Головна Блог ... Консультації від юристів Чи можливо поновити батьківські права?

Чи можливо поновити батьківські права?

23.04.2021
Подякувати
Автор: Кулик Юлія Василівна
Підписатися на автора
Переглядів : 1525
Додати в обране
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Чи можливо поновити батьківські права? - tn1_0_52356600_1619260812_6083f58c7fd8c.png

 

Досить рідко, але все ж таки бувають випадки, коли мати/батько, які були позбавлені батьківських прав, переосмислюють своє

відношення до дитини, змінюють спосіб життя ,бажають відновити спілкування з донькою/сином та приймати участь у їх житті.

Користуйтеся консультацією: Лишение родительских прав. Пошаговая инструкция. Образец искового заявления

ЧИ МОЖЛИВО ПОНОВИТИ БАТЬКІВСЬКІ ПРАВА?

Відповідь на це запитання чітко врегульована статтею 169 Сімейного кодексу України.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Так як позбавлення батьківських прав можливе виключно в судовому порядку, то й їх поновлення відбувається за аналогічною судовою процедурою.

У ЯКИХ ВИПАДКАХ ПОНОВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ Є НЕМОЖЛИВИМ?

Поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом.

Поновлення батьківських прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла ПОВНОЛІТТЯ.

ХТО МАЄ ПРАВО ЗВЕРНУТИСЯ З ПОЗОВОМ ДО СУДУ?

Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» визначено, що особам, позбавленим батьківських прав, надано право звернутися до суду з позовом про їх поновлення.

ОТЖЕ, позовна заява про поновлення батьківських прав може бути подана до суду ВИКЛЮЧНО батьком чи матір'ю, які були позбавленні батьківських прав.

На законодавчому рівні не визначено конкретного строку, який має сплинути після позбавлення особи батьківських прав, щоб мати змогу їх поновити в судовому порядку. Звернення до суду можливе через місяць, декілька місяців, рік і т.п. після позбавлення матері/батька батьківських прав.

Розглядаючи такі справи, суди зобов`язані перевіряти, наскільки змінилися поведінка особи та обставини, що були підставою для позбавлення її батьківських прав.

При вирішенні питання про поновлення батьківських прав одного з батьків суд бере до уваги думку другого з них та інших осіб, із якими проживає дитина, враховує її інтереси, а також думку дитини, якщо вона її може висловити.

ОБСТАВИНАМИ, які враховуються судом у даній категорії справ є:

  • покращення матеріального стану позивача (офіційне працевлаштування, наявність постійного доходу);
  • покращення житлових умов (придбання житлового будинку, квартири чи наявність офіційно орендованого житла);
  • позитивна характеристика по місцю проживання, роботи;
  • позбавлення алкогольної чи наркотичної залежності (проходження лікування);
  • відновлення спілкування з дитиною;
  • зміна способу життя, створення сім'ї чи відновлення стосунків з біологічним батьком/матір'ю дитини;
  • здатність та бажання виконувати свої батьківські обов`язки по вихованню та утриманню дитини;
  • критичне ставлення позивача до своєї поведінки в минулому.

Отже, ключовим є відсутність на день звернення до суду підстав, які були причиною позбавлення батька/матері батьківських прав.

Відповідно до ч.7 ст. 169 СК України у разі ВІДМОВИ в позові про поновлення батьківських прав повторне звернення із позовом про поновлення батьківських прав можливе лише після спливу одного року з часу набрання чинності рішенням суду про таку відмову.

Частиною 4 ст.19 СК України визначено, що при розгляді судом спорів щодо поновлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування.

Відповідно до ч.5 ст.19 СК України орган опіки і піклування подає до суду ПИСЬМОВИЙ ВИСНОВОК щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини (ч. 6 ст.19 СК України).

З рішеннями судів у даній категорії справ можна ознайомитися за посиланням:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/95554650

https://reyestr.court.gov.ua/Review/95161716

https://reyestr.court.gov.ua/Review/94952576

https://reyestr.court.gov.ua/Review/94985532

https://reyestr.court.gov.ua/Review/94905462

https://reyestr.court.gov.ua/Review/94397416

Автор консультації: Кулик Юлія Василівна

1525
Переглядів
0
Коментарі

Залиште Ваш коментар:

Додати
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст