1
0
2610
У 2020 році у зв'язку з усім відомою епідемією і введеними карантинними обмеженнями, роботодавці зіштовхнулися з необхідністю переводити свій персонал на, так звану, «віддалену роботу». Що означає віддалена робота і як вона співвідноситися з новелами в трудовому законодавстві України - розберемо в цій статті.
Зміст:
Отже, в березні 2020 року, з моменту введення карантинних обмежень, Кабінет Міністрів України, в своїй Постанові від 16.03.2020 року, рекомендував всім підприємствам, включаючи державні органи та органи місцевого самоврядування - переводити працівників на «позмінну» роботу, а при наявності технічних можливостей на «роботу в реальному часі через Інтернет».
У свою чергу, незмінним елементом поняття «трудовий договір», в нашому КЗпПУ (якому в цьому році «ювілей» з дня прийняття - 50 років) - було підпорядкування працівника внутрішньому трудовому розпорядку. Забезпечити виконання такого порядку - адже його основою була особиста присутність персоналу на робочому місці - було неможливо з урахуванням введених заходів, та й інших чинників (транспорт, обмеження, ризик зростання захворюваності), не було і толком врегульованого порядку «роботи в реальному часі через Інтернет».
Таким чином, 30.03.2020 року, Верховна рада України прийняла Закон № 540-IX (далі також - «Закон 540») «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямовані на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», в якому внесла ряд змін в КЗпП, що стосуються поняття дистанційна робота це - коригування поняття трудового договору в статті 21 КЗпП, а також введення понять «гнучкий режим робочого часу»,«дистанційна (на дому) робота». В лютому місяці 2021 року законодавець вніс додаткові зміни, в тому числі, розділивши поняття «дистанційна» і «на дому» робота (присвятивши їм окремі статті - 60-2 і 60-1 КЗпП, відповідно).
Користуйтесь консультацією: Зі скількох років можна працювати в Україні
Робота віддалено: це як? Ідею такої форми організації праці вперше визначив американець Джек Ніллес, ще в далеких 70-х роках минулого століття. Він висловив концепцію, що робота в офісі не є обов'язковою, і створення у підприємств гнучких робочих місць, «flexiplace», може вирішити не тільки транспортну проблему, а й заощадити значні кошти на бензин, на підтримку офісу, забезпечити роботою дуже віддалені райони.
«Дистанційна робота», як поняття, не визначена в нашому КЗпП. Робота віддалено - це спосіб організації праці, при якому роботодавець і працівник знаходяться на значній відстані, а вся комунікація, передача результатів праці, як і його оплата, відбувається за допомогою засобів віддаленого зв'язку. З огляду на універсальність, віддалену роботу пропоную розуміти як збірне поняття, яке включає, і дистанційну, і роботу на дому, визначені в КЗпП.
Зараз КЗпП, досить детально описує ці два поняття. Згідно зі статтею 60-1:
«Робота вдома - це форма організації праці, при якій робота виконується працівником за місцем його проживання або в інших визначених ним приміщеннях, що характеризуються наявністю закріпленої зони, технічних засобів (основних виробничих і невиробничих фондів, інструменту, приладів, інвентарю) або їх сукупності, необхідних для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт або функцій, передбачених установчими документами, але поза виробничих або робочих приміщень власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу.»
Таким чином, саме слово вдома, пояснює сутність цієї форми організації праці, основною характеристикою якої є закріплена за працівником «зона роботи», що знаходиться поза місцезнаходженням роботодавця. Від цієї особливості маємо і інші нюанси надомної роботи.
Користуйтесь консультацією: Що таке випробувальний термін на роботі?
Згідно ж зі статтею 60-2:
«Дистанційна робота - це форма організації праці, при якій робота виконується працівником поза робочих приміщень або території власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника і з використанням інформаційно-комунікаційних технологій».
Як бачимо, дистанційна робота не прив'язана до певного місця, дозволяє працівникові самостійно визначати «робоче місце», в тому числі, періодично приходити в офіс - якщо це узгоджено угодою з роботодавцем.
Втім, перед тим як обговорювати відмінності цих форм, важливо зазначити їхні загальні якості, з яких:
Якщо розглядати концептуально - і на дому, і дистанційна робота схожі тим, що трудова функція працівника виконується здебільшого поза установи роботодавця.
Що ж, все таки, відрізняє дистанційну форми організації праці і роботу вдома? Пропоную розглянути у вигляді таблиці:
Якщо Вам потрібно юридична консультація з вищевикладених питань порушень і штрафів в будівництві, пропонуємо скористатися послугою "Тендер на юридичну послугу" від юридичного порталу Протокол.
Автор консультації: Адвокат Трофименко Ірина
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
219
Коментарі:
0
Переглядів:
304
Коментарі:
0
Переглядів:
375
Коментарі:
0
Переглядів:
723
Коментарі:
1
Переглядів:
604
Коментарі:
0
Переглядів:
619
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.