Головна Блог ... Консультації від юристів Коли потрібна нотаріальна довіреність, а коли ні

Коли потрібна нотаріальна довіреність, а коли ні

Відключити рекламу
 - tn1_koli_potribna_notarialna_dovirenist_a_koli_ni_5ef1e8f3d504d.png

У житті часто трапляються ситуації, коли нам необхідно вчинити будь-яку дію, на яку або зовсім немає часу, або ж немає такої можливості. Тоді доводиться використовувати такий інструмент як довіреність. При цьому необхідно пам'ятати, що є два види довіреностей: проста письмова форма довіреності та нотаріальна довіреність. За допомогою інтернет-ресурсу Protocol розглянемо, в яких випадках потрібна довіреність, а також розберемося в питанні, коли потрібна нотаріальна довіреність.

Зміст:

В яких випадках потрібна довіреність

Довіреність - це письмовий документ, яким ви уповноважуєте конкретну людину (представника) на вчинення певних дій від вашого імені. Також в довіреності вказується термін, на який вона видана, і чіткий перелік, який вказує конкретні повноваження вашого представника. У законодавстві питанню довіреності відведено цілий розділ № 17 Цивільного кодексу України, статті з 237 по 250.

Довіреність на іншу людину може знадобитися в абсолютно різних сферах нашого життя - це і отримання заробітної плати, отримання пенсії, стипендії, керування автомобілем, купівля або продаж квартири, представництво в суді, здача податкової звітності, оформлення різних документів в державних інстанціях і багато іншого. У той же час, відповідаючи на питання, в яких випадках потрібна довіреність, потрібно мати на увазі, що не можна за дорученням скласти заповіт. Не можна за дорученням укласти шлюб в РАЦСі - тут потрібна тільки особиста присутність. Те ж саме стосується і подачі заяви про розірвання шлюбу - навіть, якщо шлюб розривається через суд, більшість суддів відмовляють в прийомі позову, якщо він поданий представником, посилаючись в своїх рішеннях на відповідне положення Сімейного кодексу України. Взагалі, довіреність неможлива у всіх випадках, де необхідна особиста присутність, або ж коли особиста присутність пов'язана з володінням необхідними навичками або документами, видача яких закріплена за дозвільними органами. Так, наприклад, за дорученням можна дозволити володіння автомобілем, але не можна дозволити керування автомобілем, оскільки для управління потрібно отримати водійське посвідчення. Те ж саме відноситься до підприємницької діяльності - не можна займатися такою діяльністю на підставі довіреності, оскільки оформлення ФОП суто індивідуальне, не кажучи вже про всілякі ліцензії.

Якщо законодавство не забороняє в конкретній ситуації використовувати просту довіреність, то в цьому випадку не обов'язково друкувати текст довіреності на принтері, підійде і проста довіреність від руки. Єдина умова - текст повинен бути написаний розбірливо і не допускати двозначного тлумачення. Також потрібно мати на увазі, що проста довіреність також за бажанням може бути укладена в нотаріальній формі, а нотаріальна довіреність не може бути укладена в простій формі.

Користуйтеся консультацією: Исполнительная надпись нотариуса: что это, когда оно работает, а когда граничит с беззаконием

Форми нотаріальних довіреностей

в яких випадках потрібна довіреністьПерші згадки про довіреність на території України датуються ще ХІІ століттям, коли з'явилися рукописні документи, завірені "дяками" (прообраз сучасних нотаріусів).

Нотаріальна довіреність, також як і проста довіреність може бути загальною і спеціальною. Загальна довіреність уповноважує представника на здійснення будь-яких угод, в той час як спеціальне доручення - це свого роду разова довіреність, яка втрачає свою силу після здійснення певних дій - наприклад, довіреність на укладення угоди купівлі-продажу нерухомості. Після укладення такої угоди доручення фактично втрачає свою силу.

Які довіреності вимагають нотаріального посвідчення в 2020 році в Україні

Обов'язкове нотаріальне посвідчення довіреностей необхідне в наступних випадках:

  • продаж нерухомості (будинок, квартира, земельна ділянка);
  • оформлення довіреності на автомобіль;
  • представництво в суді;
  • представництво інтересів у виконавчій службі (приватній або державній);
  • подача або отримання будь-яких документів в ЦНАП (центр надання адміністративних послуг);
  • передоручення довіреності.

Згадайте новину: Нотариусы смогут по-новому заверять документы - приказ Минюста 702/5

Окремо слід розповісти про популярний термін "генеральна довіреність" на автомобіль - насправді такого терміна, як "генеральна" в законодавстві України не існує. Оформляється звичайна довіреність на право володіння транспортним засобом. Що ж стосується передоручення, то воно можливе тільки, якщо така можливість передбачена договором, або первинною довіреністю. При цьому обов'язковою умовою є інформування довірителя про нового представника, і надання про нього всіх необхідних даних. Без такого інформування вся відповідальність за дії нового представника покладається на первинного представника.

Крім цього, нотаріальне посвідчення довіреностей потрібне у всіх без винятку випадках, якщо сама угода вимагає нотаріального посвідчення. До таких випадків відносять договори ренти, іпотеки, передоручення боргу, шлюбний договір, угоду про аліментні зобов'язання. Якщо договір оренди укладено на термін більше трьох років, то за вимогами законодавства його потрібно в обов'язковому нотаріально посвідчити. Відповідно, всі подальші дії стосовно виконання такого договору можливі тільки, якщо у представника є нотаріальна довіреність на представлення інтересів.

Хто має право замінити нотаріуса

Бувають ситуації, коли за законом необхідна нотаріально завірена довіреність, але немає можливості звернутися до нотаріуса. Отже, хто крім нотаріуса може засвідчити і видати довіреність:

  • довіреність на військовослужбовця: посвідчує командир частини;
  • довіреність на людину, що перебуває в СІЗО, або в місцях позбавлення волі: посвідчує начальник відповідної установи;
  • довіреність на отримання зарплати, стипендії: посадова особа тієї організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні;
  • довіреність на моряка: капітан судна;
  • довіреність на людину, що перебуває за кордоном: консул, або посол в консульстві або посольстві України в країні перебування;
  • довіреність в населеному пункті, в якому немає нотаріуса: голова сільської ради.

Користуйтеся консультацією: Виконавчий напис нотаріуса та підстави його скасування

Як отримати нотаріальну довіреність

нотаріальна довіреністьДля оформлення нотаріального доручення присутність людини, на яку буде виписана довіреність, не обов'язкова. Необхідно мати копію її паспорта та ідентифікаційного коду. При цьому ви, як довіритель, повинні особисто прийти до нотаріуса, захопивши з собою свої оригінали паспорта та коду. Нотаріус перевірить ваші документи, складе чорновий зразок довіреності, в якій будуть вказані всі повноваження вашого представника. Якщо після ознайомлення з чернеткою не буде заперечень, то готується оригінал, і ви оплачуєте нотаріусу обумовлену суму разом з держмитом. Ціна на таку послугу у кожного нотаріуса різна і може досягати 600 грн. і більше . Термін дії довіреності не обмежений, ви маєте право вказати будь-який необхідний термін. Дуже відповідально поставтеся до складання списку тих повноважень, якими ви хочете наділити свого представника! Адже представник буде діяти на законних підставах від вашого імені. Тому, перед оформленням будь-якої довіреності, Protocol радить звернутися за професійною допомогою до юриста, який надасть вам юридичну консультацію з оцінкою всіх можливих ризиків. Знайти юриста і укласти з ним договір ви завжди можете на сайті Протокол. У розділі "тендер" можна задати питання для отримання правового висновку. Також нагадаємо, що ви маєте право в будь-який момент скасувати дію виданої довіреності. Для скасування знову-таки необхідно звернутися до нотаріуса.

В яких випадках нотаріальна довіреність не потрібна

Довіреність від юридичної особи не обов'язково повинна бути завірена нотаріусом. Така довіреність видається особою, уповноваженою на це в статутних документах. Все, що не стосується угод з обов'язковим нотаріальним посвідченням (наприклад, договір оренди на термін більше трьох років), може бути зроблено за допомогою простої письмової довіреності з печаткою юридичної особи - представництво в судах, подача податкової звітності, взаємини з іншими державними органами, довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей.

Не слід плутати довіреність з договором доручення, оскільки це абсолютно різні поняття. Поручитель за дорученням фактично перекладає всю відповідальність за свої дії на довірителя, в той час як за договором доручення поручитель відповідає своїм майном за порушення зобов'язань, а більш детально всі питання стосовно договору доручення ми з вами розглянемо в окремій консультації.

Автор консультації: Дончак Дмитро

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

Згадайте новину: Суд стягнув з нотаріуса 100 000 гривень моральної Шкоди за посвідчення довіреності, на підставі якої шахрай булу продана квартира

  • 24942

    Переглядів

  • 7

    Коментарі

  • 24942

    Переглядів

  • 7

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Ваша правда:) Ціна на довіреність від 250 грн. і вище на сьогоднішній день. А 25-50 це щоб копію завірити.

    03.06.2020 22:40

    “Если после ознакомления с черновиком не будет возражений, то готовится оригинал, и вы оплачиваете нотариусу оговоренную сумму вместе с госпошлиной. ”. «Нотаріальні дії вчиняються після їх оплати...» - глава 2 розділу 1 Порядку вчинення нотаріальних дій. Тому спочатку здійснюється оплата, а потім нотаріус готує проект/чернетку/оригінал довіреності. Як і будь-який юрист, який працює для своїх клієнтів над юридичним документом, нотаріус не працює безкоштовно - це не благодійна організація. Бо клієнт може передумати, а робочий час і праця юриста вже фактично використана/затрачена на надання цієї послуги. Не кажучи вже про те, що підготовка проекту документу взагалі є дією додаткового правового характеру і має оплачуватися окремо, адже згідно законодавства така підготовка не входить до складу нотаріальної дії. Нотаріальна дія - це лише посвідчення правочину, який оформлений документом наданим/складеним клієнтом. Відповідно до положень законодавства цей готовий документ нотаріус лише перевіряє на відсутність протиріччя законодавству, та може запропонувати щось виправити, якщо є потреба. Точно так, як нотаріальною дією є лише засвідчення справжності підпису фізичної особи на документі (наприкоат, заяві), а не підготовка та складення самої заяви. Особа, яка приходить за посвідченням довіреності має сама знати і сказати, які конкретні повноваження, в яких органах, на які дії та кому вона хоче надати, а не «складіть мені щось для податкової, ну там звіти подавати та всяке інше». Нотаріус має встановити вільну волю та волевиявлення особи на вчинення певної дії, побачити, що вона «розуміє значення своїх дій», а якщо особа сама не знає, що і кому вона хоча надати, то це фактично підстава для відмови. Бо нотаріус не вирішує за клієнта, що йому потрібно і не може знати сотні тисяч можливих повноважень і процедур для сотні українських органів вдали.

    03.06.2020 15:03

    Так багато написали, а толку... В статті цей момент описано не з точки зору безумовного додержання всіх існуючих інструкцій, а так як вчиняється на практиці. А на практиці готується чорновик, узгоджується з клієнтом, і після цього вже готується оригінал і сплачуються кошти. І мова йде не про те, що клієнт може відмовитись, а про те, що інколи бувають механічні помилки в тексті. Для цього й робиться чорновик. А момент передачі коштів - до чорновика чи після - не являється настільки принциповим, щоб на нього взагалі звертати увагу.

    03.06.2020 16:54

    Стаття непогана, але де це такі ціни за виготовлення (навіть не посвідчення) довіреностей нотаріусом (25-50 грн)? Наприклад у 2012 р. довіреність на представництво у банку мені обійшлась у 200 грн.

    03.06.2020 21:51

    Момент передачі коштів якраз є принциповим в силу прямої вказівки закону. Без попередньої оплати вчинення нотаріальної дії є порушенням закону. Для юриста пряма норма закону завжди принципова. А щодо «мова йде не про те, що клієнт може відмовитись, а про те, что бувають механічні помилки...» - то ви взагалі на зрозуміли, про що йшла мова. Мова якраз про те, що деколи юрист витрачає час на підготовку документа (а час - це праця, яка могла бути витрачена на потреби іншого клієнта, витрати на оренди офісу, оплату праці працівників і таке інше), а клієнт потім каже «ну шось я передумав» або бере чернетку і йде робить там де дешевше, бо вже має готовий документ, отриманий за «дякую». І такі випадки, на жаль, непоодинокі. Але будь-яка праця має бути оплачена, саме так працює ринкова система.

    04.06.2020 01:16

    І саме через таких юристів, якими пряма вказівка закону «не принципова» і формується невірна практика. А потім клієнти щиро дивуються «а чого це я маю спочатку заплатити, у всіх інших немає такого».

    04.06.2020 01:20

    Все добре і зрозуміло викладено. Єдине, що мене спантеличило, це вартість послуги засвідчення довіреності у нотаріуса. В Києві вартість нотаріальної довіреності стартує від 600 гривень, в провінції дешевше, але не набагато. Детальніше за посиланням: https://unidoc.com.ua/ua/notarius-kiev/

    30.06.2023 16:47

    Цій консультації вже мабуть три роки, а може й чотири. Мабуть, адміністрація сайту вирішила заново її опублікувати, без внесення змін в ціни.

    01.07.2023 00:08

    Так, Ваша правда, ціну виправили.

    04.07.2023 00:31

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст