Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Новий закон – за розголошення таємниці працівників звільнятимуть Новий закон – за розголошення таємниці працівників...

Новий закон – за розголошення таємниці працівників звільнятимуть

Відключити рекламу
 - 8d0f149a99ac0deb56c5114919bca5cb.png

З 27 вересня цього року в Україні набув чинності Закон № 3768-IX від 4 червня 2024 року, що доповнить Кодекс законів про працю новою підставою для звільнення – невиконання правил у частині зобов'язання про нерозголошення комерційної таємниці.

Відтепер правилами внутрішнього трудового розпорядку можна зобов’язати працівників не розголошувати інформацію з обмеженим доступом, зокрема державну чи комерційну таємницю.

Якщо розглядати сам Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення додаткових підстав розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань», то ми бачимо, що статтю 142 після частини першої доповнено двома новими частинами такого змісту:

"Складовою правил внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про зобов’язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.

Встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об’єктах чи операторах критичної інфраструктури є обов’язковим".

Давайте розглянемо, що таке комерційна таємниця?

Комерційна таємниця — це конфіденційна інформація, яка має економічну цінність для підприємства чи організації. Вона може містити широкий спектр даних, таких як технології, методи виробництва, бізнес-плани, фінансову інформацію, клієнтські можливості, інновації, дослідження та розробки, методи маркетингу та продажів, торгові секрети, характеристики продуктів та будь-яка інша інформація, яка має велике значення для бізнесу. Про інформацію" (стаття 21) – вказує, що суб'єкти господарювання мають право визначати інформацію як комерційну таємницю і зобов'язані забезпечувати її охорону.

Ці закони встановлюють основні положення щодо захисту комерційної таємниці, зокрема умови її збереження та відповідальність за порушення її конфіденційності.

Тобто власники компаній повинні використовувати всі доступні методи для запобігання розповсюдження даних, зокрема фізичні методи (сейфи, замки, особливості зберігання паперової інформації), та програмне забезпечення (захищені системи зберігання електронних даних, паролі, багаторівневі методи доступу тощо). Охорона комерційної таємниці повністю покладена на власника компанії. Саме він має подбати про втілення заходів для запобігання розповсюдження інформації.

Щоб правильно зберегти інформацію та не порушувати комерційну таємницю, пропонуємо встановити політику конфіденційності, розробити та впровадити контроль за внутрішньою документацією та визначити, хто має доступ до конфіденційної інформації та в яких умовах. Використовувати захищені платформи та програми для захисту даних (шифрування, паролі, керування доступом та системи контролю) Електронні файли та документи мають бути захищені від потрапляння до сторонніх осіб.

Класифікувати інформацію та визнати, які дані можна вважати комерційною таємницею, а які ні. Це може бути технічна документація, бази клієнтів, фінансова інформація та інші матеріали. Важливо класифікувати все наявне відповідно до рівня конфіденційності, щоб грамотно розподілити доступи.

Навчити співробітників розуміти важливість дотримання правил обробки та захисту конфіденційної інформації та контролювати передачу інформації.

Яка відповідальність за розголошення комерційної таємниці?

За розголошення комерційної таємниці можуть бути передбачені юридичні санкції. Компанія має право подати позов до суду, та винного притягнуть до відповідальності. А підприємства, що використали таємну інформацію, можуть втратити репутацію та, як наслідок, довіру партнерів й прибутки.

Зобов'язання про нерозголошення комерційної таємниці затверджуються при прийнятті на роботу відповідним договором. Рівень відповідальності встановлений Законом України «Про збереження інформації від неконституційних порушень» та окремими статтями Кримінального кодексу України.

Рівень відповідальності встановлюється в судовому порядку залежно від характеру та масштабу порушень. Застосовується адміністративне або навіть кримінальне покарання. Наслідками порушень договору можуть бути:

  1. Адміністративні санкції. У разі порушень правил обробки та захисту комерційних таємниць можуть застосовувати адміністративні покарання або заходи впливу з боку державних органів, такі як штрафи. Згідно Кодексу України про адміністративні правопорушення (стаття 164-3) передбачено накладення грошових покарань на фізичних осіб та підприємства за використання чи розкриття комерційних таємниць. Сума може сягати від 17,000 до 51,000 гривень.
  2. Кримінальна відповідальність. Порушення правил захисту чи навмисне розголошення комерційної таємниці може призвести до покарання терміном до 3 років відповідно до статті 232 Кримінального кодексу України.
  3. Дисциплінарне покарання, як наслідок порушення трудової дисципліни, за що передбачено дисциплінарне стягнення, визначене ч.1 ст. 147 КЗпП: догана або звільнення.

Але, варто звернути увагу на те, що компанія, щоб вимагати від співробітників дотримання комерційної таємниці, першочергово має:

Визначити, що саме для підприємства є комерційною таємницею. Чітко прописати правила внутрішнього трудового розпорядку, які вимагають від персоналу охороняти корпоративну таємницю, мають бути схвалені трудовим колективом і доведені до відома всіх працівників.

Підписати з співробітником NDA. Також важливо, щоб у разі притягнення співробітника до дисциплінарної відповідальності, факт порушення ретельно перевірявся на предмет узгодження з переліком засекречених відомостей з постановою № 611, а також дотримуватись порядку притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності (статті 147-149 КЗпП).

Висновки

Ми радимо всім HR-спеціалістам слідкувати за деталями, прописаними в існуючих NDA, а також регулярно оновлювати політики конфіденційності відповідно до змін у законодавстві або процедур організації.

Є сенс звернутися до консалтингових компаній для документального супроводу та відповідних роз’яснень про визначення та зберігання комерційних таємниць.

З метою розвитку та захисту бізнесу від витоку інформації власники підприємств мають затвердити чіткі механізми захисту комерційних таємниць та конфіденційної інформації. У разі виникнення суперечок з питань комерційної таємниці або їхніх порушень сторона може звернутися до суду для захисту своїх прав та відшкодування збитків або застосування інших заходів, передбачених законодавством.

Автор статті: Ольга Тимошенко, HR-менеджер Crowe Mikhailenko

  • 1181

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 1181

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати