Головна Блог ... Консультації від юристів Чи дають щось профілактичні роботи з кривдником, який вчинив домашнє насильство Чи дають щось профілактичні роботи з кривдником, я...

Чи дають щось профілактичні роботи з кривдником, який вчинив домашнє насильство

Відключити рекламу
 - 3b56976bf751b27e9250bfd5a516ee2e.jpeg

Зміст:

Профілактичні роботи та коригувальні програми з кривдником, який вчинив домашнє насильство

Про домашнє насильство, проблема якого існувала споконвіку, йдуть активні обговорення в соціумі. І це дуже правильно - про це говорити потрібно багато, намагаючись не залишати жодного факту без уваги або покарання. Згідно з дослідженням проведеного Українським інститутом майбутнього, спільно з Нью Імідж Груп - близько 2 млн українців стверджують, що стали жертвами жорстокого поводження в побуті.

07 січня 2018 р. набув чинності Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”. Він закріпив на нормативному рівні інструменти для протидії та профілактики домашнього насильства. Серед таких інструментів важливе значення мають профілактичні роботи з кривдником. Так, згідно з результатами вищезгаданого дослідження, наступним, після найефективнішого засобу протидії домашньому насильству - "посилення кримінальної відповідальності" (58% респондентів), є інтенсивна профілактична робота з такими ситуаціями (34% респондентів).

Поняття та форми домашнього насильства

домашнє насильство що це Домашнє насильство, що це? Поняття домашнього насильства має велике значення для правильної кваліфікації дій кривдника (хочу уточнити - що кривдником може бути особа будь-якої статі, і застосування цього терміна в законодавстві, як і в цій статті - не відображає статеву приналежність, попри те, що переважаюча частина кривдників - саме чоловічої статі).

Отже, Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, у пункті 3 частини 1 статті 1 дає визначення цього терміну:

домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що здійснюються в сім'ї або в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім або нинішнім подружжям, або між іншими особами, які проживають зараз (або які проживали раніше) однією сім'єю, але не перебувають у родинних стосунках або у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (чи проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому ж місці, що й постраждала особа, а також загрози вчинення таких діянь.

Таким чином, для діянь, які є домашнім насильством, характерні такі критерії:

  • це дії чи бездіяльність, які полягають у фізичному, чи сексуальному, чи у психологічному, чи в економічному насильстві – або висловлення загроз такого насильства;
  • здійснюються в сім'ї, або в межах місця проживання, або між родичами, або між членами колишнього/нинішнього подружжя, або між іншими особами, які спільно проживають зараз (або які проживали раніше) однією сім'єю, але не перебувають у зв’язку або у шлюбі між собою;
  • не має значення чи проживає особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому ж місці, що й постраждала особа.

Щоб точніше відповісти на питання - "домашнє насильство - що це?" - треба розуміти у яких формах може відбуватися. Серед форм домашнього насильства - як і можна побачити з визначення поняття, розрізняють:

  • економічне насильство - включає навмисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, грошей, документів, можливості ними користуватися. Таке також може полягати у позбавленні догляду/піклування, перешкоди у лікуванні/реабілітації. Сюди входить заборона працювати, або ж примус до праці, заборона навчання та інші правопорушення економічного характеру;
  • психологічне насильство - може полягати в образах, загрозах, у тому числі щодо інших людей, приниженнях, переслідуваннях, залякуваннях тощо, якщо такі викликали у потерпілого побоювання за свою чи чужу безпеку, або спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічного здоров'я особистості;
  • сексуальне насильство - будь-які дії сексуального характеру без згоди особи (а якщо стосовно дитини незалежно від її згоди), тобто правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканності особи, зокрема скоєні у присутності дитини;
  • фізичне насильство - ляпаси, стусани, штовхання, щипання, кусання, незаконне позбавлення волі, побої, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, або в небезпечному для життя стані, заподіянні смерті, а також інші правопорушення насильницького характеру.

Звичайно ж, кожну ситуацію слід розглядати з урахуванням вищезазначених критеріїв, характеру взаємин осіб та інших обставин. Як може здатися - законодавець дуже широко охарактеризував критерії та форми домашнього насильства. Однак, на мій особистий погляд, у таких справах краще передбачити ширший спектр дій, які можуть виявитися домашнім насильством, бо це як мінімум не дозволить кривднику вкотре уникнути відповідальності, прикриваючись чистим формалізмом.

Користуйтеся консультацією: Хто у домі господар? Що таке домашнє насильство

Профілактика домашнього насильства

профілактика домашнього насильства Насильство вдома та в сім'ї є неприпустимим, у будь-якій формі, у будь-якому вигляді. Таким діям немає і не повинно бути жодних виправдань. Тож як уникнути домашнього насильства? Це має бути комплексне рішення, в якому залучені всі способи притягнення правопорушника до відповідальності, викорінення дискримінації, постійна інформаційно-роз'яснювальна робота серед громадян, увага як до кожного окремого випадку, так і проблеми в цілому. Так, Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, серед методів розрізняє такі профілактичні заходи проти насильства в сім'ї:

  1. Статистична робота за фактами домашнього насильства.
  2. Дослідження стану, причин та передумов поширення домашнього насильства, ефективності законодавства та практики його застосування.
  3. Інформаційна кампанія щодо запобігання та протидії домашньому насильству, роз'ясненню його форм, проявів та наслідків.
  4. Впровадження у навчальних закладах програм із запобігання та протидії домашньому насильству, у тому числі щодо дітей.
  5. Залучення ЗМІ до інформаційних кампаній з метою:
  • формування у соціуму небайдужого ставлення до жертв;
  • усвідомлення необхідності невідкладного повідомлення про такі дії;
  • роз'яснення людям, куди та за якою допомогою можна звертатися.

Організацію та проведення тренінгів та семінарів для фахівців, які працюють у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, а також для працівників правоохоронних органів та суддів.

Закон проти домашнього насильства наказує (у частині 3 статті 20), що у разі якщо будь-яким особам, які перебувають в Україні на законних підставах, стало відомо про вчинення домашнього насильства - вони зобов'язані невідкладно повідомити про це районні, районні у Києві та Севастополі державні адміністрації, або виконавчим органам сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, або органам Нацполіції України або цілодобовому кол-центру щодо запобігання домашньому насильству.

Користуйтеся консультацією: ОБМЕЖУВАЛЬНИЙ ЗАХІД ЧИ ОБМЕЖУВАЛЬНИЙ ПРИПИС: ЯКИЙ ПРАВОВИЙ ІНСТРУМЕНТ ПРОТИ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА ЗАСТОСОВУВАТИ ЕФЕКТИВНІШЕ (зі зразком заяви про видачу обмежувального припису)

Куди звертатись?

В Україні існують гарячі лінії 24/7, сайти, боти – які працюють цілодобово, безкоштовно та можуть прийняти інформацію про домашнє насильство, підказати, як боротися з домашнім насильством, та взагалі – допомогти потерпілому:

  • 102 – Національна поліція.
  • Чат-боти Національної поліції #Дійпротинасильства.
  • 116 123 або 0800500335 - національна цілодобова, безкоштовна, конфіденційна, гаряча лінія з запобігання домашньому насильству.
  • 15 47 – урядова цілодобова, безкоштовна гаряча лінія для постраждалих від домашнього насильства.
  • 0 800 213 103 – безкоштовна правова допомога.
  • Сайт “Мені здається. Анонімний онлайн-щоденник - де кожна постраждала особа від домашнього насильства може залишити анонімне повідомлення про свої переживання, почитати інші.
  • Сайт “Tell me” безкоштовної психологічної допомоги, які профілюються саме на домашньому насильстві.
  • Сайт Товариства Червоного Хреста України - сюди може звернутися кожен за допомогою (у тому числі й з інших проблем, наприклад, через війну).
  • Сайт "Розірви коло" - інформація про домашнє насильство, як з ним боротися.

Як може захистити закон?

Як боротися із насильством у сім'ї? Крім адміністративної та кримінальної відповідальності, законодавство, а саме - Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству” - передбачає такі спеціальні заходи проти домашнього насильства:

  • термінове заборонне розпорядження щодо кривдника - виноситься Нацполіцією за умови існування безпосередньої загрози життю або здоров'ю постраждалої особи;
  • обмежувальне розпорядження щодо кривдника. До таких належить: заборона перебувати у місці спільного проживання із жертвою; усунення перешкод у користуванні майном (що є спільною власністю або особистою власністю); обмеження спілкування з потерпілою дитиною; заборона наближатися на певну відстань до місць частого відвідування потерпілої особи; заборона розшукувати постраждалу особу, переслідувати її та будь-яким способом спілкуватися з нею; заборона вести листування, телефонні переговори, контактувати з постраждалою особою або контактувати з нею;
  • взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи – детальніше нижче;
  • направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Читайте статтю: ОБМЕЖУВАЛЬНИЙ ЗАХІД ЧИ ОБМЕЖУВАЛЬНИЙ ПРИПИС: ЯКИЙ ПРАВОВИЙ ІНСТРУМЕНТ ПРОТИ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА ЗАСТОСОВУВАТИ ЕФЕКТИВНІШЕ (зі зразком заяви про видачу обмежувального припису)

Що таке профілактичні роботи з кривдником?

профілактика домашнього насильства Профілактичні роботи - один із законом передбачених заходів проти домашнього насильства. Відповідно до статті 27 Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”, уповноважений підрозділ Нацполіції (якщо кривдник неповнолітній - ювенальна превенція Нацполіції) з моменту виявлення факту вчинення домашнього насильства кривдником. На такий облік особа ставиться на певний термін та з нею проводиться профілактична робота.

Профілактичні заходи проти насильства у сім'ї, порядок взяття на профілактичний облік та проведення профілактичних робіт регулюється Наказом МВС України від 25.02.2019р. № 124 "Про затвердження Порядку взяття на профілактичний облік, проведення профілактичної роботи та зняття з профілактичного обліку кривдника уповноваженим підрозділом органу Національної поліції України".

Мета такої міри: полягає у запобіганні повторному вчиненню домашнього насильства кривдником, контролю кривдника за виконанням покладених на нього зобов'язань у зв'язку зі вчиненням домашнього насильства.

Підстави взяття на профілактичний облік:

  • адмінпротокол за статтею 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП);
  • термінове заборонне розпорядження щодо кривдника;
  • інформація про винесення судом обмежувального розпорядження щодо кривдника;
  • рішення суду про накладення адмінстягнення за статтею 173-2 КУпАП;
  • відкриття кримінального провадження за фактом вчинення домашнього насильства;
  • повідомлення відповідних установ про звільнення кривдника від відбування покарання, засудженого за вчинення домашнього насильства або насильства за ознакою статі.

Безпосередні заходи:

  • інформація про профілактичний облік кривдника вноситься до інформаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України”;
  • уповноважений підрозділ Нацполіції слідкує за поведінкою правопорушника за місцем його проживання;
  • уповноважений такого підрозділу проводить з особою профілактичні роботи, щотижневе спілкування та за необхідності – спілкується з жертвою домашнього насильства, у місцях їхнього частого відвідування (навчання, роботи тощо).

Терміни ведення профілактичного обліку встановлюються:

  • на термін застосування заходів тимчасового обмеження прав кривдника чи покладання на нього обов'язків, передбачених обмежувальним розпорядженням;
  • на 1 рік з дня виявлення останнього факту вчинення домашнього насильства у разі, якщо обмежувальне розпорядження не виносилося;
  • на 1 рік з дня накладання судом адміністративного стягнення за скоєння домашнього насильства чи насильства за ознакою статі;
  • на строк до набрання законної сили вироком суду у кримінальному провадженні, у зв'язку зі скоєнням кривдником домашнього насильства або насильства за ознакою статі;
  • до погашення або зняття судимості за кримінальне правопорушення, пов'язане із вчиненням домашнього насильства.

Підстави для зняття з профілактичного обліку:

  • відсутність повторних випадків домашнього насильства протягом року;
  • закінчення терміну дії обмежувального розпорядження;
  • закриття справи про адміністративне правопорушення щодо кривдника;
  • закриття кримінального провадження за відсутністю складу такого правопорушення;
  • погашення чи зняття судимості за таке кримінальне правопорушення;
  • набув чинності виправдувальний вирок суду, або вироком суду призначене покарання у формі позбавлення волі за домашнє насильство;
  • свідоцтво про смерть, оголошення кривдника померлим або визнання безвісно відсутнім.

Відомості про кривдника, що перебуває на профілактичному обліку, зберігаються 3 роки з дня зняття його з обліку, а потім автоматично знеособлюються.

Пользуйтесь консультацией: Совет от Протокола: как спастись от насилия в семье

Направлення кривдника на проходження програми для кривдників

Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству” у статті 28 передбачає так звані програми для кривдників. Відповідальними за їхнє проведення покладається на місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування – вони організують та забезпечують проходження кривдниками таких програм.

Водночас методичні рекомендації щодо їхнього виконання, у тому числі з урахуванням віку, стану здоров'я, статі кривдника затверджуються Мінсоцполітики. Наразі такі Типові програми для кривдників затверджені Наказом Мінсоцполітики від 01.10.2018р. № 1434. Виконання програм для кривдників забезпечують спеціалісти, які пройшли відповідне навчання.

Законом передбачено, що кривдник може бути направлений судом на проходження програми для кривдників на строк від 3 місяців до 1 року у випадках, передбачених законодавством. Відповідно до статті 39-1 КУпАП - у разі скоєння домашнього насильства або насильства за ознакою статі - суд при вирішенні питання про накладення адмінстягнення має право одночасно вирішити питання про направлення такої особи на проходження програми.

Крім того, у разі притягнення кривдника, зокрема дитини-кривдника, до кримінальної відповідальності судом на нього може бути покладено обов'язок пройти пробаційну програму відповідно до пункту 4 частини 2 статті 76 КК України.

У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин, відповідальні особи протягом 3 робочих днів надають письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Нацполіції для вжиття заходів.

Якщо Вам потрібна послуга фахівця, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Ірина Трофименко

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 1392

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 1392

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст