Головна Блог ... Консультації від юристів Куди звертатися при інтернет-шахрайстві

Куди звертатися при інтернет-шахрайстві

24.05.2021
Подякувати
Автор: Скочинская Кристина Михайловна
Підписатися на автора
Переглядів : 19591
Додати в обране
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Куди звертатися при інтернет-шахрайстві - tn1_20701c8b48aa18669d4c8cc09c4692e4_60a3bdb452b92.png

 

Інтернет в ХХІ столітті основний засіб комунікації, а також ще один зручний майданчик для витівок шахраїв. Як часто ми чуємо про обман людей на гроші в інтернеті, і з кожним роком збільшується кількість скоєних злочинів такого виду. «Що робити якщо кинули на гроші в інтернеті» - Ви дізнаєтеся в цій статті.

Зміст:

Інтернет-шахрайство

Законодавець визначив інтернет-шахрайство як один з видів шахрайства, а саме - заволодіння майном або майновим правами за допомогою обману або зловживання довірою.

Для розслідування такої категорії злочинів потрібно врахувати, що існують деякі особливості, а саме:

  • Особистого контакту між потерпілим і злочинцем немає, все здійснюється дистанційно. А це означає, що робота слідства ускладнена ще встановленням особистості шахрая;
  • Переказ грошей здійснюється дистанційно - в цілому, це більше плюс, оскільки через інформацію з банку можна встановити точну суму збитку.

З огляду на всю специфіку кібер-злочинів, був створений Департамент кіберполіції в складі Національної поліції, який супроводжує справи даної категорії. Так ось відповідь на питання «куди повідомити про шахрайство в інтернеті?» - Ви можете звернутися у відділення поліції по Вашому району, або у відділ по боротьбі з кіберзлочинами в області, або ж через сайт заповнити заяву https://ticket.cyberpolice.gov.ua/ .

Види інтернет-шахрайства

Найпоширеніші види інтернет-шахрайства:

  • Отримання логіна і пароля, інших особистих даних для використання в платіжних системах. Так зазвичай діють шахраї через розсилку переходів на сайт, з авторизацією на сайті практично з ідентичною назвою тощо.
  • Шахрайство з кредитними картками, через отримання номера карти, терміну дії та CVV-код;
  • А також створення фіктивних інтернет-магазинів.

Що робити, якщо інтернет-магазин обдурив?

Маємо кілька порад, як цьому уникнути шахрайства, а саме:

  • використовуйте тільки перевірені ресурси і переконайтеся у правильності назви необхідного сайту. Один непомітний символ у назві сайту на панелі адреси може означати, що ви потрапили на фішингові сайти;
  • не передавайте нікому дані своєї банківської картки (особливо CVV-код, і пін-код), адже працівники банку ніколи не запитують таку інформацію;
  • зверніть увагу, що сайти, які приймають онлайн-платежі, повинні бути захищені, для цього в назві адреси вони повинні містити https:// і значок «замочка»;
  • рекомендуємо завжди використовувати наложений платіж, щоб виключити шанси шахраїв заволодіти вашими коштами.

Крім цього, на сайті кіберполіції (https://cyberpolice.gov.ua/stopfraud/ ) в розділі «Стоп Фрауд» можна перевірити номер телефону, банківську картку і посилання на сумнівний сайт - можливо, шахраї вже є в базі кіберполіції. А що робити якщо обдурили в інстаграм магазині? Щоб попередити можливу шахрайську схему, перевірте також карту, яку Вам скинули для оплати, ну а крім цього, уважно перегляньте сторінку магазину в Інстаграмі на наявність позитивних відгуків, відміток на фото тощо.

Користуйтеся консультацією: Все про шахрайство. У чому відмінність шахрайства від невиконання договірних відносин, а також від інших майнових злочинів

Але все ж, якщо сталася неприємність, і Вас обдурили в інтернеті, необхідно відповісти на такі питання «чи є сенс писати заяву на інтернет шахраїв» - а писати заяву є сенс.

Якщо Ви стали жертвою шахраїв, необхідно повідомити про злочин у відділення поліції за місцем Вашого перебування. Дана справа, в залежності від попередньої кваліфікації буде розслідуватися або слідчим, або інспектором дізнання. З серпня 2020 року в Кримінальний кодекс України, були внесені зміни, і всі правопорушення поділені на кримінальні проступки та кримінальні злочини. Для кримінальних проступків Кримінальним процесуальним кодексом України передбачена спрощена процедура проведення досудового розслідування і в більш короткі терміни. Тепер визначимося, що згідно зі ст. ст. 12, 190 КК України, шахрайство за ч. 1 с. 190 КК України - це кримінальний проступок, в такому злочині немає обтяжуючих складових злочину, і сума збитку до 1700 грн. Але якщо ж протиправна дія пов'язана з використанням незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки (ч.3 ст. 190 КК України), наприклад, той самий фішинг - це вже злочин

Терміни проведення досудового розслідування мають значення для Вас як потерпілого, оскільки повернути майно можливо тільки після винесення обвинувального вироку і задоволення цивільного позову в межах кримінального провадження. При сумлінній праці правоохоронних органів і спільній співпраці з потерпілим, розслідування пройде в об'єктивно швидкі терміни.

Користуйтеся консультацією: На Ваше ім'я взяли кредит: як уникнути боргу і знайти шахрая?

Як правильно написати заяву в поліцію?

При звернення до правоохоронного органу можна мати заяву про вчинення кримінального злочину на руках, або ж уже у відділенні попросити зразок заяви в поліцію про шахрайство в інтернеті. Заява оформляється у вільній формі, але слід вказати своє ПІБ, адресу проживання, контактний номер телефону, а далі викладається суть події, а саме де (на якому інтернет майданчику), в який час, в який спосіб було скоєно злочин, який збиток від скоєного і чим підтверджується. Після того, як закінчили описову частину, необхідно приступити до викладення прохальної, там Ви просите внести відомості в ЄРДР (єдиний реєстр досудових розслідувань) і почати досудове розслідування, крім того визнати Вас потерпілим в даному виробництві, до заяви необхідно додати копії документів, що підтверджують Вашу особу. Далі черговий вносить відомості в єдиний журнал обліку, і протягом 24 годин вносяться відомості в ЄРДР, після чого Вам дадуть виписку з ЄДР і постанову про визнання потерпілим. А що, якщо слідчий вважає, що це цивільно-правові відносини і виносить постанову про відмову у відкритті досудового розслідування, то такі дії, згідно зі ст. 303 КПК України, можна оскаржити слідчому судді. Клопотання має бути сформульовано таким чином: «про оскарження бездіяльності слідчого, яка полягає в невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР», часто такі заяви задовольняють. Далі після внесення відомостей в ЄРДР, необхідно заявити клопотання про визнання потерпілим, де необхідно описати зв'язок між, імовірно, скоєним злочином і нанесеними Вам збитками, до нього ж прикріпити докази всього зазначеного, це можуть бути скріни листувань, чеки про відправку тощо. У разі відмови у визнанні потерпілим, така постанова так само може бути оскаржена до слідчого судді. Далі, після того як Ви все-таки маєте статус потерпілого в кримінальному провадженні, Ви вже можете клопотати про проведення слідчо (розшукових) дій.

Судова практика у справах про шахрайство

Чомусь поділяють на окремий підвид злочини і задаються питанням: "що робити, якщо кинули на гроші в Інстаграмі", "що робити якщо обдурили в інтернет магазині Інстаграма". В цілому це таке ж інтернет-шахрайство, як і будь-який інший обман людей на гроші в Інтернеті. Тому відповідь така ж - писати заяву про шахрайство в поліцію. Довести провину і навмисність все ж вдається, так Приморським судом міста Одеси, обвинувальним вироком визнано винним громадянина, який шляхом обману, через сайт ОЛХ реалізовував товар, якого він не мав в наявність і не збирався виконувати свої зобов'язання, а лише шляхом обману за допомогою незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки заволодів грошовими коштами. Обвинувальних вироків по шахрайству в таких соціальних мережах як Інстаграм немає на даний момент, але методика досудового розслідування ідентична до методики розслідування злочинів, скоєних на майданчику ОLХ.

Нагадуємо, щоб не стати жертвою Інтернет-шахрайства, не слід розголошувати персональні дані, дані банківських карт, купувати лише у перевірених магазинах.

Якщо Вам необхідна юридична допомога, пропонуємо скористатися сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Адвокат Скочинська Христина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

19591
Переглядів
0
Коментарі

Залиште Ваш коментар:

Додати
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст