Головна Блог ... Консультації від юристів Чи батьки несуть відповідальність за невиконання батьківських обов'язків? Правове регулювання України Чи батьки несуть відповідальність за невиконання б...

Чи батьки несуть відповідальність за невиконання батьківських обов'язків? Правове регулювання України

Відключити рекламу
 - tn1_8652dfb38cb38260fffdc005c5a41c95_619df698048c1.jpg

Зміст:

Коли чоловік і жінка приймають рішення створити сім'ю та народити дитину, вони покладають на себе зобов'язання не лише з морального боку, а й встановлені законом. Держава максимально захищає та гарантує права як батьків, так і дитини. На законодавчому рівні встановлюються зобов'язання батьків щодо їхніх неповнолітніх дітей. Невиконання батьківських обов'язків, ухилення або неналежне їхнє виконання можуть мати серйозні наслідки аж до притягнення винного до кримінальної відповідальності.

Дані питання регулюються нормативними актами:

  • Європейська конвенція про права дитини;
  • Європейська конвенція про правовий статус позашлюбних дітей;
  • Конституція України;
  • Сімейний кодекс України;
  • Цивільний кодекс України;
  • Кримінальний кодекс України;
  • Кодекс України про адміністративні правопорушення;
  • Закони України "Про охорону дитинства", "Про освіту", "Про середню освіту".

Основні обов'язки батьків

мати не виконує батьківських обов'язків Розділ III Сімейного кодексу України повністю присвячений правам та обов'язкам батьків щодо своїх дітей. Загалом вони поділяються на дві самостійні підгрупи: особисті немайнові та щодо матеріального забезпечення. При цьому мати і батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Такі зобов'язання покладаються на батьків щодо дітей до досягнення нею 18-річного віку, крім окремих випадків (сплату аліментів до завершення повнолітньою дитиною здобуття вищої освіти на стаціонарній формі навчання).

А) особисті немайнові обов'язки батьків:

  • не пізніше місяця з дня народження дитини, зареєструвати її в органі державної реєстрації актів цивільного стану, одночасно визначивши її походження, присвоїти прізвище, ім'я та по батькові, що має бути зазначено у Свідоцтві про народження;
  • виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї, народу та країни;
  • дбати про розумовий, духовний і моральний розвиток;
  • поважати дитину.

Б) майнові обов'язки батьків:

  • відразу після народження забрати дитину з пологового будинку чи з іншої установи охорони здоров'я;
  • піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний розвиток;
  • забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя;
  • забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини;
  • заборонено фізичне покарання дитини, застосування інших видів покарань, що принижують гідність людини;
  • зобов'язані передати у користування дитини майно, яке має забезпечити її виховання та розвиток;
  • своєчасно та в повному обсязі сплачувати аліменти, у встановленому законом випадку;
  • утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Вищезгаданий перелік зобов'язань батьків щодо своїх дітей не є вичерпним. Іншими словами, мати та батько повинні брати активну участь у вихованні, навчанні та розвитку своєї дитини, постійно дбати про її фізичне та психічне здоров'я, створити належні умови для існування та дорослішання, поважати її права та інтереси, а також матеріально забезпечувати її до досягнення нею повноліття.

Неналежне виконання батьківських обов'язків, неналежне виховання дітей, ухилення від батьківських обов'язків або повне невиконання батьківських обов'язків з явною відсутністю інтересу до дитини неминуче спричиняє настання відповідальності, передбаченої законом.

Відповідальність батьків за неналежне виховання дітей буває всіх видів, передбачених чинним законодавством України.

Користуйтеся консультацією: Правопорушення і злочини дітей: кримінальна та адміністративна відповідальність дітей та їх батьків

Кримінально-правова відповідальність батьків

Кримінальний кодекс України має низку статей, які передбачають кримінальну відповідальність, якщо батько чи мати не виконує батьківських обов'язків, а також скоїли злочин щодо або з використанням своїх дітей. Надаю таблицю видів скоєних злочинів та покарань за них.

З прикладом притягнення до кримінальної відповідальності за несплату аліментів за рішенням місцевого суду м.Запоріжжя можна ознайомитись із Постанови ЗС України від 26.05.2020 року за № 51-6183км19 за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/89562.

Цивільно-правова відповідальність

Громадянська відповідальність батьків м'якша, порівняно з кримінальною та здебільшого має матеріальне покарання або втрату особистого немайнового права.

Відповідно до ч.2 статті 33 Цивільного кодексу України неповнолітній особисто несе відповідальність за порушення договору, укладеного за згодою батьків (усиновлювачів), опікуна. Якщо у неповнолітньої особи недостатньо майна для відшкодування збитків, додаткову відповідальність несуть її батьки.

За аналогією з вищезазначеною статтею будь-яка матеріальна шкода, заподіяна малолітнім (до 14 років) відшкодовується батьками через їхній недогляд чи неналежне виховання дітей.

До громадянської відповідальності можна зарахувати і втрату батьківських прав.

Так, згідно зі статтею 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони:

  • не забрали дитину з пологового будинку або з іншої установи охорони здоров'я без поважної причини та протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
  • ухиляються від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини та/або забезпечення отримання нею повної загальної середньої освіти;
  • жорстоко поводяться з дитиною;
  • є хронічними алкоголіками чи наркоманами;
  • вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування;
  • засуджені за скоєння умисного кримінального злочину щодо дитини.

Судова практика ЗС України щодо позбавлення батьківських прав уникає такого рішення. Причини цього криються у практиці Європейського суду з прав людини із захисту прав дітей. Посилання для ознайомлення з Постановою ЗС України №61-1398ск20 від 18.03.2020 року https://reyestr.court.gov.ua/Review/88338050.

Проте суди першої інстанції досить часто позбавляють безвідповідальних батьків їхніх прав на батьківство (материнство). Приклад рішення Оболонського районного суду м.Києва, який набрав законної сили, можна вивчити за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/84575389.

Користуйтеся консультацією: Вирішення спірних питань між батьками щодо визначення місця проживання дітей

Адміністративно-правова відповідальність батьків

неналежне виконання батьківських обов'язків Цей різновид відповідальності батьків за неналежне виховання дітей передбачено статтею 184 Кодексу України про адміністративну відповідальність.

Так, за ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей карається попередженням чи накладенням штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При повторному вчиненні протягом року – штраф від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При цьому, якщо неповнолітня дитина (вік 14-18 років) вчинить адміністративне правопорушення, крім булінгу (ч.ч. 3, 4 ст. 174-4 КУпАП), відповідальність несуть батьки у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За вчинення неповнолітніми кримінальних діянь, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, за них несуть відповідальність батьки - штраф від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини – штраф від ста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А за повторне порушення протягом року – штраф від ста п'ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та тимчасове обмеження того з батьків, з ким проживає дитина, у праві виїзду за межі України та обмеження у праві керування транспортним засобом – до виконання рішення у повному обсязі .

Умисне порушення встановленого законом обмеження щодо терміну перебування дитини за межами України у разі самостійного вирішення питання про тимчасовий виїзд дитини за межі України тим із батьків, з яким рішенням суду визначено або висновку органу опіки та піклування підтверджено місце проживання цієї дитини – штраф від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Слід зауважити, що притягнення до адміністративної відповідальності за вищезгаданою статтею здійснює суд. Приклад рішення за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/98433421.

Протоколи про адміністративну відповідальність батьків

невиконання батьківських обов'язків На практиці до адміністративної відповідальності притягують батьків за статтею 184 КУпАП досить часто, не зайвим буде розуміти всю процедуру протокольної фіксації правопорушення, а також судового розгляду.

Відповідно до Наказу Міністерства соціальної політики України №1201 від 06.08.19р. Про затвердження Інструкції щодо оформлення посадовими особами органів опіки та піклування матеріалів про адміністративні правопорушення визначено порядок документальної фіксації адміністративного правопорушення ч.ч. 5, 6 статті 184 КУпАП у формі протоколу та передачі його на розгляд до суду.

Протокол має відповідати вимогам:

  • його складають посадові особи служби у справах дітей та посадові особи органу опіки та піклування, яким згідно з рішенням відповідного органу опіки та піклування, надані повноваження на їх складання;
  • складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення;
  • не пізніше наступного робочого дня після складання протоколу уповноважена посадова особа реєструє його у журналі реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення, що зберігається протягом строку, встановленого законодавством.

Протокол та інші матеріали, що стосуються адміністративного правопорушення, уповноважена посадова особа формує в окрему справу, яка разом із супровідним листом, в якому висловлюється клопотання про направлення до відповідного органу опіки та піклування копії судового рішення за результатами розгляду справи, не пізніше ніж через три робочі дні з дати складання протоколу направляється до відповідного суду за місцем скоєння адміністративного правопорушення.

Протокол про скоєння адміністративного правопорушення за ч.ч. 1-3, 7 статті 184 КУпАП складається за схожою процедурою та правилами органами національної поліції.

Рішення про притягнення до адміністративної відповідальності ухвалює суд першої інстанції з можливістю оскарження його у суді апеляційної інстанції.

Особливо необхідно виділити відповідальність батьків за застосування фізичного насильства до своїх дітей (рукоприкладство). Залежно від ступеня тяжкості нанесення тілесних каліцтв та ушкоджень, винного батька може бути притягнуто до кримінальної, цивільної та адміністративної відповідальності. Ця обставина має вагомий аргумент і під час вирішення питання позбавлення батьківських прав.

Якщо Вам потрібна послуга фахівця, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Адвокат РОМАН КРАВЧУК

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 5388

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5388

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст