Головна Сервіси для юристів ... ЄСПЛ «Мінак та інші проти України»: Неповідомлення особи про подання апеляційної скарги у її справі порушує принципи змагальності процесу та рівності сторін (ст. 6 Конвенції, заяви 19086/12 та 13 інших, від 07.02.2019 р.) «Мінак та інші проти України»: Неповідомлення особ...

«Мінак та інші проти України»: Неповідомлення особи про подання апеляційної скарги у її справі порушує принципи змагальності процесу та рівності сторін (ст. 6 Конвенції, заяви 19086/12 та 13 інших, від 07.02.2019 р.)

Відключити рекламу
«Мінак та інші проти України»: Неповідомлення особи про подання апеляційної скарги у її справі порушує принципи змагальності процесу та рівності сторін (ст. 6 Конвенції, заяви 19086/12 та 13 інших, від 07.02.2019 р.) - 0_78399600_1551375210_5c781b6abf6d8.jpg

Фабула судового акта: Заявники, 14 громадян України (перелік Заявників наведено у додатку до рішення) звернулися до ЄСПЛ, стверджуючи порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції. Заявники скаржилися на порушення принципу рівності у зв’язку з неврученням їм апеляційних скарг або неповідомлення їм національними судами про подання апеляційних скарг іншою стороною у їхніх справах. З огляду на схожість заяв, ЄСПЛ розглянув такі заяви в одному рішенні.

Характерним є те, що у більшості справ суди відкрили апеляційне провадження у провадженнях Заявників на підставі апеляційних скарг іншої сторони уже після спливу строків подання апеляційних скарг; про подання апеляційних скарг у їхніх справах Заявників повідомлено не було. Апеляційні суди скасували рішення, які були винесені на користь Заявників і набрали законної сили.

ЄСПЛ наголосив, що фундаментальний принцип змагальності процесу, який є складовою загальної концепції справедливого судового розгляду, вимагає, щоб особу було повідомлено про порушене щодо неї провадження. Відповідно до принципу рівності сторін особі повинно бути надано можливості представляти свою справу за умов, не гірших, ніж іншій стороні процесу. В тому числі, особа повинна мати реальну змогу ознайомитися з наданими іншою стороною доказами, поясненнями та ін. Факт надання особі можливості висловити свою думку щодо кожного документа в матеріалах справи зміцнює впевненість сторін у функціонуванні правосуддя.

ЄСПЛ констатував, що саме на національні суди покладається обов’язок щодо з’ясування того, чи були судові повістки або інші документи у справах завчасно отримані сторонами. Невручення стороні належним чином судових документів може позбавити її можливості захищати себе у провадженні.

Проаналізувавши матеріали справ, ЄСПЛ дійшов висновку про відсутність будь-яких доказів належного інформування Заявників національними судами про подані апеляційні скарги. ЄСПЛ також наголосив, що суди, не переконавшись, чи були апеляційні скарги вручені Заявникам, або чи Заявникам взагалі було відомо про апеляційні скарги, позбавили Заявників можливості надати зауваження щодо поданих у їхніх справах апеляційних скарг. У таких діях національних судів ЄСПЛ вбачає невиконання зобов’язань щодо дотримання принципу рівності сторін, закріпленого у статті 6 Конвенції.

Під час розгляду скарг Заявників, ЄСПЛ також послався на висновки, викладені у рішенні «Лазаренко та інші проти України». У вказаному рішенні ЄСПЛ, аналізуючи національне законодавство, відзначив, що воно передбачає і інші (окрім як поштою) форми повідомлення сторін провадження, наприклад, за допомогою телефонного зв’язку. Проте, держава-відповідач має надати докази чи документи, які би слугували підтвердженням того, що було використано іншу форму повідомлення. При цьому, у випадку здійснення повідомлення за допомогою поштового зв’язку з огляду на положення законодавства має безальтернативно використовуватись рекомендована кореспонденція; відправлення кореспонденції простими листами вважається неналежним.

З огляду на вказане, ЄСПЛ дійшов висновку про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції у зв’язку з несправедливістю проваджень.

Щодо шести Заявників ЄСПЛ також встановив порушення Конвенції та Протоколів до Конвенції щодо принципу юридичної визначеності, посилаючись на практику у схожих справах («Устименко проти України» , «Пономарьов проти України»). Наприклад, у рішенні «Устименко проти України» ЄСПЛ дійшов висновку, що національні суди, вирішивши поновити пропущений строк оскарження остаточної постанови у справі заявника без наведення відповідних причин та скасувавши в подальшому постанову суду, порушили принцип правової визначеності та право заявника на справедливий судовий розгляд за пунктом 1 статті б Конвенції.

Аналізуйте судовий акт: «Авотіньш проти Латвії» [ВП] (Avotiņš v. Latvia [GC]), заява № 17502/07

«Заводнік проти Словенії» (Zavodnik v. Slovenia), заява № 53723/13

«Лазаренко та інші проти України» (Lazarenko and Others v. Ukraine), заяви № 70329/12 та 5 інших

«Устименко проти України» (Ustimenko v. Ukraine), заява № 2053/13

«Пономарьов проти України» (Ponomaryov v. Ukraine), заява № 3236/03

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ

П’ЯТА СЕКЦІЯ

СПРАВА «МІНАК ТА ІНШІ ПРОТИ УКРАЇНИ»

(CASE OF MINAK AND OTHERS v. UKRAINE)

(Заява № 19086/12 та 13 інших заяв –

див. перелік у додатку)

РІШЕННЯ

СТРАСБУРГ

07 лютого 2019 року

Це рішення є остаточним, але може підлягати редакційним виправленням.

У справі «Мінак та інші проти України»

Європейський суд з прав людини (П’ята секція), засідаючи комітетом, до складу якого увійшли:

Сіофра О’Лірі (Síofra O’Leary), Голова,
Мартіньш Мітс (Mārtiņš Mits),
Ладо Чантурія (Lado Chanturia), судді,
та Лів Тігерштедт (Liv Tigerstedt), в.о. заступника Секретаря секції,

після обговорення за зачиненими дверима 17 січня 2019 року

постановляє таке рішення, що було ухвалено у той день:

ПРОЦЕДУРА

1. Справу було розпочато за заявами, поданими у різні дати, зазначені в таблиці у додатку, до Суду проти України на підставі
статті 34 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі – Конвенція).

2. Про заяви було повідомлено Уряд України (далі – Уряд).

ФАКТИ

3. Перелік заявників та відповідні деталі заяв наведені у таблиці в додатку.

4. Заявники скаржилися на позбавлення їх можливості надати свої зауваження на апеляційні скарги, подані відповідачами у їхніх справах. Деякі заявники також висували інші скарги за положеннями Конвенції.

ПРАВО

I. ОБ’ЄДНАННЯ ЗАЯВ

5. Беручи до уваги схожість предмету заяв, Суд вважає за доцільне розглянути їх спільно в одному рішенні.

II. СТВЕРДЖУВАНЕ ПОРУШЕННЯ ПУНКТУ 1 СТАТТІ 6 КОНВЕНЦІЇ

6. Заявники скаржилися на порушення принципу рівності сторін у зв’язку з неврученням їм національними судами апеляційних скарг або неповідомленням їх будь-яким іншим чином про апеляційні скарги, подані у їхніх справах. Вони посилались на пункт 1 статті 6 Конвенції, яка передбачає:

Пункт 1 статті 6

«Кожен має право на … розгляд його справи упродовж розумного строку … судом, …, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру…»

7. Суд нагадує, що загальна концепція справедливого судового розгляду, яка охоплює фундаментальний принцип змагальності процесу (див. рішення у справі «Руїз-Матеос проти Іспанії»
(Ruiz-Mateos v. Spain), від 23 червня 1993 року, пункт 63, Серія А,
№ 262), вимагає, щоб особу, щодо якої порушено провадження, було проінформовано про цей факт (див. рішення у справі «Діліпак та Каракайя проти Туреччини» (Dilipak and Karakaya v. Turkey),
заяви № 7942/05 та № 24838/05, пункт 77, від 04 березня 2014 року). Принцип рівності сторін вимагає надання кожній стороні розумної можливості представляти свою справу за таких умов, які не ставлять її у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною (див., рішення у справах «Авотіньш проти Латвії» [ВП] (Avotiņš v. Latvia) [GC], заява № 17502/07, пункт 119, ЄСПЛ 2016 та «Домбо Бехеєр Б.В. проти Нідерландів» (Dombo Beheer B.V. v. the Netherlands),
від 27 жовтня 1993 року, пункт 33, Серія А № 274). Кожній стороні має бути забезпечена можливість ознайомитись із зауваженнями або доказами, наданими іншою стороною, у тому числі із апеляційною скаргою іншої сторони, та надати власні зауваження з цього приводу. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони мали змогу висловити свою позицію щодо кожного документа в матеріалах справи (див. рішення у справі «Беер проти Австрії» (Beer v. Austria),
заява № 30428/96, пункти 17 та 18, від 06 лютого 2001 року).

8. Може тому на національні суди покладено обов’язок з’ясувати, чи були судові повістки або інші документи завчасно отримані сторонами та у разі потреби зафіксувати таку інформацію у тексті рішення (див. рішення у справі «Ганкін та інші проти Росії» (Gankin and Others v. Russia), заява № 2430/06 та інші, пункт 36, від 31 травня 2016 року). У разі невручення стороні належним чином судових документів, вона може бути позбавлена можливості захищати себе у провадженні (див., рішення у справі «Заводнік проти Словенії» (Zavodnik v. Slovenia), заява № 53723/13, пункт 70, від 21 травня 2015 року, із подальшими посиланнями).

9. У справі «Лазаренко та інші проти України» (Lazarenko and Others v. Ukraine) (заява № 70329/12 та 5 інших заяв, від 27 червня 2017 року) Суд вже встановив порушення щодо питань, аналогічних тим, що розглядаються у цій справі.

10. Розглянувши всі надані матеріали та за відсутності будь-яких доказів належного інформування заявників, Суд не вбачає жодних фактів або аргументів, здатних переконати його дійти іншого висновку щодо прийнятності та суті цих скарг. З огляду на свою практику з цього питання Суд вважає, що національні суди, не переконавшись, чи були апеляційні скарги у справах заявників їм вручені або чи були заявники повідомлені про апеляційні скарги будь-яким іншим чином, позбавили їх можливості надати зауваження щодо поданих у їхніх справах апеляційних скарг та не виконали свого зобов’язання щодо дотримання закріпленого у статті 6 Конвенції принципу рівності сторін.

11. Отже, ці скарги є прийнятними та свідчать про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції.

III. ІНШІ СТВЕРДЖУВАНІ ПОРУШЕННЯ ВІДПОВІДНО ДО УСТАЛЕНОЇ ПРАКТИКИ СУДУ

12. Заявники у заявах № 5661/13, № 37725/13, № 47510/13,
№ 52889/13, № 52121/14 та № 35885/16 подали інші скарги, які також порушували питання, зокрема за пунктом 1 статті 6 Конвенції, з огляду на відповідну усталену практику Суду щодо принципу правової визначеності (див. таблицю у додатку). Ці скарги не є явно необґрунтованими у розумінні підпункту «а» пункту 3 статті 35 Конвенції та не є неприйнятними з будь-яких інших підстав. Отже, вони мають бути визнані прийнятними. Розглянувши всі наявні у нього матеріали, Суд доходить висновку, що вони також свідчать про порушення Конвенції у світлі його висновків у рішеннях у справах «Устименко проти України» (Ustimenko v. Ukraine, заява № 32053/13, пункти 48-54, від 29 жовтня 2015 року) та «Пономарьов проти України» (Ponomaryov v. Ukraine, заява № 3236/03, пункти 40-42, 43 та 47, від 03 квітня 2008 року).

IV. ЗАСТОСУВАННЯ СТАТТІ 41 КОНВЕНЦІЇ

13. Стаття 41 Конвенції передбачає:

«Якщо Суд визнає факт порушення Конвенції або протоколів до неї і якщо внутрішнє право відповідної Високої Договірної Сторони передбачає лише часткове відшкодування, Суд, у разі необхідності, надає потерпілій стороні справедливу сатисфакцію.»

14. Зважаючи на наявні у нього документи та свою практику, Суд вважає за доцільне присудити суми, зазначені в таблиці у додатку.

15. Суд вважає за належне призначити пеню на підставі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, до якої має бути додано три відсоткові пункти.

ЗА ЦИХ ПІДСТАВ СУД ОДНОГОЛОСНО

1. Вирішує об’єднати заяви;

2. Оголошує заяви прийнятними;

3. Постановляє, що ці скарги свідчать про порушення пункту 1 статті 6 Конвенції у зв’язку з несправедливістю цивільних проваджень;

4. Постановляє, що було порушення Конвенції та Протоколів до неї щодо інших скарг, поданих відповідно до усталеної практики Суду щодо принципу юридичної визначеності (див. таблицю у додатку);

5. Постановляє, що:

(a) упродовж трьох місяців держава-відповідач повинна сплатити заявникам суми, зазначені у таблиці в додатку; ці суми мають бути конвертовані в національну валюту держави-відповідача за курсом на день здійснення платежу;

(b) із закінченням зазначеного тримісячного строку до остаточного розрахунку на зазначені суми нараховуватиметься простий відсоток (simple interest) у розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в період несплати, до якої має бути додано три відсоткові пункти.

Учинено англійською мовою та повідомлено письмово 07 лютого 2019 року відповідно до пунктів 2 та 3 Правила 77 Регламенту Суду.

Лів Тігерштедт

(Liv Tigerstedt)

В.о. заступника Секретаря

Сіофра О’Лірі

(Síofra O’Leary)

Голова

ДОДАТОК

Перелік заяв зі скаргами за пунктом 1 статті 6 Конвенції

(відсутність можливості надати зауваження на апеляційні скарги)

№ заяви,
дата подання

П.І.Б. заявника,
дата народження

Дата ухвалення рішення суду першої інстанції

Дата ухвалення рішення суду апеляційної інстанції

Дата ухвалення рішення Вищого адміністративного суду України (далі – ВАСУ) за касаційною скаргою, якщо вона подавалась

Інші скарги відповідно до усталеної практики Суду

Сума, присуджена кожному заявнику в якості відшкодування моральної та матеріальної шкоди і судових та інших витрат

(в євро)[1]

19086/12

21/03/2012

В’ячеслав Олександрович Мінак

11/08/1956

17/03/2011

Жовтневий районний суд
м. Запоріжжя

22/11/2011

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

500

61663/12

19/09/2012

Михайло Михайлович Луканов

25/11/1939

28/03/2011

Жовтневий районний суд
м. Дніпропетровська

25/05/2012

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

500

5661/13

04/01/2013

Ольга Яківна Житкова

25/04/1949

23/12/2010

Оболонський районний суд м. Києва

22/08/2012

Київський апеляційний адміністративний суд

Пункт 1 статті 6 - порушення принципу юридичної визначеності: Рішення Оболонського районного суду м. Києва від 23/12/2010, яке 23/03/2011 набрало законної сили та підлягало виконанню, 22/08/2012 було скасовано Київським апеляційним адміністративним судом на підставі апеляційної скарги відповідача, поданої після закінчення встановленого строку.

650

37725/13

30/05/2013

Федір Павлович Кравченко

02/06/1945

28/07/2011

Центрально-міський районний суд
м. Кривого Рогу

16/11/2012

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Пункт 1 статті 6 - порушення принципу юридичної визначеності: Рішення Центрально-міського районного суду м. Кривого Рогу від 28/07/2011, яке 09/08/2011 набрало законної сили та підлягало виконанню, 16/11/2012 було скасовано Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом.

Заявник надав копію листа відповідача, в якому було зазначено, що клопотання про поновлення строку було знищено у зв’язку із закінченням строку зберігання (тобто клопотання про поновлення строку існувало)

Проте, відкривши апеляційне провадження 04/10/2012 апеляційний суд зазначив, що апеляційна скарга була подана вчасно та не виносив постанови про поновлення строку.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції – втручання у мирне володіння майном:

позбавлення можливості отримати гроші, які заявник законно очікував отримати в результаті скасування остаточних рішень на його користь.

650

47510/13

11/07/2013

Надія Іванівна Шепель

11/05/1951

16/06/2011

Саксаганський районний суд

м. Кривого Рогу

28/02/2013

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Пункт 1 статті 6 - порушення принципу юридичної визначеності: Рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 16/06/2011, яке набрало законної сили та підлягало виконанню, було скасовано Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом 28.02.2013 на підставі апеляційної скарги відповідача від 04.07.2012 (тобто після закінчення встановленого строку).

650

52889/13

06/08/2013

Валерій Миколайович Ніколаєв

12/03/1943

04/07/2011

Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

13/02/2013

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Пункт 1 статті 6 - порушення принципу юридичної визначеності: Рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 04/07/2011, яке 08/08/2011 набрало законної сили та підлягало виконанню, 13/02/2013 було скасовано Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом на підставі апеляційної скарги відповідача, поданої після закінчення встановленого строку.

650

65343/13

03/10/2013

Євгеній Романович Салацінський

01/01/1950

30/05/2011

Нетішинський міський суд Хмельницької області

28/05/2013

Вінницький апеляційний адміністративний суд

500

12446/14

07/03/2014

Валентина Миколаївна Покоюк

14/03/1951

29/04/2011

Дніпровський районний суд м. Києва

29/11/2011

Київський апеляційний адміністративний суд

500

25139/14

21/03/2014

Володимир Васильович Жерелик

02/08/1952

08/09/2011

Жовтневий районний суд
м. Кривого Рогу

22/10/2013

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

500

52121/14

10/07/2014

Віра Григорівна Петрова

03/10/1949

29/07/2010

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

18/09/2013

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Пункт 1 статті 6 - порушення принципу юридичної визначеності: Рішення Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 29/07/2010, яке 18/09/2013 було скасовано Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом на підставі апеляційної скарги відповідача, поданої після закінчення встановленого строку в жовтні 2012 року.

650

55013/14

26/07/2014

Михайло Антонович Дячок

02/09/1949

05/11/2010

Чортківський районний суд Тернопільської області

05/11/2011

Львівський апеляційний адміністративний суд

19/05/2014

500

66752/14

04/11/2014

Олександр Леотійович Верещак

15/09/1946

15/02/2011

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

13/02/2012

Харківський апеляційний адміністративний суд

500

78324/14

26/02/2015

Ганна Іванівна Осадча

15/08/1946

14/03/2011

Конотопський міськрайонний суд Сумської області

23/02/2012

Харківський апеляційний адміністративний суд

500

35885/16

14/06/2016

Елеонора Сергіївна Ширмер

07/06/1950

14/10/2011

Московський районний суд м. Харкова

10/09/2012

Харківський апеляційний адміністративний суд

Пункт 1 статті 6 - порушення принципу юридичної визначеності: Рішення Московського районного суду м. Харкова від 14/10/2011, яке набрало законної сили та підлягало виконанню, 10/09/2012 було скасовано Харківським апеляційним адміністративним судом на підставі апеляційної скарги відповідача, поданої після закінчення встановленого строку.

650


[1] Та додатково будь-який податок, який може бути стягнутий із заявників.

Наведений переклад рішення розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України за посиланням: https://minjust.gov.ua/files/general/2019/02/25/20190225153535-23.doc

  • 5695

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5695

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні судові рішення

    Дивитись всі судові рішення
    Дивитись всі судові рішення
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст