Історія справи
Ухвала КАС ВП від 18.04.2018 року у справі №806/2709/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
03 травня 2018 року
Київ
справа №806/2709/16
адміністративне провадження №К/9901/15609/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого Гриціва М.І.,
суддів: Берназюка Я.О., Коваленко Н.В., -
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України (далі - Міністерство) на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року (судді Нагірняк М.Ф., Гурін Д.М., Черняхович І.Е.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року (судді Іваненко Т.В., Кузьменко Л.В., Франовська К.С.) у справі за позовом ОСОБА_2 до Міністерства, Ліквідаційної комісії Управління Міністерства в Житомирській області (далі - Комісія), Головного управління Національної поліції в Житомирській області (далі - ГУ Нацполіції), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ, ПФУ відповідно), про визнання протиправними бездіяльності та рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовними вимогами про: визнання протиправною бездіяльність Міністерства щодо не надіслання на його письмове звернення інформації про зміни у грошовому утриманні до ГУ ПФУ для здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року та відповідь на його звернення, зобов'язання надіслати таку інформацію; протиправну відповідь на його звернення Комісії та її бездіяльність щодо ненадання довідки про розмір грошового забезпечення та зобов'язання надати таку довідку.
Житомирський окружний адміністративний суд постановою від 14 лютого 2017 року позов задовольнив частково.
Суд дійшов висновку, що Міністерство протиправно бездіяло і зволікало із повідомленням ПФУ про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01 січня 2016 року, та зобов'язав Міністерство надіслати до ПФУ інформацію про наявність таких підстав. Також суд зазначив, що Комісія та ГУ Нацполіції не мали підстав для видачі позивачу довідки про зміну грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Житомирський апеляційний адміністративний суд погодився з висновком суду першої інстанції про протиправність бездіяльності Міністерства та ухвалою від 04 квітня 2017 року рішення цього суду залишив без змін.
Міністерство не погодилося із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій і звернулося із касаційною скаргою про їх скасування та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позову. Вважає, що права позивача Міністерство не порушило, оскільки листом від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017 повідомило ПФУ про зміни у грошовому забезпеченні співробітників Міністерства для проведення перерахунку пенсії, в тому числі і позивача.
Колегія суддів переглянула судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясувала повноту фактичних обставин, встановлених судами, правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшла висновку про таке.
Суди попередніх інстанцій встановили, що ОСОБА_2 є пенсіонером із числа працівників органів внутрішніх справ України, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).
Позивач звертався до Міністерства із запитом про направлення до органів ПФУ інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену постановою Кабінетом Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова № 988). Листом від 25 листопада 2016 року відповідач відмовив позивачу в направленні такої інформації, обґрунтувавши відмову тим, що факт прийняття постанови № 988 не породжує підстав для перерахунку пенсії позивачу.
Позивач звертався також до ГУ ПФУ із запитом щодо проведення перерахунку його пенсії. Листом від 29 листопада 2016 року ГУ ПФУ роз'яснило позивачу про неможливість проведення такого перерахунку через відсутність відповідної інформації про підстави для його проведення.
На звернення позивача щодо видачі нової довідки про розмір грошового утримання Комісія та ГУ Нацполіції листами від 23 листопада 2016 року відмовили через відсутність повноважень на видачу таких довідок.
Колегія суддів переглянула судові рішення судів попередніх інстанцій у межах касаційної скарги, з'ясувала повноту фактичних обставин, встановлених судами, правильність застосування норм матеріального та процесуального права і дійшла висновку про таке.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно із пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також у порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.
Законом № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Сказане не суперечить вимогам пункту 2 Порядку, згідно з яким на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є підставою для перерахунку пенсії позивачу (колишньому працівнику міліції) на підставі постанови № 988.
Право позивача на перерахунок пенсії відповідно до вказаної постанови Уряду Міністерством не заперечується.
Отже, суди попередніх інстанцій правильно виходили з того, що з часу виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі постанови № 988 (01 січня 2016 року) до часу надання ПФУ інформації про проведення перерахунку пенсій (03 лютого 2017 року), Міністерство допустило протиправну бездіяльність.
Враховуючи наведене, суди дійшли висновку про обґрунтованість позовних вимог у цій частині.
Доводи касаційної скарги не містять належних та обґрунтованих міркувань, які б спростовували наведені висновки суду першої та апеляційної інстанцій.
У ній також не наведено інших міркувань, які б не були предметом перевірки судів та щодо яких не наведено мотивів відхилення наведеного аргументу.
Суд визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень, внаслідок чого касаційну скаргу Міністерства слід залишити без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанцій без змін.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
постановив:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий М.І. Гриців
Судді : Я.О. Берназюк
Н.В. Коваленко