Історія справи
Ухвала КАС ВП від 04.04.2019 року у справі №1640/3049/18

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ16 липня 2020 рокум. Київсправа № 1640/3049/18адміністративне провадження № К/9901/8975/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Кравчука В. М., суддів Єзерова А. А., Стародуба О. П.,розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" Гриценка Володимира Володимировичана рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 (суддя Чеснокова А. О.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від05.03.2019 (колегія у складі суддів Мельнікової Л. В., Бенедик А. П., Присяжнюк О. В. )у справі № 1640/3049/18за позовом ОСОБА_1до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" Смолія Б. В третя особа Фонд гарантування вкладів фізичних осіб
про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.І. ПРОЦЕДУРА1.21.08.2018 позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" Смолія Б. В., в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог (а. с. 128-129) просить:- визнати протиправною бездіяльність відповідача Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" Волкова О. Ю. (подалі - Уповноважена особа Фонду) щодо невключення її до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за вкладом в ПАТ "Банк Михайлівський" за рахунок фонду гарантування вкладів фізичних осіб за депозитними рахунками № НОМЕР_5, № НОМЕР_4, № НОМЕР_3 та № НОМЕР_2 на загальну суму 50500,00 грн. ;- зобов'язати відповідача подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо включення її до переліку рахунків вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за депозитними рахунками № НОМЕР_5, № НОМЕР_4, № НОМЕР_3 та № НОМЕР_2 на загальну суму 50500,00 грн.
2. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2018, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від05.03.2019, адміністративний позов задоволено.3.01.04.2019 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Відповідача на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019. У скарзі Відповідач просив скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.4. Ухвалою від 25.04.2019 Верховний Суд відкрив касаційне провадження.5. Скаржник заявляв клопотання про зупинення виконання оскаржуваних рішень.
Ухвалою від 24.04.2019 було відмовлено в його задоволенні. Також Відповідач заявляв клопотання про розгляд справи за участю його представника, однак відповідно до ч.
1 ст.
343 КАС України попередній розгляд справи проводиться без повідомлення учасників справи.II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ6. Судами встановлено, що 29.03.2016 між Позивачем (Сторона-1) та ТОВ "Кредитно-інвестиційний центр" (Сторона-2) укладено договір № 980-024-000212792 за умовами якого Сторона-1 передає Стороні-2 у власність кошти в розмірі, порядку та на строк, передбачені цим Договором, а Сторона-2 приймає від Сторони-1 у власність кошти, а Сторона-2 зобов'язується повернути кошти та виплатити проценти, в порядку та на умовах, встановлених цим Договором (п.1.1.Договору 2). Днем надання суми коштів у власність (позику) Стороною-2 вважається день зарахування суми коштів, зазначеної у п. п.1) п.1.2 Договору на поточний рахунок Сторони-2 відповідно до умов Договору (п. п. 1.3 Договору). Відповідно до пункту 8.3 Договору Сторони підтверджують, що даний Договір є договором позики та регулює відносини Сторін, що пов'язані з наданням позики Позивачем ТОВ "Кредитно-інвестиційний центр" у сумі, на строк та у порядку, передбаченому цим Договором, в зв'язку з чим взаємовідносини сторін за цим Договором регулюються ст.ст.
1046,
1047,
1048,
1049,
1050,
1051,
1052,
1053 Цивільного кодексу України та іншими нормативно- правовими актами, що встановлюють правила та вимоги до договорів позики.7. Наявною в матеріалах справи квитанцією підтверджено факт внесення позивачем суми в розмірі 30000,00 грн на виконання умов договору від 29.03.2016 №980-024-000212792 /а. с. 105/. 19.05.2016 з рахунку ТОВ "Кредитно-інвестиційний центр" на рахунок позивача № НОМЕР_1 в ПАТ "Банк Михайлівський" перераховано 30000,00 грн з призначенням платежу "повернення коштів згідно з договором №980-024-000212792 від 29.03.2016 та 177,03 грн з призначенням платежу "оплата процентів по договору № 980-024-000212792 від 29 березня 2016 року".
8.29.04.2016 між Позивачем (Сторона-1) та ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" (Сторона-2) укладено договір № 980-024-000231091, за умовами якого позивач передає ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" у власність грошові кошти в розмірі, порядку та на строк, передбачені цим Договором, а ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" зобов'язується повернути кошти Стороні-1 та виплатити проценти, в порядку та на умовах, встановлених цим Договором (п. 1.1 Договору). Днем надання суми коштів у власність (позику) Стороні-2 вважається день зарахування суми коштів, зазначеної у п. п. 1) п.1.2 Договору, на поточний рахунок Сторони-2 відповідно до умов Договору (п. п. 1.3 Договору). Відповідно до п. 8.3 цього Договору Сторони підтверджують, що даний Договір є договором позики та регулює відносини Сторін, що пов'язані з наданням позики позивачем ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" у сумі, на строк та у порядку, передбаченому цим Договором, в зв'язку з чим взаємовідносини сторін за цим Договором регулюється ст.ст.
1046,
1047,
1048,
1049,
1050,
1051,
1052,
1053 Цивільного кодексу України та іншими нормативно-правовими актами, що встановлюють правила та вимоги до договорів позики.9. Наявною в матеріалах справи квитанцією підтверджено факт внесення позивачем суми в розмірі 20000,000 грн на виконання умов договору від 29.03.2016 №980-024-000231091.19.05.2016 з рахунку ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" на рахунок позивача № НОМЕР_1 в ПАТ "Банк Михайлівський" перераховано
20000,00грн. з призначенням платежу "повернення коштів згідно з договором № 980-024-000231091 від 29 квітня 2016 року та 264,78 грн. з призначенням платежу "оплата процентів по договору № 980-024-000231091 від 29 квітня 2016 року".10.20.05.2016 між позивачем та ПАТ "Банк Михайлівський" укладено низку договорів банківського вкладу (депозиту) "Перше знайомство" №980-24-000242906 на суму 13000,00 грн, № 980-24-000242958 на суму 13000,00 грн, № 980-24-000242988 на суму 13000,00 грн, №980-24-000243018 на суму 11500,00 грн та додаткові угоди до них.11. За умовами пункту 1.1 вищевказаних договорів вкладник вносить, а банк приймає грошові кошти вкладника та зараховує їх на вкладні (депозитні) рахунки № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, НОМЕР_5 відповідно, що відкриваються банком на ім'я вкладника, і зобов'язується виплачувати вкладнику суму вкладу та проценти.Вид вкладу - строковий вклад.
12. Наявними в матеріалах справи копіями платіжних доручень підтверджено, що з поточного рахунка позивача № НОМЕР_1 в ПАТ "Банк Михайлівський" на виконання умов договорів банківського вкладу (депозиту) "Перше знайомство" від 20.05.2016 №980-24-000242906, №980-24-000242958, №980-24-000242988, №980-24-000243018 ОСОБА_1 20 травня 2016 року ініційовано переказ на вищевказані депозитні рахунки № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_5, відкриті в цьому ж банку, на загальну суму 50500,00 грн із призначенням платежу "залучення коштів на депозит".13. Згодом на підставі рішення Національного банку України від 23 травня 2016 року за № 14/БТ "Про віднесення ПАТ "Банк Михайлівський" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 23.05.2016 №812 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Михайлівський" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку". Розпочато процедуру виведення ПАТ "Банк Михайлівський" з ринку шляхом запровадження в ньому тимчасової адміністрації на один місяць з23.05.2016 по 22.06.2016 включно та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Михайлівський".14. Рішенням виконавчої дирекції Фонду строк тимчасової адміністрації продовжено повноваження Уповноваженої Фонду на здійснення тимчасової адміністрації до22.07.2016 включно. На підставі постанови Правління Національного банку України "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Банк Михайлівський" від12.07.2016 № 124-рш, виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Банк Михайлівський" та делегування повноважень ліквідатора банку" від 12.07.2016 №1213, згідно з яким розпочато процедуру ліквідаціїПАТ "Банк Михайлівський" та призначено Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Іраклієнка Ю. П. з13.07.2016 по 12.07.2018 включно.
15. Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 01.09.2016 №1702 повноваження ліквідатора ПАТ "Банк Михайлівський" делеговано провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Волкову Олександру Юрійовичу з 05.09.2016.16. На офіційному сайті Фонду опубліковано оголошення про те, що з 18.07.2016 Фонд розпочинає виплати кошти вкладникам ПАТ "Банк Михайлівський".17. Проте позивача не включено до реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.18. Судом встановлено, що на виконання положень статті
38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" на підставі наказу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПAT "Банк Михайлівський" від 24.05.2016 №27/1 проведено перевірку правочинів (у тому числі договорів), які відповідають критеріям нікчемності. За результатами перевірки виявлено правочини (договори) за вкладними операціями, що є нікчемними згідно частини
3 статті
38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".19. Згідно з актом про проведення перевірки правочинів (у тому числі договорів), які відповідають критеріям нікчемності №3 від 01.06.2016 Комісією встановлено, що Банком 19.05.2016 виконано платіжні документи ТОВ "Кредитно-інвестиційний центр" з перерахування коштів на рахунки 2445 фізичних осіб у сумі
206980863,90
грн., проте фінансових можливостей товариства, зокрема залишку коштів, було недостатньо для проведення зазначених правочинів.20. Так, в додатку до акту перевірки зазначено, що Комісія за результатами перевірки встановила:- виконуючи 19.05.2016 платіжні доручення ТОВ "Кредитно-інвестиційний центр" з перерахування коштів на рахунки 2445 фізичних осіб у сумі 206980863,90 грн, Банк здійснив операції, з порушенням вимог законодавства, що призвели до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, що є ознакою нікчемності правочину, згідно положень п.
9 ч.
3 ст.
38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";- Банком укладено правочини (здійснені транзакції), умови яких передбачають передачу майна з метою надання окремому кредитору переваги (пільги) прямо не встановленого для нього законодавством чи внутрішніми документами Банку, що є ознакою нікчемності правочину, згідно положень п.
7 ч.
3 с. 38
Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".21. Актом перевірки про проведення перевірки правочинів (у тому числі договорів), які відповідають критеріям нікчемності №2 від 16.06.2016 встановлено нікчемність правочинів (трансакції) з виконання 19.05.2016 платіжних документів ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" з перерахування коштів на рахунки 12160 фізичних осіб у загальному розмірі 1298015973,74 грн. у відповідності до положень пунктів
7,
8,
9 ч.
3статті
38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та на підставі частини
1 статті
216 Цивільного кодексу України вирішено застосувати наслідки нікчемності правочинів до таких трансакцій.
22. У додатку до акту перевірки зазначено, що Комісія за результатами перевірки встановила:- виконуючи 19.05.2016 платіжні доручення ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" з перерахування коштів на рахунки 12160 фізичних осіб у сумі 1298015973,74 грн, Банк здійснив операції, з порушенням вимог законодавства, що призвели до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, що є ознакою нікчемності правочину, згідно з положеннями п.
9 ч.
3 ст.
38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";- Банком укладено правочини (здійснені транзакції), умови яких передбачають передачу майна з метою надання окремому кредитору переваги (пільги) прямо не встановленого для нього законодавством чи внутрішніми документами Банку, що є ознакою нікчемності правочину, згідно положень п.
7 ч.
