Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 12.07.2023 року у справі №420/13419/22 Постанова КАС ВП від 12.07.2023 року у справі №420...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 12.07.2023 року у справі №420/13419/22
Постанова КАС ВП від 12.07.2023 року у справі №420/13419/22
Постанова КАС ВП від 12.07.2023 року у справі №420/13419/22
Постанова КАС ВП від 12.07.2023 року у справі №420/13419/22

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2023 року

м. Київ

справа №420/13419/22

адміністративне провадження № К/990/16830/23

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Тацій Л.В.,

суддів: Стрелець Т.Г., Стеценка С.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у суді касаційної інстанції касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 (ухвалене судом у складі головуючого судді Кравченка М.М.) та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2023 (прийняту судом у складі: головуючого судді Танасогло Т.М., суддів: Бітова А.І., Градовського Ю.М.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

У вересні 2022 року ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства соціальної політики України (далі-відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі-відповідач-2, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому, з урахуванням уточнень, просив:

визнати протиправними дії Міністерства соціальної політики України та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік інваліду війни II групи ОСОБА_1 у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України «Про соціальний статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

зобов`язати Міністерство соціальної політики України та Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок вказаної допомоги за 2022 рік інваліду війни II групи ОСОБА_1 у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та виплатити з урахуванням попередньо визначеної суми такої допомоги (доплатити 11566,00 грн.).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області отримує пенсію по інвалідності та отримує щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як особа з інвалідністю внаслідок війни 2 групи. На думку позивача, відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням рішення Конституційного суду України від 27.02.2020р. №3-р/2020 в 2022 році йому мала бути виплачена разова грошова допомога до 5 травня як інваліду війни ІІ групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Однак, фактично таку допомогу йому виплачено у 2022 році у меншому розмірі - а саме 3905,00 грн., що не відповідає статті 13 вказаного вище Закону. З метою врегулювання питання щодо нарахування та виплати належної суми грошової допомоги позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив виплатити належну йому грошову допомогу. Позивачу відмовлено щодо нарахування та виплати належної грошової допомоги. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.

Короткий зміст рішень судів першої й апеляційної інстанцій

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2023, яке залишене без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2023, у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідач діяв правомірно, так як враховуючи положення статті 64 Конституції України, частини другої статті 20 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" № 389, частини сьомої статті 20 та абзацу 3 підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня мала здійснюватися у розмірах, визначених в додатку до Порядку, затвердженого Постановою № 540.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

Позивач звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2023, ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.

Касаційна скарга обґрунтована відсутністю висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права, а саме: частини п`ятої статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в умовах воєнного стану. Крім того, скаржник послався на те, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваних судових рішеннях не враховано висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 у справі № 440/2722/20.

Відповідач відзив на касаційну скаргу не надіслав.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Ухвалою Верховного Суду від 24.05.2023 касаційну скаргу залишено без руху, встановлено строк на усунення недоліків. У строк, встановлений судом, заявник усунув недолік касаційної скарги - направив уточнену касаційну скаргу.

Верховний Суд ухвалою від 21.06.2023 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області як отримувач щорічної разової допомоги до 5 травня.

У 2022 році ОСОБА_1 отримав одноразову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 3906,00 грн.

Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати щорічної разової допомоги як особі з інвалідністю ІІ групи у 2022 році в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком на підставі статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням раніше виплачених сум.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у відповідь на вказане звернення листом повідомило ОСОБА_1 , що в 2022 році була виплачена допомога до 5-го травня в розмірі 3906,00 грн., яка передбачена чинним законодавством.

Вважаючи, що сума щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2022 році виплачена йому у неналежному розмірі, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справі, яка розглядається, ключовим є питання визначення в умовах воєнного стану розміру виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році для осіб з інвалідністю, яка настала внаслідок війни.

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, переглядаючи справу № 560/8064/22 в касаційному порядку, у постанові від 13.06.2023 дійшов висновку про необхідність відступити від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 у справі № 580/2869/22 щодо застосування положень статті 13 Закону № 3551-XII, частини другої статті 20 Закону № 389-VІІІ, частини сьомої статті 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України та Порядку № 540 у подібних правовідносинах щодо нарахування та виплатити щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному вказаним Порядком, з огляду на те, що Судом не можуть бути застосовані нормативно-правові акти органів державної влади, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, оскільки вони є такими, що суперечать статті 17 Основного Закону та спеціальному законодавству, яке регулює забезпечення державою соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України шляхом надання їм пільг і гарантій соціального захисту відповідно до законодавства, а мають бути застосовані саме положення статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону України № 367-ХІV, згідно із якою щорічна разова грошова допомога до 5 травня для осіб з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни виплачується у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Так, у постанові від 13.06.2023 у справі №560/8064/22 Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформував наступний висновок:

« 1) держава не може в односторонньому порядку відмовитися від зобов`язання щодо соціального захисту осіб, які вже виконали свій обов`язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності без запровадження рівноцінних або більш сприятливих умов соціального захисту осіб, які захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність (ветеранів війни, учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни), та членів їхніх сімей;

(2) Бюджетним кодексом України не можна доручати Кабінету Міністрів України встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом регулювання спеціального Закону № 3551-ХІІ;

(3) тимчасове обмеження окремих соціальних пільг особам, які захищають або захищали Батьківщину, її суверенітет і територіальну цілісність, та членів їхніх сімей, у разі запровадження режиму воєнного стану, за умови додержання вимог пункту 5 частини першої статті 6 Закону № 389-VIII, може відбуватись за умови внесення змін до спеціального Закону № 3551-ХІІ, який регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, а не шляхом внесення змін до бюджетного законодавства з подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів України рішення щодо визначення розмірів соціальних гарантій;

(4) Уряд в додатку до Порядку № 540 установив, що у 2022 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом № 3551-XII, зокрема, інвалідам війни здійснюється у розмірах: I групи - 4421 гривня, II групи -3906 гривень, III групи - 3391 гривня, тобто визначив інші, ніж у вказаному Законі, розміри щорічної допомоги до 5 травня, що свідчить про невідповідність такого нормативного акта Кабінету Міністрів України положенням Закону № 3551-XII, який має вищу юридичну силу, а відтак положення цього Порядку щодо визначення розмірів такої щорічної разової грошової допомоги не можуть бути застосовані у відносинах її виплати у 2022 році;

(5) виплата інвалідам війни щорічної разового грошової допомоги до 5 травня у 2022 році має здійснюватися відповідно до статті 13 Закону № 3551-ХІІ у редакції Закону № 367-ХІV, у таких розмірах:

I групи - десять мінімальних пенсій за віком;

II групи - вісім мінімальних пенсій за віком;

III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Застосовуючи наведені вище правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, які виникли у справі, яка переглядається, Судова палата виходить із того, що оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 13 Закону № 3551-XII і Порядку № 540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини третьої статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни у 2022 році слід застосовувати не Порядок № 540, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.

Окрім того, Судова палата вважає безпідставними доводи скаржника про те, що він є неналежним відповідачем у справі, оскільки відповідно до абзацу другого підпункту 2 пункту 2 постанови № 540 виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 року, шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій.»

Застосовуючи наведені вище правові висновки Судової палати Верховного Суду до правовідносин, які виникли у справі, що розглядається, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки на час виплати позивачу у 2022 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли положення статті 13 Закону №3551-XII і Порядку № 540, які по-різному визначають розмір виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, з огляду на положення частини третьої статті 7 КАС України, якою визначаються загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2022 році слід застосовувати не Порядок № 540, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу та є спеціальним законом у цій сфері відносин.

Отже, позивач має право на отримання щорічної допомоги до 5 травня у 2022 році у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми матеріального права при ухваленні судових рішень.

Позовні вимоги ОСОБА_1 заявлені до Міністерства соціальної політики України та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області одночасно. Проте, нарахування та виплата щорічної допомоги до 5 травня у 2022 році позивачу у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 13 Закону №3551-XII здійснені саме ГУ ПФУ в Одеській області, тому позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

За таких обставин, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішень судів попередніх інстанцій із прийняттям нового рішення про часткове задоволення позову.

З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341 345 351 356 КАС України, Суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2023 у справі № 420/13419/22 скасувати, ухвалити нове рішення.

Позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи ОСОБА_1 у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України «Про соціальний статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок допомоги до 5 травня за 2022 рік особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та виплатити з урахуванням попередньо визначеної суми такої допомоги.

В іншій частині у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Л.В. Тацій

Судді: С.Г. Стеценко

Т.Г. Стрелець

logo