5
2
5749
Прибуття адвоката до суду та очікування ним засідань іноді можуть коштувати дорожче, ніж його участь у самих судових засіданнях. Бо це все є складовими правничої допомоги.
Нюанси стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу розглядав Касаційний господарський суд у справі №905/493/22. Текст додаткової ухвали від 06.12.2023 нещодавно був оприлюднений у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Компанія, що виграла судовий спір у касаційній інстанції, хотіла стягнути витрати на правничу допомогу адвоката в сумі 2,45 тис. євро з процесуального опонента. Останній просив зменшити розмір цих витрат до нуля, оскільки сума гонорару, яка за договором мала визначатися виходячи з погодинної ставки 150 євро, не була належним чином обґрунтована. Адвокат аж ніяк не міг витратити 16,3 год. роботи на підготовку відзиву та участь у двох судових засіданнях.
Тоді за підрахунок витраченого адвокатом часу та його справедливого гонорару взялися судді.
Вони виходили з того, що адвокат, маючи обов`язок представляти інтереси клієнта в суді, бере на себе відповідальність не лише за якусь одну дію (зокрема, підготовку процесуального документа, виступ в суді), але і за вчинення комплексу дій, метою яких є забезпечення реалізації процесуальних прав та захист інтересів клієнта.
КГС порахував, що відзив на касаційну скаргу, наданий компанією, був викладений на чотирьох сторінках. З урахуванням необхідності вивчення касаційної скарги, аналізу судової практики та позицій Верховного Суду, разом із складанням документу усе могло тривати чотири години (що за договором коштує 600 євро). Отже виходить, що на підготовку одного аркушу процесуального документу необхідна одна година робочого часу.
Аналізуйте судовий акт: Суд відмовив у стягненні “гонорару успіху” через те що справа не вимагає значних затрат часу та зусиль, а адвокат є постійним учасником такої категорії справ. (ВС КГС, справа №873/52/22 від 08.03.2023 р.)
Щодо стягнення судових витрат, пов`язаних із участю адвоката у трьох судових засіданнях, то сумарно вони тривали 41 хвилину. Але розпочалися пізніше призначеного часу. Тож представник компанії був вимушений витратити час на очікування їх початку. Хоча скільки саме у рішенні не уточняється, втім зазначається, що необхідність та тривалість такого очікування не залежали від волі представника компанії, а фактично було вимушеним заходом перед безпосередньою участю у засіданнях для того, щоб здійснити захист інтересів клієнта в суді.
У зв’язку із цим КГС нагадав сталу позицію ВС в інших справах про те, що прибуття до суду чи іншої установи та очікування є складовими правничої допомоги, які в комплексі з іншими видами правничої допомоги сприяють забезпеченню захисту прав та інтересів клієнта. З урахуванням наведеного, час, який адвокат витрачає на дорогу для участі у судовому засіданні, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації нарівні з іншими витратами.
Зрештою КГС визначив розмір відшкодування витрат за участь у судових засіданнях в суді касаційної інстанції до 4 годин, що становило 600 євро. Зважаючи на встановлену тривалість судових засідань випливає, що на дорогу і очікування засідань адвокат витратив 3 год., 19 хвилин.
Читайте статтю: Гонорар успіху адвоката: нюанси погодження та проблеми стягнення
Тож у підсумку, оцінивши подані заявником докази на підтвердження понесених ним витрат та клопотання про їх зменшення, виходячи з критеріїв, визначених у ч.4 ст.126 ГПК, та обставин справи, Верховний Суд дійшов висновку, що заява компанії про відшкодування судових витрат у зв`язку із розглядом справи у суді касаційної інстанцій підлягає частковому задоволенню у розмірі 1,2 тис. євро.
Джерело: ВС
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
175
Коментарі:
1
Переглядів:
214
Коментарі:
1
Переглядів:
130
Коментарі:
0
Переглядів:
572
Коментарі:
0
Переглядів:
681
Коментарі:
0
Переглядів:
645
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.
Якщо мова йде про резидентів України, до чого тут ЄВРО? Суд не звернув увагу на те, що розрахунки між резидентами повинні відбуватися в національній валюті?
То є так, чого вони мєлочаться, у кувейтських динарах потрібно вирішувати