0
0
2091
Українське законодавство, що регулює корпоративні відносини, чекають великі зміни в зв'язку з тим, що 01.05.2016 року набирає чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів» від 07.04.2015. Одним з головних нововведень цього закону є легалізація так званого похідного позову.
Такі зміни передбачають встановлення механізму притягнення до відповідальності посадових осіб господарських товариств за шкоду, завдану незаконними діями або їх бездіяльністю, в рамках господарського судочинства за позовом учасника (учасників) господарського товариства, які в сукупності володіють 10% і більше статутного капіталу товариства (ст. 21,28 ГПК, ст.89 ГК).
Таким чином, відповідачами у таких суперечках будуть «фізичні особи - голова та члени виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізор суспільства, а також голова та члени іншого органу товариства, наділені повноваженнями щодо управління товариством, якщо створення такого органу передбачено Установчими документами товариства», як це зазначено в ч.2 ст.23 Закону України «Про господарські товариства».
До законодавчого врегулювання права на подачу похідного позову така можливість формально існувала у відповідності до положень статті 16 Господарського кодексу України, пункту 4 частини першої статті 12 та статті 167 Господарського кодексу України, яка передбачала право учасника (засновника, акціонера, члена) юридичної особи обґрунтовувати Позовні вимоги порушенням його корпоративних прав. Така позиція підтверджується п.2.2 Постанови ВГСУ від 25.02.2016 «Про Деякі питання практики вирішення спорів, які виникають з корпоративних відносин» та Рішенням КСУ у справі 1-10/2004. Однак, відповідно до існуючої процедури позивачі будуть обтяжені зобов'язанням доведення матеріального інтересу, який виникає з корпоративних прав в наслідок порушення прав юридичної особи. Таке тлумачення призвело до не одноманітності судової практики, внаслідок чого ВСУ однозначно висловив позицію відмови визнавати право акціонерів (учасників) ХО на захист інтересів ХО без права на представництво в 2008 році, з тенденціями зміни своєї ж позиції в рішеннях 2014-2015 рр.
Законодавчі зміни спрямовані на вирішення цілого комплексу питань, що виникають у зв'язку з:
Позитивним моментом такого регулювання є можливість захистити збитки, що обчислюються як реальний збиток, і упущену вигоду, яка має безпосереднє відношення до інтересів інвесторів на отримання максимального прибутку від своїх вкладень. Таким чином, позивач може вимагати відшкодування цього виду шкоди, якщо доведе наявність в діях посадової особи всіх елементів цивільного правопорушення (протиправних дії, збитку, прямого причинно-наслідкового зв'язку та вини). При цьому судова практика виходить з того, що упущена вигода підлягає компенсації тільки в разі її безумовності і отримання за відсутності протиправних дій відповідача.
Разом з тим, деякі питання залишаються невирішеними:
У разі недостатності національних засобів захисту прав та інтересів, учасники (акціонери) можуть скористатися захистом в ЄСПЛ. Практика цього суду підтверджує розширене розуміння «майна», включаючи право вимоги, законний інтерес і правомірне очікування в справах «Беелер проти Італії» від 28.05.2002 р. за №33202 / 96 і «Принц Ганс-Адам ІІ де Ліхтенштейн проти Німеччини» від 12.07.2001 р. Корпоративні права можуть бути захищені згідно статті 1 Протоколу 1 Європейської конвенції з прав людини, що підтверджується рішенням у справі «Совтрансавто проти України» від 25.07.2002 р. за №48553 / 99.
Таким чином, законодавче регулювання права міноритарних учасників діяти в інтересах господарського товариства поки що не має комплексного характеру. Однак, варто зазначити позитивні моменти просування в бік гармонізації із законодавством європейських країн і США в цьому питанні.
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
128
Коментарии:
0
Просмотров:
318
Коментарии:
0
Просмотров:
1008
Коментарии:
0
Просмотров:
426
Коментарии:
2
Просмотров:
405
Коментарии:
0
Просмотров:
464
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.