Головна Блог ... Консультації від юристів 4 умови вилучення авто для воєнних потреб

4 умови вилучення авто для воєнних потреб

Відключити рекламу
 - dff0fb5f4e0dc5fbb3af75ce7d9a325b.jpg

4 УМОВИ ВИЛУЧЕННЯ АВТО ДЛЯ ВОЄННИХ ПОТРЕБ

Відеоматеріал можна прослухати на YouTobe

24 лютого 2022 року указом Президента № 64/2022 в Україні на 30 діб введено воєнний стан.

У цей період серед населення шириться острах щодо появи в службовців необмежених прав на відчуження майна громадян.

Мешканці стурбовані, що пересування у приватному транспорті в будь-який момент може завершитися вилученням авто для оборонних потреб держави.

І дійсно, війна в країні спонукає органи влади до вжиття оперативних заходів для подолання зовнішнього ворога. В таких умовах права громадян можуть зазнавати певних обмежень.

АЛЕ, ЧИ Є ПРИВІД ДЛЯ ХВИЛЮВАННЯ?

В умовах воєнного стану військове командування може здійснювати, зокрема, примусове відчуження (реквізицію) майна, що перебуває у приватній власності мешканців, відповідно до ст.41 Конституції України, ст.353 ЦК України, ст.8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» (далі – Закон 389) та ст.3 ЗУ «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (далі – Закон 4765).

З аналізу норм законодавства випливають 4 обов’язкові умови для реквізиції майна:

 • По-перше, відчуження майна приватних осіб може здійснюватися виключно на оплатній основі, з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості. Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності (ст.1 та 9 Закону 4765).
 • По-друге, рішення може прийматися виключно вищим командуванням Збройних сил України або командуванням окремо визначених формувань та за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях проведення бойових дій (ст.4 Закону 4765). Примітка: Начальник патруля, старший вартовий, командир місцевого загону територіальної оборони, тощо, не наділені такими повноваженнями.
 • По-третє, реквізиція здійснюється з чітким документальним оформленням правочину. Момент вилучення засвідчується підписанням акта встановленого зразка, із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації, тощо (ст.7 Закону 4765).
 • По-четверте, перед відчуженням здійснюється оцінка ринкової вартості майна, оригінал висновку про яку надається власнику. Розмір оцінки може бути оскаржено в суді (ст.8 Закону 4765).

Отже, влада не ставить за мету тотальне позбавлення майна мешканців, а подібне можливо лише у виняткових випадках.

Наміри осіб по вилученню авто з порушенням однієї з 4-х умов є незаконними. Такі дії не відображають політичного курсу держави та з боку її службовців вчинятися не можуть.

Водночас держава не в змозі гарантувати належну поведінку членів воєнізованих формувань противника та недобросовісних мешканців. За таких умов дії ініціатора є самовільними, а застосування примусу - кримінально караним.

Якщо вказана ситуація все ж виникла, рекомендується прослідкувати за дотриманням 4-х описаних умов. Зокрема ретельну увагу слід приділити оформленню акта про примусове відчуження майна. Примірник акта та висновку про оцінку варто зберігати у себе для отримання компенсації або повернення майна у майбутньому. Після припинення військового стану питання вирішується через військовий комісаріат.


ВИСНОВОК: Навіть в умовах війни існують свої правила, послідовність дій та гарантії їх дотримання з боку держави.

Відчуження майна допускається лише у виключних випадках, за попереднім рішенням конкретних осіб, обов’язково на оплатній основі та із чітким документальним оформленням.

Без дотримання зазначених правил примусове вилучення транспорту тягне за собою кримінальну відповідальність.

Законне ж вилучення авто для воєнних потреб безпосередньо на дорозі, під час звичайного переміщення приватних осіб, технічно неможливе.

Примітка: у разі вчинення особою злочину чи грубого адмін.правопорушення (в т.ч. водіння в нетверезому стані) втратити авто можна як у воєнний, так і у мирний час.

Автор консультації: адвокат Дубчак Віталій, юрист Юрій Федоренко

 • 54545

  Переглядів

 • 1

  Коментарі

 • 54545

  Переглядів

 • 1

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Гарна стаття ! Щодо примітки: у разі вчинення особою злочину чи грубого адмін.правопорушення (в т.ч. водіння в нетверезому стані) втратити авто можна як у воєнний, так і у мирний час. Бажано відокремлювати питання конфіскації ТЗ, передбачене КУпАП і КК України від примусового відчуження ТЗ під час дії правового режиму воєнного стану, бо складається порочна судова практика, коли судді мобілізацію транспортних засобів в особливий період плутають, підміняють примусовим відчуженням ТЗ. Адже примусове відчуження ТЗ має відбуватися в чіткому порядку, передбаченому нормативно-правовими актами для мобілізації ТЗ, про які не знають, або на які закривають очі судді...Ці нормативно правові акти, як і їх аналіз відсутній в судових рішення...(Справа № 686/8141/22 Хмельницького апелсуду )

  28.10.2023 12:05

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні консультації

  Дивитись всі консультації
  Дивитись всі консультації
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст