42
0
9504
Здійснюючи будь-яку діяльність кожен із нас особливу увагу приділяє назві свого проекту або товару, яка має сподобатись споживачам та відрізнятись від усіх інших назв або позначень подібних товарів та послуг. Після вибору назви багато зусиль приділяється її рекламі та просуванню на відповідному ринку, що тягне за собою чималі витрати, а отже надає такій назві комерційної цінності.
Проте думка про необхідність правової охорони такої назви (позначення), як правило, виникає не одразу, що на практиці може спричинити проблеми як з її використанням, так і з припиненням порушень щодо її використання третіми особами.
Правовий режим охорони торговельної марки дозволяє вирішити цю проблему, оскільки отримання свідоцтва про реєстрацію торговельної марки (далі – ТМ) надає його власнику правові підстави для:
У якості торговельної марки може бути зареєстровано як окреме слово чи словосполучення (у тому числі власні імена, літери, цифри), так і зображення, або слово із зображенням разом. Відповідно до цього торговельні марки поділяються на словесні, зображувальні та комбіновані.
Особа, яка бажає зареєструвати ТМ, самостійно визначає у якому вигляді буде використовуватись ця торговельна марка Але при цьому необхідно враховувати, що не можуть бути зареєстрованими торговельні марки, які містять:
Аналіз торговельної марки на відповідність умовам її реєстрації можуть здійснити юристи. Але для отримання офіційного звіту, яким підтверджується наявність або відсутність тотожних або схожих ТМ, слід звернутися до ДП «Український інститут інтелектуальної власності» (далі – Укрпатент). Отримання звіту Укрпатенту за результатами пошуку допомагає у прийнятті рішення про те, чи можна розпочинати процедуру реєстрації торговельної марки, чи є вона унікальною та чи не повторює торговельні марки інших осіб. Послуга пошуку є платною. Розміри плати залежать від виду наданого для пошуку позначення (комбіноване, словесне), кількості класів товарів та послуг, для яких передбачається використання такого позначення.
Звертаємо увагу, що згідно з Планом пріоритетних дій Уряду на 2017 рік та Концепцією реформування державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні повноваження щодо реєстрації об’єктів інтелектуальної власності поступово переходять до Мінекономрозвитку, у зв’язку з чим процедуру реєстрації ТМ може бути змінено. Результатом реформи має бути вдосконалення національного законодавства та його гармонізація до законодавства ЄС відповідно до положень Глави 9 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, зокрема створення Національного органу інтелектуальної власності (заплановано на IV квартал 2017 року). Проте станом на сьогодні лише окремі законопроекти внесені на розгляд до Верховної Ради України, однак жоден поки не прийнятий.
На сьогоднішній день для реєстрації ТМ необхідно звертатись до Укрпатенту, реєстрація триває від 12 до 18 місяців за загальною процедурою, за прискореною – від 4 до 7 місяців, і виглядає наступним чином:
1. Підготовка та подання до Укрпатенту заяви про реєстрацію, що складається з:
2. Сплата збору
За подання заяви про реєстрацію ТМ сплачується збір, розмір якого встановлюється з урахуванням кількості класів, якими охоплюються зазначені в заяві товари і послуги. Таким чином, необхідно враховувати, що при реєстрації ТМ вказується конкретний перелік товарів та послуг, для яких ТМ буде використовуватись. Наприклад, клас 25 – це одяг, взуття, наголовні убори, клас 38 – телекомунікаційні послуги. Тільки в межах вказаних в заяві класів ТМ буде охоронятись. Наприклад, якщо ТМ зареєстровано для класу 33 (алкогольні напої), то будь-яка інша особа може зареєструвати схожу ТМ, але в іншому класі, наприклад, в класі 39 – перевезення, пакування і зберігання товарів, влаштовування подорожей. Актуальний перелік товарів та послуг за всіма існуючими класами можна переглянути за посиланням http://nice112017.ukrpatent.org/info/classes.
Документ про сплату збору повинен надійти до Укрпатенту разом із заявкою або протягом двох місяців від дати подання заявки. Цей строк продовжується, але не більше, ніж на шість місяців, якщо до його спливу буде подано відповідне клопотання.
Збір: за подання заявки одним заявником обов’язково сплачується основний збір в розмірі – 1000 грн, додатково за кожний додатковий клас товарів та послуг понад один – 1000 грн; додатково за подання в заявці кольорового зображення – 500 грн тощо.
Тож, вартість реєстрації залежить від виду торговельної марки (словесна, комбінована) та кількості класів МКТП, для яких ТМ буде використовуватись, а тому розраховується індивідуально у кожному випадку
3. Проведення експертизи
Експертиза заявки на реєстрацію ТМ проводиться Укрпатентом і складається з таких етапів:
Заявник має право з власної ініціативи чи на запрошення Укрпатенту, особисто або через свого представника брати участь у розгляді заявки, якщо при проведенні експертизи виникає необхідність у додаткових роз’ясненнях стосовно матеріалів заявки або відповідності заявленої ТМ умовам для реєстрації.
4. Прийняття позитивного рішення за результатами експертизи
5. Реєстрація ТМ та публікація відомостей про видачу свідоцтва
*6. Оскарження рішення стосовно заявки
Право інтелектуальної власності на ТМ засвідчується свідоцтвом. Строк дії свідоцтва становить 10 років від дати подання заявки і продовжується за клопотанням власника свідоцтва щоразу на 10 років, за умови сплати збору. Свідоцтво про реєстрацію ТМ, видане в Україні, має обмежену територіальну дію і підтверджує права власника свідоцтва виключно на території України.
У випадку, якщо передбачається використання ТМ на ринках інших країн, пропонується реєстрація ТМ для кожної з цих країн. Полегшити цю процедуру допомагає міжнародна реєстрація ТМ за Мадридською системою, яка дозволяє однією заявкою подати документи на реєстрацію ТМ в декількох країнах на базі національної заявки в Україні. Детальніше про це в наших наступних статтях.
Таким чином, реєстрація торговельної марки є ефективним засобом охорони прав інтелектуальної власності на Ваш бренд. Процедура реєстрації ТМ досить тривала, у зв’язку з чим рекомендується подумати про необхідність реєстрації своєї ТМ завчасно.
Автор консультації: ТОВ HolGroup
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
220
Коментарі:
0
Переглядів:
622
Коментарі:
0
Переглядів:
891
Коментарі:
0
Переглядів:
375
Коментарі:
0
Переглядів:
1149
Коментарі:
1
Переглядів:
42385
Коментарі:
1
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.