Главная Блог ... Новости Застосування касаційних фільтрів має бути справедливим і зрозумілим – суддя ВС Дмитро Луспеник Застосування касаційних фільтрів має бути справедл...

Застосування касаційних фільтрів має бути справедливим і зрозумілим – суддя ВС Дмитро Луспеник

эксклюзив
  • Автор: 

    Автор не указан

  • 0

  • 5

  • 4376

Отключить рекламу
Застосування касаційних фільтрів має бути справедливим і зрозумілим – суддя ВС Дмитро Луспеник - tn1_3577b112f28b11867b7600eef377892f_6180fdc7db5ab.jpg

Секретар Пленуму Верховного Суду, секретар Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі ВС Дмитро Луспеник прочитав лекцію для працівників системи з надання безоплатної правової допомоги, адвокатів та юристів на тему «Касаційні фільтри у цивільних справах: судове правотлумачення та правозастосування». Захід відбувся 29 жовтня 2021 року у форматі вебінару.

Відповідно до ст. 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Лекція передбачала висвітлення таких питань:

  • мета введення та застосування касаційних процесуальних фільтрів;
  • малозначність справи, розгляд справи за спрощеним провадженням, чи є підстави для касаційного оскарження?;
  • чи можлива повторна подача касаційної скарги за іншим фільтром / критерієм;
  • чи є обмеження при самопредставництві?

Дмитро Луспеник зазначив, що касаційні фільтри — це обов’язковий елемент самообмеження юрисдикції Верховного Суду. Він розповів, що раніше у процесуальному законодавстві існувала всеосяжність касаційного оскарження, яка зумовлювала надзвичайне перенавантаження суду касаційної інстанції, що було невиправданим з огляду на завдання цього суду щодо забезпечення правильного й однакого застосування судами норм матеріального та процесуального права. А тому нові процесуальні закони оптимізували процедуру касаційного провадження відповідно до міжнародних стандартів провідних правових держав.

За задумом законодавця, метою запровадження фільтрів є: протидія зловживанню процесуальними правами; розвантаження Верховного Суду з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та рішень Європейського суду з прав людини; забезпечення сталості і єдності судової практики. Щоправда, зазначив лектор, надмірна формальна зарегульованість цього питання в процесуальному законі з наявністю проблем щодо якості закону в деяких випадках, навпаки, не сприяє забезпеченню єдності судової практики та унеможливлює виконання Верховним Судом основної своєї місії – забезпечення сталості судової практики.

Лектор зауважив також, що впровадження касаційних фільтрів не є обмеженням доступу до суду, про що вказав і ЄСПЛ у численних своїх рішеннях. Він розповів і про міжнародно-правові документи, які передбачають існування таких фільтрів.

Крім того, Дмитро Луспеник акцентував, що касаційний перегляд є екстраординарною стадією процесу. Цей термін застосовано у постанові Великої Палати ВС від 27 жовтня 2020 року у справі № 127/18513/18, в якій викладено відповідну позицію ЄСПЛ. Суд указав, що касаційний перегляд вважається екстраординарним з огляду на специфіку повноважень суду касаційної інстанції з точки зору обмеження виключно питаннями права та більшим ступенем формальності процедур.

За таких умов лектор відзначив украй важливу місію системи з надання безоплатної правової допомоги, адже її представники допомагають громадянам, які не мають можливості скористатися послугами платного адвоката, правильно складати процесуальні документи, зокрема касаційні скарги.

Також Дмитро Луспеник розповів, які касаційні фільтри передбачають національні законодавства різних країн. Зокрема, у Франції до касаційної інстанції можна звернутися лише в разі попереднього виконання рішення суду. Доповідач припустив, що таку норму за певних умов можна було б увести і до процесуального закону України.

Він докладно розповів, як регулюється застосування касаційних фільтрів в Україні, зокрема зазначив, коли суд відмовляє у відкритті касаційного провадження. Окремо Дмитро Луспеник зупинився на питанні малозначних справ (малозначність яких прямо встановлена в законі й не залежить від розсуду суду та які можуть визнаватися малозначними судом), навів критерії, що мають враховуватися при визначенні «незначної складності» справи.

Доповідач акцентував на виключності переліку справ, що не можуть бути розглянуті в порядку спрощеного позовного провадження, наведеного у ч. 4 ст. 274 ЦПК України, і водночас звернув увагу, що категорію «справи про спадкування» слід розуміти широко.

Також він детально розповів про умови застосування кожної з підстав касаційного оскарження судових рішень, навів відповідну судову практику Верховного Суду та звернув увагу на спірні моменти, пов’язані з недосконалістю закону, який суду приходиться тлумачити, щоб забезпечити доступ до суду.

Дмитро Луспеник роз’яснив необхідність у певних випадках подолання запроваджених законодавцем (а не Верховним Судом) дворівневих фільтрів касаційного оскарження (малозначної справи і підстав касаційного оскарження), на що дуже часто автори касаційних скарг не звертають уваги. Тому лектор рекомендував авторам касаційних скарг насамперед оцінити перспективи касаційного оскарження, а потім готувати якісну, мотивовану та обґрунтовану касаційну скаргу або відзив у разі наявності підстав для закриття касаційного провадження.

На думку лектора, застосування касаційних фільтрів ще на стадії відкриття касаційного провадження, без наявності матеріалів справи, з доволі складним механізмом оцінки норм права та обставин конкретної справи, є доволі сумнівним задумом законодавця. Однак суд зобов’язаний його виконувати, хоча мав би це робити лише при попередньому розгляді справи, після відкриття касаційного провадження.

Презентація Дмитра Луспеника тут.

Відео лекції можна переглянути за посиланням – https://cutt.ly/LRBLGfA.

Джерело: Верховний Суд

  • 4376

    Просмотров

  • 5

    Коментарии

  • 4376

    Просмотров

  • 5

    Коментарии


  • Отключить рекламу

    Не можу погодитися з даною позицією в повній мірі. Ідея не погана, але реалізація її часто грубо порушує права малозабезпечених громадян (пенсіонерів, інвалідів тощо) які не можуть скористатися своїм встановленим ст. 129 Конституції України правом на касаційне оскарження так званих малозначних (на думку законодавця) справ, але які мають для даних осіб дуже велике значення. Апеляційні цивільні суди наразі перевантажені і доволі часто поверхнево розглядають апеляційні скарги по малозначним справам. І далі шлях оскарження практично закритий. Щодо так званого перевантаження касаційних інстанцій - то з урахуванням розміру судового збору за подання касаційної скарги, яка вдвічі перевищує розмір судового збору за подання позовної заяви: можливо зробити висновок, що збільшення штату кваліфікованих суддів касаційної інстанції не є проблемою, а усунення перешкод в доступі до касаційної інстанції в тому числі для малозабезпечених громадян призведе до кращого рівня правосуддя в Україні.

    03.11.2021 11:03

    Насколько наглое нечто - этот Луспенюк, зная насколько бывают противоправны решения судов нижестоящих инстанций - эта субстанция еще и пытаеться оправдать бездеятельность кассационной инстанции. "Сильно загружены", так увольняйтесь и устраивайтесь дворниками, там не какой загрузки , убрали свой участок и отдыхайте. Как раз работа то что надо, для большинства "судей" этого суда....

    03.11.2021 14:13

    Я вважаю Луспеника одним і небагатьох доброчесних суддів ВС.Але,шановний пане Луспеник,Вам в першу чергу потрібно прочитати лекцію суддям КЦС ВС про малозначність справ і забезпечення сталості єдності судової практики. Так суддя КЦС ВС Штелик,справу,яка містить 5 томів,біля 600 аркушів,ціна позову більше 100 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб,у справі 7 учасників,справа двічі розглядалась в першій і апеляційній інстанціях в повному позовному провадженні.,один раз в касаційній інстанції. Притому в касаційній інстанції спочатку розглядалась трьома суддями і визнана складною і розглядалась пятьма суддями,але суддя Штелик вважає,що всі ці судді помилково не визнали її малозначною і сама визнала її малозначною і позбавила мене доступу до суду касаційної інстанції. Судді КЦС ВС Коротенко,Бурлаков,Зайцев у справі за позовом до органів державної влади про відшкодування моральної шкоди відмовили мені в задоволення скасування постанови апеляційного суду про повернення скарги без розгляду по причині не сплати судового збору за її подання. Притому ця справа вже розглядалась в апеляційній і касаційній інстанціях і сплати судового збору від мене не вимагали. Але смішно те,що ці судді прийняли мою касаційну скаргу,розглянули її і винесли по ній постанову без вимагання сплати мною судового збору за її подання. Суддя КЦС ВС Воробйова в аналогічній справі,яка теж вже розглядалась в апеляційній і касаційній інстанціях без вимагання судового збору,одноособово повернула мою касаційну скаргу без олзгляду через несплату судового збору за її подання. От Вам,пане Луспеник і практика КЦС ВС,що стосується малозначності справ,єдності і сталості судової практики. В мене складається враження,що в КЦС ВС зібрались не просто недоброчесні судді,а випадкові люди без честі і совісті,почуття власної гідності і професійної гордості. Тому неважко уявити,що творитья в судах першої і апеляційної інстанції.Судова система в Україні стала позором і дном не тільки в національному значені,але і для всього демократичного світу. Ганьба!.

    03.11.2021 20:05

    Відповідно до ст. 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Після надання мені професійну правничу допомогу, передбаченою законом, яка була надана безоплатно, суд повернув справу з позначкою Ухвалою про відмови прийняття справи до розгляду, ( з вини безкоштовного адвоката наданого по закону), без Ухвали, що це було з вини "Адвоката". Питання до Вас! Чому тоді постраждав від цього Я, як позивач? \

    25.02.2022 22:06

    Шановний пане Луспеник. наші суди настільки корумповані, з нижчої інстанції до вищої, то яка після цього буде забезпечення сталості і єдності судової практики.. Уберуть корупцію у судах, тоді і буде, забезпечення сталості і єдності судової практики. Я це побачив на своїх судових процесах, де і була відсутність, забезпечення сталості і єдності судової практики. Рішення судового процесу вирішували тільки гроші, а не порядність самих суддів. Да, Я відповідаю за свої слова, тому вибачайте, Ви трохи не праві, у виконанні суддями забезпечення сталості і єдності судової практики.

    25.02.2022 21:47

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст