко Т.В. від 11.10.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Старосуда М.І., Яковенка М.М., Лях О.П. від 20.09.2017 у справі №635/983/17 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства внутрішніх справ України, треті особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
В лютому 2017 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не направлення інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України направити зазначену інформацію до Головного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку її пенсії.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 14.04.2017, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2017, адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями судів попередніх інстанцій, МВС України подало касаційну скаргу.
У касаційній скарзі МВС України, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. В обґрунтування зазначає, що листом від 03.02.2017 року МВС України повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга МВС України підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
21.12.2016 позивач звернулася до Міністерства внутрішніх справ України та до Головного управління Національної Поліції України в Харківській області із заявами, в яких просила повідомити чи була направлена до ПФУ та до Головного управління ПФУ в Харківській області інформація про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку з прийняттям Постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», а також просила надати довідку про новий розмір грошового забезпечення з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Окрім того, 21.12.2016 позивач звернулася до Головного управління ПФУ України в Харківській області із заявою, в якій просила повідомити, чи надходило на їх адресу повідомлення МВС України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії та просила здійснити такий перерахунок з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» та постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Міністерство внутрішніх справ України листом від 27 січня 2017 року №22/6-Д-136 повідомило позивача, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за Законом. Разом із тим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вищезазначеного Закону, затверджений постановою КМУ від 13.02.2008 №45, не передбачає перерахунок пенсій колишнім працівникам міліції, які одержують пенсію на умовах Закону, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських, що унеможливлює на даний час реалізацію Закону України від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей». Постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не може розглядатися як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських, оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше. Рішення Уряду про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських не приймалося.
Головне управління Національної поліції України в Харківській області листом від 10 січня 2016 року №29-2/Д-100 та Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 11 січня 2016 року № 2477/Д.14 повідомили позивача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії, оскільки жодних повідомлень відповідних силових міністерств та відомств про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не надходило і після внесення змін до ст. 63 цього Закону, рішень КМУ про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських не приймалось.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Згідно п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Проте з матеріалів справи вбачається, що МВС України листом від 03.02.2017 року за вих. № 1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до ГУПФ довідки для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Отже, станом на дату звернення до суду з позовом (17.02.2017) МВС України виконало вимоги Порядку № 45, а тому суди попередніх інстанцій безпідставно зобов'язали МВС України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що згідно Порядку № 45 МВС України зобов'язане повідомити Пенсійний фонд України про збільшення грошового забезпечення, а відтак і наявність підстав для перерахунку пенсії. Проте суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку про необхідність повідомлення відповідачем Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача.
Отже, судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового про часткове задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України задовольнити частково.
Постанову Харківського районного суду Харківської області від 14.04.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2017 скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_2, як особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та відповідно до розміру грошового забезпечення, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 1 січня 2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз
Судді Верховного Суду