Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Чи можливо притягнути до відповідальності пересічного громадянина за несортування сміття Чи можливо притягнути до відповідальності пересічн...

Чи можливо притягнути до відповідальності пересічного громадянина за несортування сміття

Відключити рекламу
 - tn1_0_06315400_1515999292_5a5c503c0f77c.jpg

На сьогоднішній день всі стрічки новин рясніють заголовками про те, що наразі (з 01.01.2018 р.) українців зобов’язали сортувати сміття. І що у випадку викидання пересічним громадянином невідсортованого сміття — його може бути притягнуто до адміністративної відповідальності.

Так, стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП) встановлює відповідальність за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів. Такі дії пересічного громадянина тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 20 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 1360 грн). Дана стаття є відсилочною, тобто громадянин повинен порушити відповідні правила сортування сміття, які передбачені іншими, сторонніми актами, і до яких відсилає ст.152 КУпАП.

В той же час, з урахуванням положень ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення. Тобто необхідно чітко встановити об’єктивну сторону складу правопорушення, чи мало місце невиконання покладеного на громадянина обов’язку щодо сортування сміття по відповідним категоріям. З урахуванням цього виникає питання: а де саме прописані чіткий обов’язок громадянина по сортуванню сміття та відповідна процедура щодо цього?

Питання сміття (відходів) в Україні регулює ЗУ «Про відходи», який розповсюджує свою дію в т.ч. і на фізичних осіб – пересічних громадян. Їх обов’язки дуже поверхнево прописані в ст.15 закону: Громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов’язані:

а) дотримуватися вимог вказаного закону та інших нормативно-правових актів у сфері поводження з відходами;

б) вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів;

в) виконувати інші обов’язки, передбачені законами, щодо запобігання забрудненню навколишнього природного середовища відходами.

Більш конкретні обов’язки громадян (в т.ч. щодо сортування сміття) не прописані.

З 1 січня 2018 року почав «працювати» п. «і» ст. 32 вказаного закону: з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини забороняється з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів. Але дана норма стосується саме захоронення, а не сортування сміття, що є зовсім різними по суті процедурами. Крім того, вказана норма стосується захоронення саме неперероблених (необроблених) відходів, а не невідсортованого сміття. Визначення сортування та захоронення відходів знайшли своє відображення в ЗУ «Про відходи», що підтверджує відмінність даних процедур.

Захоронення відходів — остаточне розміщення відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях чи на об’єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров’я людини не перевищував установлених нормативів. Сортування відходів — механічний розподіл відходів за їх фізико-хімічними властивостями, технічними складовими, енергетичною цінністю, товарними показниками тощо з метою підготовки відходів до їх утилізації чи видалення. Виходячи з цих визначень, захоронення відходів є відмінним від сортування відходів, а останнє є передуючим процедурі захоронення відходів.

Тому можна стверджувати, що чіткий обов’язок громадян та власне чітка процедура сортування відходів по окремим сміттєвим бакам в залежності від їх властивостей, а також чітка процедура виявлення та фіксування таких порушень – в чинному законодавстві не передбачені. Крім того, важливе значення при вирішенні питання про притягнення пересічного громадянина до відповідальності за несортування сміття є саме можливість громадянина проводити таке сортування: тобто забезпеченість кожного двору відповідними сміттєвими баками для різних видів відходів. Адже у більшості дворів спеціальні контейнери для роздільного збирання відходів відсутні.

На думку юристів Юридичної компанії адвоката Грабчука п. «і» ст. 32 ЗУ «Про відходи» є загальною декларативною нормою, а не спеціальною, і не містить чіткого обов’язку пересічного громадянина сортувати сміття по категоріям. А тому фактично унеможливлюється притягнення на практиці пересічних громадян до відповідальності за несортування сміття. Це буде можливим, лише у разі закріплення на законодавчому рівні чіткого обов’язку громадян щодо сортування сміття, самої процедури такого сортування та забезпечення у кожному дворі роздільних сміттєвих баків.

Автор статті: Грабчук Олександр Васильович

  • 11924

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 11924

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст