Історія справи
Ухвала КАС ВП від 14.08.2018 року у справі №348/425/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 серпня 2018 року
Київ
справа № 348/425/17
провадження № К/9901/34687/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії як непрацюючому державному службовцю, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Довгої О.І., Гудима Л.Я., Затолочного В.С. від 7 серпня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії як непрацюючому державному службовцю, в якому, з урахуванням уточнень, просив:
- визнати неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії щодо не врахування при обчисленні пенсії сум матеріальної допомоги та індексації;
- зобов'язати Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 10 грудня 2016 року відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) у розмірі 90 % заробітної плати, включивши до сум заробітної плати, суми матеріальної допомоги та індексації, що зазначені у довідці про заробітну плату, виданій архівним відділом Надвірнянської районної державної адміністрації Івано-Франківської області від 20 березня 2017 року № В-197/04-01 з урахуванням виплачених сум, виплатити недоотриманої ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
2. Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 30 травня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги та індексація заробітної плати) з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний Фонд України.
Зобов'язано Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_2 починаючи з 10 грудня 2016 року відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» та статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 84 відсотки із заробітку з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати), передбачених довідкою про заробітну плату, виданою архівним відділом Надвірнянської районної державної адміністрації Івано-Франківської області від 20 березня 2017 року № В-197/04-01, з урахуванням виплачених сум, виплатити недоотриманої ним суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
3. Рішення суду мотивоване тим, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, з них відповідно до Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» справлялися страхові внески ( збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначених видів заробітку, і які згідно статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» повинні бути включені до заробітку для обчислення пенсії.
4. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2017 року апеляційну скаргу Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області було задоволено.
Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 30 травня 2017 року - скасовано та ухвалено нову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовлено.
5. Рішення суду мотивоване тим, що 1 січня 2015 року в Законі України «Про державну службу» № 3723-XII, а з 15 грудня 2015 року в постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітної плати для обчислення пенсії» відсутні норми, які б регламентували умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.
З 1 травня 2016 року набрав чинності новий Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, яким встановлено інші правила щодо пенсійного забезпечення державних службовців. Зокрема, згідно із статтею 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який не містить норм щодо перерахунку пенсій, аналогічних тим, що втратили чинність.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2017 року та залишити в силі постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 30 травня 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 2 лютого 2009 року перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 84 відсотки від суми заробітної плати.
При обчисленні пенсії відповідачем не включено до заробітку такі види оплати праці, як суми виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати на які також нараховані та сплачені пенсійні внески.
У січні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про проведення перерахунку пенсії з часу призначення пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати та доплати належної йому пенсії надавши довідку архівного відділу Надвірнянської районної державної адміністрації від 20 березня 2017 року № В-197/04/-01.
Надвірнянське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листами від 27 січня 2017 року № 29/щ-15 та від 10 травня 2017 року № 3471/05 повідомило позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії з врахуванням вищевказаних виплат.
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що основним критерієм при визначенні видів оплати праці, які включаються до заробітку для обчислення пенсії є нарахування на такі виплати страхового збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Отже, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація входять до системи оплати праці державного службовця, з них відповідно до Закону України «Про збір назагальнообов'язкове державне пенсійне страхування» справлялися страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначених видів заробітку, і які згідно статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» повинні бути включені до заробітку для обчислення пенсії.
10. Надвірнянським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2017 року не подано.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
11. Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
12. Згідно із частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
13. Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
14. Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
15. Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
16. Згідно із статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
17. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.
18. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
19. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно довідки про складові заробітної плати позивачці були нараховані та виплачені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
20. Посилання відповідача та висновок суджу апеляційної інстанції на те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
21. У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
22. Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 2 квітня 2018 року (справа № 306/48/16-а), від 5 червня 2018 року (справа № 275/593/17).
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
23. Виходячи з викладеного, та враховуючи встановлені по справі обставини, колегія суддів доходить висновку про те, що у зв'язку із неправильним застосуванням Львівським апеляційним адміністративним судом норм матеріального права постанова Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2017 року підлягає скасуванню, постанова Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 30 травня 2017 року - залишенню в силі.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 7 серпня 2017 року - скасувати.
Постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 30 травня 2017 року - залишити в силі.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М. І. Гриців