3 с. 38
Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".23. Наказом Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Банк Михайлівський" від 01.06.2016 №42/1 затверджено висновки Комісії по перевірці правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними.ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
24. Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, зазначив, що відповідачем не доведено наявність правових підстав для не включення позивача до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду. Крім того, договірні відносини між позивачем та банком виникли до визнання банка неплатоспроможним, а відповідачами не надано доказів, що укладений договір є нікчемним.25. Оскільки протиправними діями були порушені гарантовані частиною права позивача на відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду, вимоги позивача про зобов'язання Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо включення Позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.ІV. ДОВОДИ
КАСАЦІЙНОЇ
СКАРГИ26. Відповідач у касаційній скарзі зазначає про порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права з огляду на таке.27. Зазначає, що на підставі рішення Національного банку України від 23.05.2016 за №14/БТ "Про віднесення ПАТ "Банк Михайлівський" до категорії неплатоспроможних", виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 23.05.2016 №812 "Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ "Банк Михайлівський" та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку". Отже, починаючи з 23.05.2016 банк здійснював свою діяльність на підставі
Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", яким передбачені заборони на проведення кредитних операцій та здійснення іншої ризикової діяльності, яке може призвести до збільшення суми відшкодування з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
28. Наголошує, що дії щодо виявлення укладених банком правочинів, які мають ознаки нікчемності, вчинялись Уповноваженою особою на виконання покладених не неї законом обов'язків. Суди під час розгляду справи не встановили та не звернули увагу на договори позики, укладені між позивачем та "Кредитно-Інвестиційний центр", а також не встановили правову природу походження коштів на поточному рахунку позивача.29. На переконання відповідача позивач не є вкладником банку в розумінні
Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", а відтак суди безпідставно зобов'язали Уповноважену особу включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.30. Відзив від Позивача не надходив, проте копію ухвали разом з доданими матеріалам справи нею було отримано 15.05.2019.V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ31. Перевіряючи доводи касаційної скарги та правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм права при вирішенні даного спору, Суд зазначає таке.
32. Відповідно до частини
2 статті
19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.33. Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема ~law21~.34. ~law22~ визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.35. Відповідно до ~law23~ Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн. Фонд не відшкодовує кошти: передані банку в довірче управління; за вкладом у розмірі менше 10 гривень; за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника.36. Згідно з положеннями ~law24~ Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог ~law25~ та нормативно-правових актів Фонду станом на день прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
37. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.38. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.39. Протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр ", "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.40. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до ~law26~.41. Гарантії Фонду є формою участі держави у системі гарантування вкладів фізичних осіб, передбаченою ~law27~; для виконання Фондом відповідних зобов'язань можуть залучатися бюджетні кошти; рішення та дії Фонду чи уповноваженої особи Фонду щодо включення вкладника до переліку осіб, яким необхідно здійснити виплату відшкодування сум вкладів за рахунок коштів Фонду, є рішеннями та діями суб'єкта владних повноважень, який реалізує делеговані державою повноваження по виведенню з ринку неплатоспроможних банків (~law28~).
42. Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава через відповідні фінансові та організаційні механізми бере активну участь та створює належні умови для функціонування відповідно до ~law29~ системи гарантування вкладів фізичних осіб шляхом забезпечення фізичній особі, яка на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, мала у такому банку вклад (від 10 грн), відшкодування суми коштів, зокрема, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів Фонду у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн.43. Отже, ~law30~ пов'язує можливість реалізації права на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами з настанням таких обставин: 1) прийняття Національним банком України рішення про віднесення відповідного банку до категорії неплатоспроможних (у разі, якщо на дату прийняття такого рішення дія договору банківського вкладу закінчилась) або рішення про відкликання банківської ліцензії; 2) наявність на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних у фізичної особи банківського вкладу за договором, укладеним до вказаної дати; 3) наявність на зазначеному банківському вкладі фізичної особи коштів разом з нарахованими відсотками на суму не менше
10грн; 4) включення уповноваженою особою Фонду фізичної особи до переліку вкладників банку, які мають право на відшкодування суми коштів за вкладами, з визначенням конкретної суми відшкодування; 5) затвердження виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, відповідно до складеного уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.44. В свою чергу, відповідно до ~law31~ Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.45. Процедура виведення банку з ринку, що запроваджується Фондом стосовно неплатоспроможного банку в порядку, встановленому ~law32~, відповідно до ~law33~, називається тимчасовою адміністрацією.46. Відповідно до ~law34~ не пізніше наступного робочого дня після початку тимчасової адміністрації Фонд розміщує інформацію про запровадження тимчасової адміністрації в банку на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет і не пізніше ніж через 10 днів публікує її в газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України".
47. Частинами третьою, п'ятою цієї статті також передбачено, що виконавча дирекція Фонду не пізніше наступного робочого дня після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних призначає з числа працівників Фонду уповноважену особу Фонду.Уповноважена особа Фонду повинна відповідати вимогам, встановленим Фондом.Рішення про призначення уповноваженої особи Фонду доводиться Фондом до головного офісу банку та до кожного відокремленого підрозділу банку негайно.48. Під час тимчасової адміністрації Фонд має повне і виняткове право управляти банком відповідно до ~law35~, нормативно-правових актів Фонду та вживати дії, передбачені планом врегулювання.49. Відповідно до ~law36~ з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту).
Фонд набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.50. При цьому правочини, вчинені органами управління та керівниками банку після початку процедури виведення Фондом банку з ринку, є нікчемними (~law37~).51. ~law38~ визначає порядок складання Уповноваженою особою Фонду переліку вкладників, які мають право на відшкодування сум коштів за банківськими вкладами, а також підстави та умови, за наявності яких відшкодування суми коштів за банківським вкладом фізичним особам за рахунок коштів Фонду не здійснюється.52. Так, згідно з положеннями ~law39~ Фонд або його уповноважена особа наділені повноваженнями щодо виявлення факту нікчемності правочинів шляхом здійснення перевірки вчинених (укладених) банком правочинів протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банк, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених ~law40~.53. Наказом Уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Банк Михайлівський" від 01.06.2016 № 42/2 затверджено результати проведеної перевірки правочинів на предмет виявлення правочинів, що є нікчемними, викладені в Акті № 2 Комісії по перевірці правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, за яким встановлено нікчемність правочинів (транзакції) з виконання 19.05.2016 платіжних документів ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" по перерахуванню коштів на рахунки 12160 фізичних осіб в сумі 1 298 015 973,74 грн, у відповідності до положень ~law41~.
54. Також Наказом від 01.06.2016 № 42/1 Уповноваженою особою затверджено висновки Комісії, викладені у Акті № 3, за яким встановлено нікчемність правочинів (транзакцій) з виконання 19.05.2016 платіжних документів ТОВ "Кредитно - інвестиційний центр" з перерахування коштів на рахунки 2445 фізичних осіб у загальному розмірі 206 980 863,90 грн у відповідності до положень пунктів
7,
9 частини
3 статті
38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та на підставі частини
1 статті
216 Цивільного кодексу України вирішено застосувати наслідки нікчемності правочинів до таких трансакцій.55. Згідно із витягом з Додатку 2 до Акта № 2 від 01.06.2016 Комісії по перевірці правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, до переліку фізичних осіб, на рахунки яких 19.05.2016 здійснено перерахування коштів з поточного рахунку ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр", включено позивача.56. Згідно із витягом з Додатку 2 до Акта № 3 від 01.06.2016 Комісії по перевірці правочинів (у тому числі договорів) на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, до переліку фізичних осіб, на рахунки яких 19.05.2016 здійснено перерахування коштів з поточного рахунку ТОВ "Кредитно-інвестиційний центр", включено позивача.57. У ~law43~, якою врегульовано заходи щодо забезпечення збереження активів банку, запобігання втрати майна та збитків банку, визначено підстави, з яких правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними.58. Відповідно до частини
2 статті
215 Цивільного кодексу України (далі -
ЦК України) недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
59. За правилами частини
1 статті
216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.60. ~law44~ містить перелік підстав, за наявності яких правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними.61. При цьому,
Законом України від 16.07.2015 №629-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку" (далі - ~law46~), який набрав чинності 12.08.2015 ~law47~ доповнено пунктом 9, згідно із яким правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними у разі здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.62. Разом з цим, з метою забезпечення захисту прав фізичних осіб, які були ошукані за посередництвом банків, вирішення питання щодо відшкодування їм коштів, а також для запобігання таким зловживанням у майбутньому 15.11.2016 за № 1736-VІІІ прийнято
Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживанням у сфері банківських та інших фінансових послуг" (далі-Закон № 1736-VIII), яким також внесені зміни до ~law49~.63. З пояснювальної записки до проекту ~law50~ видно, що необхідність прийняття ~law51~опроекту виникла у зв'язку з набуттям розповсюдження схемою, за якою у приміщеннях банку фізичним особам пропонується укладати не договори банківського вкладу з банком, а договори позики з небанківськими фінансовими установами через повіреного, яким виступає банк. При цьому з метою введення в оману споживачів щодо дійсного предмета договору банк відкриває кожному клієнту банківський рахунок, з якого в подальшому кошти перераховуються на рахунки небанківських фінансових установ.
64. Як зазначено у пояснювальній записці, за даними Фонду, із використанням саме такої схеми було ошукано за посередництвом лише ПАТ "Банк "Михайлівський" 14 тисяч фізичних осіб на загальну суму, що перевищує 1,5 млрд гривень.65. Крім того, зловживаючи низьким рівнем правової та фінансової культури фізичних осіб, особливо людей пенсійного віку (понад 45 відсотків фізичних осіб, постраждалих від схеми, реалізованої, зокрема, за участю ПАТ "Банк Михайлівський", є старшими 55 років), банком не надавалася таким особам чітка та однозначна інформація про те, що на кошти, залучені як позика до небанківської фінансової установи, не поширюються гарантії щодо їх відшкодування.66. З метою захисту прав фізичних осіб, які були ошукані за посередництвом банку, в тому числі і клієнтів ПАТ "Банк Михайлівський", та унеможливлення мультиплікації таких схем у майбутньому виникла необхідність внести зміни до законів України "
Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", "
Про банки і банківську діяльність" та "
Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" для врегулювання питань:- поширення на зазначених осіб гарантій відшкодування коштів, передбачених
Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";- посилення відповідальності небанківських фінансових установ (у тому числі пов'язаних із банками), якими у зазначений вище спосіб були залучені, як позика, кошти від фізичних осіб;
- встановлення заборони фінансовим установам залучати кошти фізичних осіб (крім учасників такої установи) із зобов'язанням щодо їх повернення, у тому числі шляхом отримання позики, у разі якщо це прямо не передбачено законом про діяльність відповідної фінансової установи;- встановлення обов'язку банка при виконанні функцій повіреного, агента, іншого представника або посередника із залучення коштів від фізичних осіб попередньо ознайомлювати у письмовій формі таких фізичних осіб про непоширення на їх кошти, залучені на користь третіх осіб, гарантій, встановлених
Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".67.19.11.2016 набрали чинності положення пункту 15 Прикінцевих Положень ~law54~, внесені ~law55~, яким передбачено, що до вкладу прирівнюються кошти, які залучені від фізичної особи як позика або вклад до небанківської фінансової установи через банк, що виступив повіреним за відповідним договором і на день набрання чинності ~law56~ віднесений до категорії неплатоспроможних, якщо при цьому банком не було поінформовано фізичну особу під розпис про непоширення на такі кошти гарантій, передбачених ~law57~, а фізична особа, яка розмістила, надала такі кошти, прирівнюється до вкладника.68. Фонд зобов'язано ретельно вивчити документи щодо кожної фізичної особи, яку прирівняно до вкладника і кошти якої прирівняні до вкладу цим пунктом, і не пізніше 20 робочих днів з дня набрання чинності ~law58~ розпочати за рахунок коштів Фонду у межах суми відшкодування, визначеної ~law59~, виплату відшкодування коштів фізичним особам, які набули право на таке відшкодування у зв'язку з їх прирівнянням до вкладників.69. Тобто, з метою поширення гарантій ~law60~ до вкладу були прирівняні кошти фізичних осіб за чітко визначеними ознаками, які при цьому не є вкладом згідно із чинним законодавством. А саме, до вкладу прирівнюються кошти, які залучені від фізичної особи як позика або вклад до небанківської фінансової установи через банк, що виступив повіреним за відповідним договором, і на день набрання чинності ~law61~ віднесений до категорії неплатоспроможних, якщо при цьому банком не було поінформовано фізичну особу під розпис про непоширення на такі кошти гарантій, передбачених ~law62~, а фізична особа, яка розмістила, надала такі кошти, прирівнюється до вкладника.
70. У справі, яка розглядається, судами встановлено, що правочин по наданню позивачем позики ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" та ТОВ "Кредитно-інвестиційний центр" та операції по перерахуванню коштів позичальнику та повернення коштів з рахунку вказаного товариства на рахунок позивача були вчинені після віднесення ПАТ "Банк Михайлівський" до категорії проблемних.71. Поряд з цим, під час розгляду справ судами різних юрисдикцій, у рішеннях, які набрали законної сили та, зокрема, у справі № 826/20089/16, суди встановили, що 11.11.2014 між ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" та ПАТ "Банк Михайлівський" було укладено Договір доручення № 1, згідно з умовами якого ПАТ "Банк Михайлівський", в якості повіреного, мав здійснювати пошук, залучення та надання фізичним особам (далі - клієнти) консультацій про умови та можливість передачі останніми у позику грошових коштів на користь ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр", як Довірителя, на умовах строковості та платності.72. У відповідності до предмету Договору доручення ПАТ "Банк Михайлівський" мав укладати договори, що передбачають отримання/залучення ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" грошових коштів у позику від фізичних осіб, за формою, передбаченою відповідним додатком до даного Договору доручення.73. На виконання вищезазначеного Договору доручення ПАТ "Банк Михайлівський" від імені ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" укладались з фізичними особами (Клієнтами) договори позики за встановленою формою, та залучались кошти на рахунок ТОВ "Інвестиційно-розрахунковий центр" (далі - Договір позики).74. Також під час розгляду справ судами різних юрисдикцій, у рішеннях, які набрали законної сили та, зокрема, у справі № 826/19619/16, суди встановили, що Під час перевірки Уповноваженою особою Фонду було виявлено, що 01.04.2016 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Кредитно-інвестиційний центр" (код за ЄДРПОУ 39841850) (далі - ТОВ "Кредитно-інвестиційний центр" або Товариство) та Банком було укладено Договір доручення №1 (далі - Договір доручення) згідно з умовами якого Банк, в якості Повіреного, мав здійснювати пошук, залучення та надання фізичним особам (далі - Клієнти) консультацій про умови та можливість передачі останніми у позику грошових коштів на користь Товариства, як Довірителя, на умовах строковості та платності.
75. Відповідно до предмету Договору доручення Банк мав укладати договори, що передбачають отримання/залучення Товариством грошових коштів у позику від фізичних осіб, за формою, передбаченою відповідним додатком до даного Договору доручення.76. На виконання вищезазначеного Договору доручення Банком від імені Товариства укладалися з фізичними особами (Клієнтами) договори позики за встановленою формою, та залучались кошти на рахунок Товариства (далі - Договір позики). При цьому, фізичні особи (Клієнти) були обізнані в тому, що правовідносини за таким Договором позики регулюються положеннями ст.ст.
1046,
1047,
1048,
1049,
1050,
1051,
1052,
1053 Цивільного кодексу України та іншими нормативно-правовими актами, що встановлюють правила та вимоги до договорів позики, і, відповідно, не підпадають під гарантування вкладів з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.77. Зміст вказаних фактичних обставин свідчить про те, що у межах спірних правовідносин ПАТ "Банк Михайлівський" виступав повіреним, хоча про це й не було зазначено у договорах, укладених між Позивачем та ТОВ "Інвестиційно-Розрахунковий центр", ТОВ "Кредитно-інвестиційний центр.78. Матеріали справи не містять відомостей про те, що позивач був повідомлений банком під підпис про непоширення гарантій банку на кошти (залучені від фізичної особи як позика або вклад до небанківської фінансової установи через банк), станом на 19.05.2016 повернуті на рахунок позивача за договором позики з небанківською фінансовою установою.79. Отже, у справі, яка розглядається, кошти позивача відповідають чітко визначеним критеріям, визначеним змінами, внесеними до ~law63~ ~law64~, а тому вони прирівнюються до вкладу, а позивач, відповідно - до вкладника.
80. Аналогічна позиція відображена у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав від 21.12.2019 у справі № 823/1674/18, і Суд не вбачає підстав для відступу від неї.81. Суд звертає увагу, що, приймаючи оскаржувані рішення, суди попередніх інстанцій із посиланнями на Прикінцеві Положення
Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", внесені
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг" від 15.11.2016 № 1736-VIII, зазначали: ""До вкладу прирівнюються кошти, які залучені від фізичної особи як позика або вклад до небанківської фінансової установи через банк, що виступив повіреним за відповідним договором і на день набрання чинності
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг" віднесений до категорії неплатоспроможних, якщо при цьому банком не було поінформовано фізичну особу під розпис про непоширення на такі кошти гарантій, передбачених
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг", а фізична особа, яка розмістила, надала такі кошти, прирівнюється до вкладника".82. Таким чином, законом чітко встановлено, що на залучені від фізичної особи до небанківської фінансової установи кошти через банк, що виступив повіреним (агентом, іншим посередником) за відповідним договором, поширюються гарантії, визначені ~law69~, зокрема, за наявності таких умов: 1) вкладника не поінформовано під розпис, що на такі кошти не поширюються відповідні гарантії; 2) на дату набрання чинності ~law70~ банк віднесено до категорії неплатоспроможних.83. Даний висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, що міститься у постанові від 12.12.2018 року у справі № 761/12676/17.84. У зв'язку з тим, що в ході судового розгляду справи не встановлено повідомлення позивача банком про те, що на кошти, які надійшли на його рахунок від третіх осіб, не поширюються гарантії, визначені ~law71~, а також станом на 19.11.2016 року (дата набрання чинності ~law72~) ПАТ "Банк Михайлівський" віднесено до категорії неплатоспроможних, з урахуванням встановлених у справі обставин, відсутні підстави вважати, що позивач не набув статусу вкладника ПАТ "Банк Михайлівський" та на кошти, розміщені на рахунку позивача, не поширюються гарантії, визначені ~law73~".
85. З урахуванням наведеного, Суд погоджується із висновками судів першої та апеляційної інстанції про зобов'язання включити дані про рахунок позивача до переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ "Банк Михайлівський" за рахунок Фонду.86. Доводи касаційної скарги про неправильне застосування судами попередніх інстанцій ~law74~ судова палата відхиляє, оскільки зазначені положення ~law75~ до спірних відносин за участю ПАТ "Банк Михайлівський" не застосовуються з огляду на те, що ці відносини врегульовано спеціальним ~law76~.87. За правилами частини
1 статті
350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.88. За вказаних обставин, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.Керуючись ст.
243,
341,
345,
349,
350,
356,
359 КАС України, Суд -
ПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства "Банк Михайлівський" залишити без задоволення.Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №1640/3049/18 залишити без змін.Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач В. М. Кравчук
Суддя А. А. ЄзеровСуддя О. П. Стародуб