5
0
9605
Вже за місяць в нашій державі буде відкрито вільний ринок сільськогосподарської землі. Кожен громадянин, який має у власності землю сільськогосподарського призначення матиме право нею розпорядитися. Прихильники відкриття ринку стверджують, що в таких умовах будуть забезпечуватись конституційні права власників таких земель, надходитимуть інвестиції в аграрний сектор, сільська місцевість «заживе по-новому».
Згадайте новину: Прийнято закон про електронні земельні аукціони – що нового відкриває прийнятий закон
Противники ж кажуть, що усі земля буде скуплена олігархами, агрохолдинхами, а селяни залишаться ні ж чим. Кожен при своїй думці, як кажуть, але варто визнати, що Україна «йшла» до цього довгих 20 років, і ось нарешті 1 липня 2021 року наша держава долучиться до списку цивілізованих європейських країн, які вже давно відкрили ринок сільськогосподарських земель.
Під час земельної реформи, яка триває й досі, прийнято чимало законодавчих актів, які направлені на урегулювання сфери земельних відносин. Зокрема, акцент зроблено саме на те, аби під час відкриття ринку земель, усі процеси із купівлі-продажу сільгосп землі були прозорими, законними та розпорядження землями здійснювались «на місцях».
Згадайте новину: Плата за землю – украинцев хотят заставить выкупать свои участки или оформлять их в аренду
Ключовим у земельній реформі варто визнати Закон України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (№ 2194), який 24 травня підписано Президентом України. Документ майже на 100 сторінок, закон вже набрав чинності та містить багато цікавого.
1. Зникає монополія Держгеокадастру – усі землі державної власності (окрім земель оборони, природоохоронного значення, земель у постійному користуванні державних підприємств тощо) переходять у власність громад.
Оскільки більшість земель перебувають в оренді, то зміна власника землі ніяк не вплине на права користувачів цих земель.
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору – звертає увагу адвокат Ян Білоголовий.
2. З набранням чинності цим законом за Держгеокадастром залишаються функції щодо присвоєння кадастрових номерів (ведення кадастрової діяльності) та деякі функції з контролю за використанням та охороною земель.
3. Скасовано інститути державної експертизи та агрохімічної паспортизації земель. З роками стало очевидним, що експертиза землевпорядної документації є необґрунтованою. Це лише корупційні зловживання, «продаж» позитивних висновків, рух документів «по-колу», а не фахова оцінка документації. Сертифіковані інженери-землевпорядники, державні кадастрові реєстратори, добровільний незалежний контроль якості робіт із землеустрою – цього буде достатньо аби здійснити контроль якості складеної документації.
4. Право оренди, емфітевзису відтепер можна продавати, згода власника при цьому не вимагається, крім випадків, визначних законом. Ці «випадки», на жаль, в законі не прописані.
5. Так званим «ноу-хау» слід вважати право особи, яка використовує землі на праві емфітевзису передавати таку земельну ділянку в оренду іншій особі. Строк оренди при цьому не повинен перевищувати строк договору емфітевзису. Припинення договору емфітевзису є підставою для автоматичного припинення договору оренду, без обов’язкової подачі орендарем заяви на проведення реєстраційної дії. Тепер маємо так-звану «емфітевтичну оренду» - коментує Ян Білоголовий. Про вимоги та порядок повідомлення власника щодо наміру емфітевта передати землю в оренду в законі не пишуть.
6. Детально прописаний порядок реалізації переважного права на купівлю землі сільськогосподарського призначення. Власник землі не пізніше як за 2 місяці повинен зареєструвати намір про продаж власної землі (за умови наявності переважного права на купівлю), нотаріус зобов’язаний, за допомогою використання реєстрів, повідомити суб’єкта переважного права про продаж землі. Якщо протягом місяця від суб’єкта переважного права не надійшло відповіді про бажання використати переважне право – він вважається таким, що відмовився від нього.
7. Зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок здійснюється власниками цих земель або землекористувачами виключно на підставі робочого проекту землеустрою, без надання спеціального дозволу.
8. Уся документація із землеустрою в електронному вигляді, загальнодоступна та публічна.
До підписаного закону №2194 долучається Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони» № 2195 – не менш важливий у процесі відкриття ринку. Головним нововведенням цього закону є те, що державна й комунальна земля несільськогосподарського призначення продаватиметься/передаватиметься у користування тільки через електронні аукціони. Водночас, власник землі сільгосп призначення може сам вирішувати, продавати свою землю через аукціон чи ні, це його право. Продажу на аукціоні підлягають землі площею не більше 20 га, що дасть змогу долучитися до цього процесу дрібним фермерським господарствам.
Згадайте новину: Все украинцы не смогут получить предусмотренные законом 2 гектара земли, – Лещенко
Задля успішного використання усіх нововведених норм, уряд повинен прийняти чимало положень та порядків, проте, як відомо, кабмін має звичку роками не затверджувати передбачені законом положення або приймає НПА низької якості.
І на завершення - зважаючи на те, що у громад, землевпорядників та фахівців у земельній галузі тепер непочатий край роботи, ЗУ «Про державні нагороди» доповнено новим почесним званням - «Заслужений землевпорядник України».
Джерело: юридичний ресурс "Протокол"
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
120
Коментарии:
0
Просмотров:
123
Коментарии:
0
Просмотров:
89
Коментарии:
0
Просмотров:
168
Коментарии:
0
Просмотров:
162
Коментарии:
0
Просмотров:
164
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.