Головна Блог ... Консультації від юристів Чи є скріншот належним та допустимим доказом у суді Чи є скріншот належним та допустимим доказом у суд...

Чи є скріншот належним та допустимим доказом у суді

Відключити рекламу
 - tn1_7e50463560800165c7358d8d5007d0f3_61e024e820fa4.jpg

Вікіпедія інтерпретує скріншот як знімок екрану – зображення візуального пристрою виведення. Іншими словами, це інформація з електронного джерела, яка може бути представлена ​​як копія електронного доказу в суді. А ось чи скріншот приймають як доказ служителі Феміди, ми розглянемо в цій статті.

Згадайте новину: Чи визнається скріншот допустимим доказом - Голова ККС ВС Станіслав Кравченко

Зміст:

Нормативно-правова база використання електронних доказів у суді

як правильно оформити скріншот для суду Визначення поняття електронного доказу міститься у Цивільному процесуальному кодексі України (ч. 1 ст. 100), у Господарському процесуальному кодексі України (ч. 1 ст. 96) та у Кодексі адміністративного судочинства України (ч. 1 ст. 99) і є однаковим та передбачає наступне: електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема електронні документи (у тому числі текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові сповіщення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах), серверах систем резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (у тому числі й мережі Інтернет).

Кримінальний процесуальний кодекс України у ст. 84 визначає, що доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя та суд встановлюють наявність або відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доведенню. Крім цього КПК України відносить до джерел доказів свідчення, речові докази, документи та висновки експертів. Відповідно до ст. 99 КПК України, документом є спеціально створений для збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо. Відповідно до КПК України для вивчення електронних доказів відбувається огляд речових доказів: слідчий досліджує носій інформації та потім складає протокол огляду ноутбука або мобільного телефону.

З цього слід зробити висновок, що електронні докази є такими у зв'язку з особливостями засобу, на якому вони зберігаються. Електронним, за своєю сутністю, є не та інформація, яка знаходиться на електронному засобі, а сам носій інформації, що надалі може бути доказом (наприклад, засобом збереження інформації може бути карта пам'яті, телефон, а інформація, яка має доказове значення, залишається у формі письмових знаків).

Скріншот як електронний доказнотаріально засвідчений скріншот

Чинним законодавством встановлено, що електронні докази є окремим способом доказування, тобто законодавець не відніс електронні докази ні до речових, ні до письмових, а виділив їх окремим різновидом.

Електронним доказом може бути:

  • листування двох людей;
  • інформація із веб-сайту;
  • електронний лист із поштового сервісу;
  • пост у соціальній мережі;
  • інше.

Способом фіксації електронного доказу буде створення його електронної копії, найчастіше це відбувається у вигляді скріншота. З цього можна зробити висновок, що скріншот сам по собі не є електронним доказом, це лише джерело інформації, яка вже надалі нестиме доказове значення у справі, тобто є електронною копією того чи іншого електронного доказу. Водночас важливо враховувати, що суд може перевірити копію електронного документа, зажадавши його оригінал та провести огляд та дослідження веб-сайту, листування у приміщенні суду з відповідного пристрою (ноутбука, планшета, телефона тощо). Тобто роздруківка з сайту як доказ у суді може бути взята судом до уваги, проте заявник такого доказу має бути готовий продемонструвати такий сайт та інформацію, яка подана у роздруківці на відповідному пристрої.

Щоб чіткіше визначити значення скріншота в доказовій основі необхідно звернутися до судової практики. Бо ні в одному процесуальному кодексі такого поняття, як «скріншот», не згадується. Також варто врахувати, що чинне законодавство передбачає, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні доказів.

Так, у Постанові Верховного суду від 13 липня 2020 року у справі № 753/10840/19, зазначено, що касаційний суд погоджується з судами першої та апеляційної інстанції та позначає, що на підтвердження заявлених вимог позивач надала скріншоти повідомлень з телефону з Viber, які суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, вважав належними та допустимими доказами, які досліджено судами у їхній сукупності та яким надано належну правову оцінку.

Також прикладом може бути вирок Сосновського районного суду міста Черкаси від 05 серпня 2019 року у справі № 712/6585/16-к, у якому суд у судовому засіданні досліджував докази, подані стороною захисту, а саме скріншот електронного листування.

Проте, апеляційний суд у своїй ухвалі, скасовуючи вирок та повертаючи справу на новий розгляд до суду першої інстанції, зазначив, що Соснівський районний суд міста Черкаси взяв до уваги докази, а саме скріншоти електронного листування, які надані стороною захисту, однак, не звернув увагу, що вони отримані з порушенням вимог ст. 31 Конституції України. Вказана стаття визначає таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції.

З чого випливає, що таке скрін-підтвердження, як будь-який інший доказ може бути прийнято судом до уваги, однак отримання такого доказу не повинно порушувати Закон та порядок його отримання.

Як правильно оформити скріншот для суду

що таке скрін підтвердження Процесуальними кодексами передбачено, що учасники справи мають право подавати електронні докази також у копіях та паперових копіях.

Водночас такі документи мають бути засвідчені у порядку, визначеному законом.

Тобто необхідно завірити роздруківку з сайту або будь-який інший скріншот. Водночас оформлення скріншотів для суду є питанням важливим і потребує серйозного підходу.

Якщо до суду надсилається електронний скріншот, то така копія електронного доказу має бути засвідчена електронним цифровим підписом.

Як завірити роздруківку з сайту, а також як завірити скріншот для суду, який роздрукований на папері, передбачено Національним стандартом ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» і складається з: слова «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати посвідчення копії.

Нотаріально засвідчений скріншот надати до суду швидше за все не вдасться, оскільки під опис документів, які засвідчує нотаріус скріншот та роздруківки з електронного документа не потрапляють згідно з Главою 7 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22/22.

Також, подаючи копію електронного доказу, необхідно вказати на наявність у себе або в іншої особи його оригіналу.

Важливим моментом також є те, що якщо представлений скріншот електронного доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може зажадати у відповідної особи оригінал електронного доказу (наприклад, показати листування в телефоні у приміщенні суду) і потрібно бути готовим зробити це на вимогу, щоб підтвердити обставини, які є на скріншоті. Якщо оригінал електронного доказу не представлений, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність копії (паперової копії) до оригіналу, такий доказ не приймається судом до уваги.

Виходячи з викладеного вище, можна зробити висновок, що якщо законним шляхом отримати, правильно оформити та пред'явити скріншот до суду, в якому відображено інформацію щодо справи та яка вказує на підтвердження вимог чи заперечень учасників процесу, то це вважається допустимим та належним доказом у суді.

Якщо Вам потрібна професійна послуга, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Олена Карпенко

Джерело: юридичний ресурс Протокол.

  • 33757

    Переглядів

  • 2

    Коментарі

  • 33757

    Переглядів

  • 2

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Получается, что если скриншот сделан с моего телефона или телефона моего клиента, то мы должны оставлять у себя, допустим, переписку в вайбере, и когда мы её покажем в суде, то это будет считаться допустимым доказательством. Если же я увидел эту переписку, допустим, у ответчика со свидетелем, и сделал скриншот, то ответчику и свидетелю ничего не мешает удалить эту переписку их истории, и тогда это скриншот не будет являться доказательством в суде.

    16.12.2021 12:07

    Дуже сумнівні деякі висновки автора

    16.12.2021 12:50

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати