Коли припиняємо платити земельний податок у випадку продажу землі

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Коли припиняємо платити земельний податок у випадку продажу землі - f3617d305670f9b0a02165e8a3f2804f_6131d2b270b1d.jpg

Зміст:

Податковим кодексом України (ПК) передбачено, що плата за землю нараховується у формі орендної плати або податку на земельну ділянку. У цій консультації розберемо нюанси припинення сплати податку при відчуженні земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування земельним податком є:

  • земля в користуванні і власності;
  • земельні частки (паї), ​​що знаходяться в приватній власності.

Коли виникає обов'язок по сплаті податку на земельну ділянку

Обов'язок по сплаті земельного податку виникає з моменту державної реєстрації права власності або права користування на земельну ділянку (п.286.1 ст.286 ПКУ). Важливо пам'ятати, що використання землі без оформленого права на неї є порушенням закону. Досить часто виникають такі ситуації, коли земля, наприклад, під житловим будинком не оформлена і при відчуженні нерухомості виникають труднощі зі сплатою податку на землю: хто і коли починає і припиняє платити, але про це трохи далі.

Користуйтеся консультацією: Чия земля під господарським двором?

Коли припиняти платити податок у випадку продажу земельної ділянки

Якщо ділянка продана, то її попередній власник платить податок за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Як порахувати цей період? Попередній власник платить податок за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності. А новий власник, відповідно, платить податок починаючи з місяця, в якому він придбав право власності (абз 2 п.286.5 ст.286 ПК).

З огляду на це, фізична або юридична особа сплачує податок на земельну ділянку до дати реєстрації припинення речового права на землю за ним.

При відчуженні нерухомості на земельній ділянці, що не оформлена за попереднім власником, обов'язок по сплаті податку на землю виникає у нового власника нерухомості при реєстрації права за ним на земельну ділянку. У цьому питанні судова практика часто змінювалася. Бралися до уваги норми ст. 120 ЗКУ і ст. 377 ЦКУ. Згідно з ними при переході права власності на нерухомість до нового власника переходить відповідно і право на землю. Якщо враховувати це, то власник будівлі набуває ознак власника земельної ділянки не з моменту реєстрації права на земельну ділянку, а з моменту реєстрації права власності на нерухомість. Таким чином, новий власник стає платником земельного податку саме з моменту реєстрації права на будівлю, а не прав на земельну ділянку.

Остання позиція Верховного Суду в цьому питанні залишилося на тому, що в разі набуття права власності або оренди на будівлю, обов'язок зі сплати земельного податку або орендної плати покладається на власника / орендаря будівлі, незалежно від факту оформлення права власності або користування відповідною земельною ділянкою (справа від 03.08.2020 № 826/13307/18).

Фіскальні ж органи з метою оподаткування земельним податком використовують дані про офіційно зареєстрованого власника (користувача) землі. Тобто в перехідний період, коли право на приміщення зареєстровано, а на земельну ділянку - ні, з податковою метою застосовуються дані про старого власника (користувача) землі. Податкові зобов'язання зі сплати земельного податку нараховуються особі, яка має право на нерухомість і відповідно на землю, і вона не повинен платити податок за земельну ділянку. Адже виходячи з принципу цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, така особа вже втратила прав на земельну ділянку в момент відчуження будівлі, що знаходиться на цій земельній ділянці.

Таким чином, з огляду на пріоритетність норм ПК перед іншими актами законодавства для регулювання відносин оподаткування, податок при продажі будинку з ділянкою повинен оплачуватися саме з дати реєстрації права на земельну ділянку за новим власником будинку.

Хто звільнений від сплати земельного податку:

  • інваліди 1 та 2 групи;
  • фізичні особи, які виховують 3 і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери;
  • ветерани війни (ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту»);
  • фізичні особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, які передали свої ділянки або паї в оренду платнику єдиного податку 4 групи.

Користуйтеся консультацією: Земля в спадок і як оформити право власності на пай

Повернення податку за земельну ділянку

Якщо особа сплативши земельний податок, виявить, що помилково його сплатила або ж звільнена від сплати такого податку, вона має право на повернення сплачених коштів.

Помилково та/або надміру сплачені суми підлягають поверненню платнику відповідно, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п. 43.1 ст. 43 ПК). Право платника податків на подачу заяви про повернення надміру сплачених грошових коштів виникає і застосовується протягом 1095 днів з дня виникнення помилкової та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання (п.43.3 ст.43 ПК).

Ринок землі

Не так давно вступив в силу ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обороту земель сільськогосподарського призначення», відповідно до якого сторонам при відчуженні земель сільськогосподарського призначення слід сплатити податок при купівлі земельної ділянки. Податок сплачується від зазначеної в договорі вартості ділянки. Який податок на земельну ділянку доведеться заплатити сторонам?

  • податок на доходи фізичних осіб (5%);
  • військовий збір (1,5%).

Відповідно оплата за земельну ділянку буде включати саму вартість ділянки і податок в розмірі 6,5% від вартості землі.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, скористайтеся сервісом «Тендер на юридичну послугу» від юридичної ресурсу Протокол.

Автор консультації: Марія Дубенкова

Джерело: юридичний ресурс Протокол

2523
Переглядів
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
1