Автор не вказаний
3
0
23077
Багатьом з нас відома фраза: «жити добре, а добре жити ще краще!». У той же час, в правовій площині можна сказати: «добре володіти нерухомістю, але оформленої ще краще». Адже погодьтеся, власник відчуває себе набагато впевненіше, коли він може вільно користуватися, відчужувати, розпоряджатися своєю власністю, а також захищати свої права на неї в суді. У нашому уявленні, зазвичай нерухомість асоціюється з квартирою, приватним домоволодінням, інший капітальної спорудою. Однак, варто зазначити, що відповідно до чинного законодавства України до об'єктів нерухомого майна відноситься також капітальний гараж. Капітальним - є гараж, який має міцну конструкцію, переміщення якого неможливе без порушення архітектурної форми і руйнування окремих елементів.
Зміст:
Не секрет, що в Україні багато гаражів, як і інші об'єкти нерухомості, знаходяться в фактичній власності, чи то пак неоформлені відповідно до норм чинного законодавства. В даному контексті власникам зазначених архітектурних конструкцій буде корисно дізнатися про те, як оформити гараж у власність. Відразу варто відзначити, що оформлення документів на гараж - досить-таки трудомісткий процес, який залежить від багатьох чинників. Наприклад, найбільш швидко відбудеться переоформлення гаража. Однак, зовсім інша ситуація очікує власників, які тільки збираються зареєструвати гараж.
І так, почнемо, мабуть, з того, як узаконити гараж у дворі приватного будинку?
Оформити гараж у власність на своїй ділянці набагато простіше, якщо під час його зведення були дотримані будівельні правила і норми. Для узаконення діє загальна процедура оформлення, яка виконується і для будь-яких господарських будівель у дворі житлового будинку. Власнику гаража необхідно здійснити наступний порядок дій для оформлення гаража у власність:
Як бачимо, перелік документів для оформлення гаража у власність достатньо значний. Дуже часто на тому чи іншому етапі, власники зазначених об'єктів можуть зіткнутися з бюрократичними перешкодами, які потребуватимуть додаткових зусиль для їх подолання. Прикладом цього може бути неправомірна вимога від власників додаткових довідок, інших документів, не передбачених законом.
Варто зазначити, що єдиного нормативного акту, який визначає перелік документів, необхідних для оформлення гаража у власність на даний момент немає. Зазначений вище алгоритм легалізації гаража грунтується на нормах закону «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» а також ряді підзаконних нормативно-правових актів.
У той же час, багато людей володіють гаражами будучи членами кооперативних об'єднань. В першу чергу треба відзначити, що якщо ви є власником зазначеного об'єкта в гаражному кооперативі, то це ні в якому разі не означає наявність права власності. У вас є лише право володіння і користування гаражем. Для того щоб повністю розпоряджатися гаражем і оформити право власності необхідно, як і в вищевказаному прикладі зареєструвати гараж в БТІ і отримати технічний паспорт.
Оформленням документів в гаражному кооперативі як правило займається голова кооперативу. У останнього повинна бути оформлена оренда на землю і дозвіл на будівництво гаражів.
Якщо документи в порядку, можна приступити до оформлення права власності на гараж.
Для оформлення права власності потрібно отримати:
З зазначеними документами власник гаража - член кооперативу повинен звернутися в районні державні адміністрації, реєстраційну службу або ж до нотаріуса. У випадку з кооперативним гаражем право власності поширюється тільки на будівництво, земля залишиться в оренді ГСК, але вже такий гараж можна легально продати.
Тепер, коли Ви знаєте, як оформити гараж у кооперативі перейдемо до ситуації, коли у власника зазначеного об'єкта взагалі немає документів на свою споруду.
Зазначені ситуації можливі, наприклад, в разі якщо документи гараж були загублені. Або ж отримання необхідного дозволу передувало безпосереднє будівництво об'єкта. У минулі часи дуже багато людей йшли шляхом первісного будівництва гаража, а вже потім його легалізації.
Перш за все, потрібно визначитися з тим, які забудови вважаються самовільними? Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України такими є об'єкти:
На сьогоднішній день існують два способи оформлення гаража без документів - в судовому порядку або через органи державного архітектурно-будівельного контролю. При цьому другий варіант простіший.
Процедура прийняття в експлуатацію визначена у Порядку прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будівель, споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності, побудованих без дозволу на виконання будівельних робіт затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 24.04.2015 № 79 далі - Порядок.
Даний Порядок поширюється в тому числі і на легалізацію капітальних гаражів.
За процедурою для отримання права власності на самочинне будівництво, заявнику необхідно звернутися до адміністрації органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта з наступними документами:
Якщо ж об'єкт самочинного будівництва не відповідає вищеописаним критеріям (ст. 376 Цивільного кодексу України), наприклад, побудований на земельній ділянці, що має інше цільове призначення, узаконити його можна тільки через суд. Слід зазначити, що вказаний спосіб ефективний лише в разі наявності у власника гаража документів на земельну ділянку. В іншому випадку необхідно узаконювати землю для подальшого оформлення права власності на гараж.
Так само судовий процес підійде для тих, хто задається питанням як оформити гараж без документів. Однак, у зазначеній ситуації процес легалізації може затягнутися аж до декількох місяців.
Згідно з частиною третьою статті 376 Цивільного Кодексу України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Причому, частина четверта цієї ж статті говорить, що якщо власник (користувач) землі заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила самочинне будівництво, або за її рахунок.
Таким чином, власнику самобуду доведеться самостійно збирати докази для суду. Такими можуть бути, наприклад письмова згода сусідів, або ж документи на право користування ділянкою і т.д.
У разі прийняття судом позитивного рішення, власнику потрібно звернутися в Центр надання адміністративних послуг для реєстрації права власності на об'єкт нерухомості.
В даному контексті можна навести кілька прикладів, де суд став на сторону особи, що побудувала гараж без відповідного дозволу.
Так, в рішенні Гадяцького районного суду Полтавської області у справі №526 / 683/20 від 06.08.2020 суд встановив наступні обставини: згідно з рішенням виконавчого комітету Гадяцької міської ради № 219-5 від 22.06.1995 року ОСОБА_1 була виділена земельна ділянка площею 25 кв .м. за рахунок невикористаної землі перед двором, надано дозвіл на будівництво гаража розміром 6,0 х 4,0 м. на виділеній земельній ділянці і вказано, що дозвіл на будівництво і схему гаража необхідно отримати у архітектора міста.
ОСОБА_1 в 1995 році самовільно побудував гараж.
Рішенням виконавчого комітету Гадяцької міської ради від 19.02.2009 року № 41-9 вказаного гаражу була присвоєна адреса: АДРЕСА_1.
Гараж побудований на земельній ділянці за АДРЕСА_1 площею 0,0099 га, яка призначена для будівництва індивідуального гаража, який належить позивачу ОСОБА_1 на праві власності, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №349898 виданого 14.12.2010 року відділом Держкомзему в Гадяцькому районі , зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю по №011055200284.
Вивчивши матеріали справи та встановивши всі обставини, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
У рішенні Лубенського міськрайонного суду у справі 539/1070/20 від 14.05.2020 суд, задовольняючи позовні вимоги, вказав, що відповідно до п. 4 Постанови Пленуму ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 30.03.2012 року «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва) », при розгляді справ зазначеної категорії судам слід мати на увазі, що самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони побудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведеній не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи або без належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
Вирішуючи справу за позовом власника (користувача) земельної ділянки про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, суди зобов'язані встановлювати всі обставини справи, зокрема: чи є позивач власником (користувачем) земельної ділянки; чи звертався він до компетентних державних органів про прийняття забудови до експлуатації; чи є законною відмова в такому прийнятті; чи є порушені будівельні норми і правила істотними.
У резолютивній частині рішення суд вказав: таким чином, оскільки позивач побудував майно на власній земельній ділянці, будь-які права інших осіб не порушуються, спірну будівлю побудовано відповідно до Державних будівельних норм і правил та придатна до експлуатації, і є можливість прийняття в експлуатацію вказаного гаража.
Як бачимо, у зазначеній категорії справ суди в першу чергу звертають увагу на наявність права власності у позивача на земельну ділянку, на якій був побудований гараж. Також, перш ніж звертатися до суду, дуже важливо самостійно вчинити певні дії, спрямовані на легалізацію гаража. У першому випадки позивач звернувся в ДАБК для узаконення свого гаража, і лише отримавши відмову подав відповідний позов. Аналогічна ситуація була і в другому прикладі.
Однак, слід зазначити, що судовий спосіб оформлення гаража часто призводить до втрати часу, оскільки необхідно ретельно підготувати доказову базу, шукати свідків і т.д. Також позивачі в зазначених справах заручаються підтримкою адвокатів, лише додаючи вартість узаконення гаража.
І так, коли Ви знаєте, як оформити гараж, у багатьох виникає питання, скільки коштує оформити гараж у власність? Відповідь на це питання залежить від того, чи будете ви самостійно займатися оформленням або ж зверніться до відповідних компаній. В середньому, як показує практика оформлення гаража в Києві, зі сплатою всіх зборів і мит обійдеться власнику в 300-400 доларів. Які документи потрібні для оформлення гаража, як зареєструвати гараж, а також відповіді на інші питання, пов'язані з цією темою, ви можете отримати, подавши заявку на участь в тендері на юридичному інтернет-ресурсі Протокол.
Автор консультації: Юрист, АО «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», Коломієць Микола
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
633
Коментарі:
0
Переглядів:
42292
Коментарі:
1
Переглядів:
2180
Коментарі:
1
Переглядів:
430
Коментарі:
0
Переглядів:
977
Коментарі:
0
Переглядів:
423
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.