Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 13.11.2019 року у справі №345/763/17 Постанова КАС ВП від 13.11.2019 року у справі №345...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова КАС ВП від 13.11.2019 року у справі №345/763/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

13 листопада 2019 року

м. Київ

справа № 345/763/17

адміністративне провадження № К/9901/20475/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О. П.,

суддів - Єзерова А. А., Кравчука В. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від
05.05.2017р. (суддя - Мигович О. М. ) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2017р. (судді - Обрізко І. М., Нос С. П., Сапіга В. П. ) у справі за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними,

встановив:

У лютому 2017 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті йому пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а також доплати за понаднормативний стаж, індексації, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії згідно чинного законодавства з 01.09.2016р. ;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за віком у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а також доплати за понаднормативний стаж, індексації, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії згідно чинного законодавства з 01.09.2016р.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Калуському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1. У лютому 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Проте відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що період його роботи на руднику "Ново-Голинь" ім. 50 років Жовтня не зараховується до відповідного стажу, оскільки на дане підприємство не поширюється дія статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Вважає таку відмову неправомірною, оскільки він має необхідний стаж роботи на підземних роботах, який дає йому право на перерахунок пенсії на пільгових умовах і робота на даному підприємстві має зараховуватися до відповідного стажу.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від
05.05.2017р., яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.06.2017р., позов задоволено.

Визнано протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії за віком позивачу в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а також доплати за понаднормативний стаж, індексації, підвищення до пенсії та інші доплати до пенсії згідно чинного законодавства з 01.09.2016р.

Зобов'язано Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а також перерахунок та виплату доплати за понаднормативний стаж, індексації, підвищень до пенсії та інших доплат згідно чинного законодавства з 01.09.2016р.

Скасовано розпорядження №156642 від 20.02.2017р. про перерахунок пенсії.

З ухваленими у справі рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що судами першої та апеляційної інстанцій порушено дискреційні повноваження відповідача, позовні вимоги ґрунтуються на невірних розрахунках позивача, який не наділений правом та повноваженнями проводити самостійно розрахунки з призначення пенсії та тим більше просити суд встановити доплати і надбавки до пенсії понад визначений згідно з законодавством розмір пенсії, а тому правильний розрахунок той, який обчислений у пенсійній справі позивача згідно оскаржуваного розпорядження.

У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", тут і далі в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, дія статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.

Згідно статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

В ході розгляду справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, перебуває на обліку в Калуському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №1. (а. с. 10)

Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 01.11.1976р. позивач працював на руднику "ім. 50 років Жовтня" (в подальшому перейменованого у рудник "Ново-Голинь") підземним прохідником з 21.07.1980р. по 07.12.1998р. та з
31.12.1998р. по 29.02.2000р. (а. с. 15-18)

Згідно даних пільгової довідки від 04.02.2008р. №32, виданої ПАТ "Оріана", позивач у періоди з 21.07.1980р. по 07.12.1998р. та з 31.12.1998р. по
29.02.2000р. працював на руднику "ім. 50 років Жовтня" (в подальшому перейменованого у рудник "Ново-Голинь") підземним прохідником, гірничим майстром, що передбачена Списком №1 та в сукупності становить 19 років 6 місяців 14 днів. (а. с. 14)

Судами встановлено, що стаж роботи позивача по Списку №1 під землею на шахті "ім. 50 років Жовтня" становить 19 років 6 місяців 14 днів, що дає право на пенсійне забезпечення відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Згідно розпорядження Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 01.05.2016р. №156642 розмір його пенсії до призначення відповідно до статті 8 Закону "Про підвищення престижності шахтарської праці" становив ~money0~, в тому числі розмір пенсії за віком - ~money1~, доплата за понаднормативний стаж - ~money2~, підвищення до пенсії - ~money3~, індексація - ~money4~, доплата - ~money5~ (а. с. 12)

02.02.2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій зазначив про те, що з 01.01.2017р. вступили в законну силу зміни до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" згідно з якими дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" поширюється на працівників, які видобувають калійно-магнієві солі. Просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", оскільки його стаж роботи по Списку №1 шахтаря у "Ново-Голинській" шахті становить понад 20 років при необхідних 15 років, а тому він підпадає під дію статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". (а. с. 8)

Листом Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 17.02.2017р. №32/Л-15 позивача повідомлено про те, що дія статей 1, 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" поширюється на працівників, передбачених пунктами "а ", "б ", "в" та не поширюється на працівників, передбачених пунктами "д ", "е" Підрозділу І "Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень" Розділу І "Гірничі роботи" Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затв. постановою Кабінету Міністрів України від
16.01.2003р. №36. (а. с. 9)

Крім того, позивача повідомлено про те, що відповідно до наявних у пенсійній справі документів, а саме - довідок про підтвердження пільгового стажу роботи, підтверджено роботу позивача з повним робочим днем на руднику "Ново-Голинь" ім. 50 років Жовтня, а тому для перерахунку пенсії з 01.01.2017р. на підставі Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" відповідачем витребувано підтверджуючу довідку від 07.02.2017р. №33 з ПАТ "Оріана".

Згідно розпорядження Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 20.02.2017р. №156642 позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", за результатами якого розмір пенсії становить ~money6~, з яких ~money7~ - три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та ~money8~ доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012р. №327. (а. с. 55)

Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо невключення до зазначеного перерахунку пенсії з 01.01.2017р. інших раніше отримуваних ним доплат та виплат, таких як доплату за понаднормативний стаж, підвищення до пенсії та індексацію, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач працював на посаді підземного прохідника по Списку №1 з повним робочим днем на підземних роботах, пільговий страховий стаж його становить 19 років 6 місяців 14 днів, в тому числі на руднику "Ново-Голинь", а тому позивач має право на отримання пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Крім того, суди виходили з того, що при перерахунку пенсії з 01.01.2017р. на підставі статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" позивачу протиправно не враховано додатково нараховані суми доплат та підвищення до пенсії, додатково встановленими окремими статтями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому такі мають бути включені при подальшому перерахунку пенсії.

З такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів не погоджується з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від
02.09.2008р. №345-VI передбачено підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від
06.12.2016р. №1774-VIII внесено зміни, які набрали чинності з 01.01.2017р., до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008р. №345-VI, відповідно до яких норми Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008р. №345-VI поширено на шахтарів, які мають стаж підземної роботи не менш як три роки.

Судами встановлено, що звернення позивача від 02.02.2017р. щодо перерахунку пенсії було пов'язане саме з внесенням з 01.01.2017р. змін до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Водночас із змісту відповіді на таке звернення позивача вбачається, що відповідач не відмовляв у перерахунку пенсії позивача, а навпаки повідомив останнього що у зв'язку із змінами в Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" його пенсію буде переховано з 01.01.2017р. відповідно до Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Відповідно до наявного в матеріалах справи розпорядження Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 20.02.2017р. позивачу проведено перерахунок пенсії, розмір якої з 01.01.2017р. склав ~money9~, що перевищує передбачений ~law29~ мінімальний розмір пенсії, який станом на 01.01.2017р. становив ~money10~ (1247 х 3).

До перерахунку позивач отримував пенсію в розмірі ~money11~

Таким чином, висновки судів щодо відмови відповідача у перерахунку позивачу пенсії позовних вимог не відповідають фактичним обставинам справи, а рішення про задоволення позовних вимог в цій частині не можна визнати обґрунтованим.

Щодо позовних вимог про врахування доплат за понаднормативний стаж, індексації, підвищення до пенсії та інших доплат до пенсії згідно чинного законодавства колегія суддів Верховного Суду виходить з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач отримує пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", у зв'язку з чим її розмір обчислюється згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон №1058-IV) і визначається індивідуально залежно від тривалості набутого шахтарем страхового стажу та величини одержуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.

Відповідно до Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп x Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон №1058-IV, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон №1058-IV.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.

Відповідно до ~law37~ мінімальна пенсія - це державна соціальна гарантія, розмір якої визначається ~law38~.

Таким чином, ~law39~ передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію, зміст якої полягає в гарантуванні отримання особам, на яких поширюється дія ~law40~, пенсійної виплати в розмірі не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до ~law41~ і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення передбачені ~law42~.

Із змісту розпорядження відповідача від 20.02.2017р. вбачається, що при визначенні розміру пенсії за віком відповідно до ~law43~ враховано коефіцієнт стажу позивача, доплата за понаднормативний стаж, підвищення за ~law44~, 20% ріст заробітної плати. З врахуванням відповідної доплати розмір пенсії позивача встановлено в розмірі, який перевищує мінімальний розмір пенсії передбачений ~law45~.

Такі висновки відповідають висновкам Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, висловлених у постанові від 30.05.2018р. у справі №345/2724/17 та у постанові Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 31.10.2018р. у справі №148/625/17.

Таким чином, відповідачем враховано передбачені законом підвищення та доплати, розмір пенсії позивача визначено з врахуванням таких підвищень та доплат, в зв'язку з чим висновки судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог не можна визнати обґрунтованими.

Відповідно до частини 1 статті 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Відповідно до частини 3 цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Таким чином, оскільки судами попередніх інстанцій неправильно застосовано норми матеріального права, оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням у справі нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 345, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Касаційну скаргу Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити.

Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від
05.05.2017р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від
19.06.2017р. скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О. П. Стародуб

А. А. Єзеров

В. М. Кравчук
logo