4
0
1877
Які категорії українців можуть виїжджати за кордон у 2025 році, про підстави для перетину кордону та документи, якщо ви вирішили виїхати з країни.
Зміст
1. Що про це каже законодавча база
2. Хто з українців має право виїжджати за межі України у 2025 році
3. Документи, які підтверджують право на виїзд за межі України
4. Що робити, якщо виникли проблеми з перетином кордону за законом
Питання виїзду/невиїзду за межі Україні у 2025 році все таке ж актуальне, як і в попередні три роки. На четвертий рік повномасштабного вторгнення право на перетин держкордону все ще має обмежена категорія людей, і враховуючи те, що воєнний стан та загальну мобілізацію подовжили ще на 90 днів, то це питання й надалі буде актуальним мінімум до середини цього року.
Що про це каже законодавча база
Порядок перетину кордону наразі регламентується низкою законодавчих актів. Зазначимо, що найголовнішими у нашому випадку є постанова Кабінету Міністрів України № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», а також Закон України «Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України».
Працівники Державної прикордонної служби України перевіряють наявність військово-облікових документів у всіх осіб, які мають право на виїзд згідно з пунктом 2−6 Правил перетинання державного кордону України.
Тобто, під час планування виїзду з України більшості категорій чоловіків необхідно попередньо уточнити свої дані у ТЦК та СП і внести інформацію про отримання відстрочки у свій військово-обліковий документ, на якому повинен бути VIN-код.
Саме його необхідно пред’явити на вимогу представників ТЦК, поліціянтів та прикордонників, який потім зчитують спеціальними приладами прикордонники й так отримують доступ до особової справи військовозобов’язаного в електронній формі. VIN-код також може бути вклеєним у військовий квиток старого зразка — законодавство це не забороняє.
Додамо, від 17 липня 2024 року всі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні мати при собі військово-облікові документи під час перетину кордону.
1. Хто з українців має право виїжджати за межі України у 2025 році
На безперешкодний виїзд за кордон 2025 року право мають наступні категорії людей:
Якщо брати до уваги чоловіків призовного віку, то тут покидати країну без проблем можуть ті, хто:
Важливо враховувати той факт, що чоловіки, які мають тільки відмітку від ТЦК та СП «знятий з військового обліку» — не мають підстави безперешкодно перетнути кордон, адже це не підтверджує факту інвалідності чи непридатності до військової служби у ВЧ за станом здоров’я. Як наслідок, варто звернутися до ТЦК та СП за відповідними документами.
Також право виїжджати за кордон мають й студенти-бакалаври університетів України віком від 18 до 22 років, але лише на стажування. Йдеться про магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного напрямку. Утім, ця категорія громадян також повинна оновити свої дані у ТЦК та мати військово-облікові документи з відповідними позначками.
2. Документи, які підтверджують право на виїзд за межі України
Звісно, аби мати дозвіл на перетин кордону, треба відповідні документи, які надаватимуть цю можливість. От саме про них ми й розповімо далі.
Для перетину кордону у 2025 році обов’язковими документами є:
Якщо брати до уваги вищезазначені категорії чоловіків призовного віку, то тут документи потрібно наступні:
Для заброньованих
Чоловіки, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти на війні
Чоловіки з інвалідністю I, II та III групи
Важливий момент ще полягає й в тому, що документ про інвалідність має бути отриманим саме в Україні. Якщо група інвалідності була призначена за кордоном — чоловік не зможе виїхати з України.
Чоловіки, які супроводжують осіб з інвалідністю I або II групи
Багатодітні чоловіки, які мають троє або більше неповнолітніх дітей
Нюансом щодо цієї категорії чоловіків є те, що нова постанова додатково вимагає договір між чоловіком і його колишнім подружжям про те, що він бере участь в утриманні своїх неповнолітніх дітей.
Чоловіки, які самостійно виховують дітей
Чоловіки, які супроводжують хворих дітей
Військові, які виїжджають за кордон на лікування, реабілітацію або навчання
Чоловіки водії, які виїжджають за системою «Шлях»
Чоловіки волонтери
4. Що робити, якщо виникли проблеми з перетином кордону за законом
Особа, якій було відмовлено у перетині державного кордону, має право оскаржити це рішення, відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль». Для цього можна звернутися з оскарженням до ДПСУ згідно із Законом України «Про звернення громадян», або до суду.
Тож, у разі виникнення проблем із прикордонниками і якщо вам відмовили у виїзді за кордон, хоча ви мали на те підстави, радимо не опускати руки та відстоювати свої права.
Рішення про відмову у виїзді за кордон можна оскаржити у надрядному органі ДПСУ чи суді.
З практики можна сказати, що варто відразу звертатися до суду — так ви просто зекономите час і нерви. Оскарження відбувається в адміністративному суді за місцем перебування відповідача, тобто того органу ДПСУ, який відмовив у виїзді за кордон. Якщо ви не можете це зробити самостійно, то з цим завданням справиться будь-який адвокат початківець.
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
549
Коментарі:
0
Переглядів:
345
Коментарі:
0
Переглядів:
574
Коментарі:
0
Переглядів:
550
Коментарі:
0
Переглядів:
800
Коментарі:
0
Переглядів:
994
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Всі права захищені.