Головна Блог ... Консультації від юристів Кінцевий бенефіціарний власник або про інформацію, яку слід подавати Кінцевий бенефіціарний власник або про інформацію,...

Кінцевий бенефіціарний власник або про інформацію, яку слід подавати

Відключити рекламу
 - tn1_0_56701500_1638543177_61aa2f498a734.jpeg

Не так давно в українському законодавстві з’явилося поняття «кінцевий бенефіціарний власник». Міністерство фінансів України розробило та видало наказ від 19.03.2021р. №163 «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності», який набув чинності 11.07.2021р. Структура власності є офіційним документом, який з метою встановлення кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи має в обов’язковому порядку надаватись державному реєстратору.

Згадайте новину: Коли вперше підтверджувати відомості про бенефіціарів: нове роз'яснення від Мін'юсту

Але хто такий кінцевий бенефіціарний власник?

Існують чіткі критерії, кого можна вважати кінцевим бенефіцірним власником. Це фізична особа (або декілька фізичних осіб), яка має 25% і більше корпоративних прав, а також здійснює прямий, вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи виходячи із своєї вигоди, інтересів або інших мотивів.

Деколи змішуються поняття кінцевого бенефіціарного власника та прямого власника. Але власник – це той, на кого оформлена компанія, а кінцевий бенефіціарний власник є фізичною особою, яка завдяки своїм фінансовим вкладенням або іншим можливостям, посприяла заснуванню бізнеса і має вплив на управління таким бізнесом.

Для того, щоб особа була визнана бенефіціарним власником доходу, а в разі потреби мала можливість згодом застосувати угоду про уникнення подвійного оподаткування, важлива не тільки наявність у неї правових підстав для безпосереднього отримання доходу, але і те, що вона повинна отримувати вигоду від доходу та визначати його подальшу економічну долю.

Прозорість бенефіціарної власності стала провідним інструментом у боротьбі з незаконними фінансовими потоками, які пов’язані з ухиленням від сплати податків та корупцією. Даний інструмент застосовується у всьому світі. Україна одна з найперших країн, що відкрила таку інформацію для її перевірки у відкритих реєстрах ще у 2014 році. Однак, тепер відповідна інформація є обов'язковою.

По всьому світу вже винайдені різні можливі шляхи приховування інформації про бенефіціарну власність та надано рекомендації щодо виявлення бенефіціарних власників.

Зокрема, інформація про бенефіціарну власність може бути прихована шляхом використання (мова йде про загальний всесвітній досвід, який активно протягом багатьох років використовувався й українськими бізнесменами):

  • компаній-оболонок;
  • складної структури власності та управління;
  • акцій на пред’явника;
  • відсутності обмежень на використання юридичних осіб як директорів;
  • формальних номінальних власників акцій і директорів, у випадках, коли особа справжнього КБВ не розкрита;
  • неформальних номінальних власників акцій і директорів;
  • трастів та інших правових утворень;
  • використання посередників під час створення юридичної особи.

Визначення терміну «кінцевий бенефіціарний власник» спирається на поняття «кінцевий» контроль або вигода, що відносяться до фізичної особи, яка, в кінцевому підсумку, контролює або отримує вигоду від активу чи операції шляхом прямого чи непрямого їх використання. Тобто, «бенефіціарний власник» повинен завжди бути фізичною особою, оскільки юридична особа не може здійснювати «остаточний» контроль над активом.

Згадайте новину: Як визначити кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи? Прямий і не прямий вирішальний вплив.

Чому необхідно подавати інформацію та вносити ці дані в реєстр?

28.04.2020р. Верховна Рада України прийняла ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», відповідно до якого всі компанії, які ще не розкрили дані про бенефіціарних власників, повинні будуть це зробити протягом трьох місяців з дня набрання чинності Наказом №163. Також, Законом передбачений обов’язок юридичної особи тримати цю інформацію в актуальному стані та поновлювати її у разі виникнення змін.

Попередні законодавчі вимоги передбачали, що до 10.10.2021р. українські підприємства мали подати державному реєстратору дані про кінцевих бенефіціарів. За порушення терміну подання керівникам юридичних осіб загрожували високі штрафи. Однак, 08.10.2021р. Верховна Рада України продовжила до 11.07.2021р. строк надання інформації про кінцевих бенефіціарних власників (КБВ) юридичних осіб.

Тобто, на поточну дату, Закон зазначає, що юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності ЗУ «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (до 28.04.2020р.), подають державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі та структуру власності протягом 1 року з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності.

Одночасно із цим, всі юридичні особи, на підставі ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», зобов'язані щорічно, починаючи з 2021 року, протягом 14 календарних днів з дати своєї державної реєстрації, підтверджувати / подавати відомості про кінцевого бенефіціарного власника.

Таким чином, задля визначення строку подачі інформації про кінцевого бенефіціарного власника та структури підприємства в 2021 – 2022 р.р. необхідно враховувати дату реєстрації такого підприємства (до або після 28.04.2020р.).

Чи є відповідальність за неподання або несвоєчасне подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника?

Кодекс про адміністративні правопорушення та ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» визначає штрафні санкції за неподання або несвоєчасне подання даних до реєстру. Розмір таких санкцій становить від 17000 до 51000 гривень.

Згідно ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», в Єдиному державному реєстрі серед відомостей про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, є обов’язковими відомості про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник - юридична особа.

Згадайте новину: Министр юстиции Украины Денис Малюська обещает вытащить украинских бенефициаров из тени

Хто не подає відомості про кінцевого бенефіціарного власника (КБВ) та не може бути притягнутий до відповідальності?

Згідно ст.9 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», в Єдиному державному реєстрі серед відомостей про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, є обов’язковими відомості про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, окрім:

  • політичних партій,
  • структурних утворень політичних партій,
  • професійних спілок, їх об’єднань,
  • організацій профспілок,
  • передбачених статутом профспілок та їх об’єднань,
  • творчих спілок,
  • місцевих осередків творчих спілок,
  • організацій роботодавців, їх об’єднань,
  • адвокатських об’єднань,
  • торгово-промислових палат,
  • об’єднань співвласників багатоквартирних будинків,
  • релігійних організацій,
  • державних органів,
  • органів місцевого самоврядування, їх асоціацій,
  • державних та комунальних підприємств, установ, організацій.

Тобто, ці особи можуть не подавати відомості про кінцевого бенефіціарного власника? - Так.

Згадайте новину: Мін"юст - Інформація про бенефіціарів в ЄДР стане відкритою

Чи у всіх юридичних осіб є кінцевий бенефіціарний власник?

У разі відсутності в юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник - юридична особа, вноситься обґрунтована причина його відсутності.

Тож ні – не у всіх. Але нам такі ще не траплялись.

Якщо у вас залишились питання або виникла необхідність отримати більш детальну інформацію чи провести відповідні реєстраційні дії, команда V.I. Partners з радістю вам допоможе. Ми здійснюємо повний супровід бізнесу на території України, а в разі потреби, і за її межами разом із нашими партнерами.

03.12.2021

Автор консультації: V. I. Partners Law Firm

  • 4674

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 4674

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати