Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Як вкрасти строки у сторони обвинувачення, - лайфхак від адвоката Андрія Іванця Як вкрасти строки у сторони обвинувачення, - лайфх...

Як вкрасти строки у сторони обвинувачення, - лайфхак від адвоката Андрія Іванця

Отключить рекламу
 - decf1e5e047bb21fabaafaa2476de686.jpg

Навіщо стороні обвинувачення зупиняти досудове розслідування? Як бути, якщо воно зупинено, а слідчі дії фактично тривають? І як підозрюваний може не допустити зупинення такого розслідування? Про протидію захисника у цих випадках розповів адвокат. (Джерело: ЗіБ )

Умови та підстави

У Вищій школі адвокатури присвятили вебінар відновленню та зупиненню досудового розслідування. Лектор заходу — адвокат Андрій Іванець — зазначив, що хоча з першого погляду підстави і відновлення досудового розслідування регулюються лише трьома статтями, все не так однозначно як може здатись. Йдеться про такі статті Кримінального кодексу: ст.280 «Підстави та порядок зупинення досудового розслідування після повідомлення особі про підозру», ст.281 «Розшук підозрюваного» та ст.282 «Відновлення досудового розслідування».

Важливим нюансом є те, що зупинення та відновлення досудового розслідування можливе лише і виключно на стадії досудового розслідування, і лише у кримінальних провадженнях, в яких особі повідомили про підозру, після такого повідомлення.

Прийняття рішення про зупинення досудового розслідування можливе у разі дотримання основної та додаткової умов. Основна умова – це фактична і юридична підстава для прийняття рішення про зупинення досудового розслідування, яка чітко регламентована і передбачена у ч.1 ст.280 Кримінального процесуального кодексу. Перелік підстав є вичерпним, він складається з 6 окремих випадків і міститься у відповідних пунктах ч.1 ст.280 КПК. Без існування передбаченої законом підстави рішення про зупинення досудового розслідування прийняти неможливо.

Додаткова умова передбачена у ч.2 ст.280 КПК. Це імперативна вимога закону, невиконання якої не дозволяє прийняти рішення про зупинення досудового розслідування навіть у разі існування підстави для прийняття такого рішення.

Законодавством передбачено такі підстави для прийняття рішення про зупинення досудового розслідування:

підозрюваний захворів на тяжку хворобу, яка перешкоджає його участі у кримінальному провадженні, за умови підтвердження цього відповідним медичним висновком;

підозрюваного оголошено в розшук;

слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування;

наявна необхідність виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва;

наявні об'єктивні обставини, що унеможливлюють подальше проведення досудового розслідування в умовах воєнного стану;

уповноваженим органом прийнято рішення про передачу підозрюваного для обміну як військовополоненого та підозрюваним надано письмову згоду на проведення такого обміну.

Якщо слідство триває

Однак єдина і головна реальна причина прийняття рішення про зупинення досудового розслідування, на думку А.Іванця, полягає у намаганні стороною обвинувачення зупинити перебіг процесуального строку досудового розслідування і зберегти його. Відповідно, важливість оскарження цього рішення полягає у тому, що у разі його успіху такий строк може суттєво зменшитися або й взагалі закінчитися. Саме тому важливо не допустити і без того обмеженого у своїх процесуальних правах підозрюваного. Адже будь-яка особа має право на те, щоб питання щодо її обвинувачення було предметом якнайшвидшого судового розгляду.

За словами спікера, важливо також усвідомлювати, що рішення про зупинення досудового розслідування приймаються як правило вже після неодноразового продовження строків такого розслідування. Зазвичай це відбувається після 6 місяців ведення слідчих дій. Формула проста: чим більше строку сплило, тим менше його залишається. Тож сторона обвинувачення насамперед використовує опцію зупинення строків розслідування.

Слід пам’ятати і про додаткову умову, без якої зупинення досудового розслідування неможливе навіть у разі існування підстав. До зупинення досудового розслідування слідчий, дізнавач зобов’язаний виконати всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведення яких необхідне та можливе, а також всі дії для здійснення розшуку підозрюваного, якщо зупинити досудове розслідування необхідно у зв’язку з цією підставою.

На практиці, зазначив адвокат, фактично досудове розслідування зупинено, але слідство продовжується. Саме тому завдання адвоката — не допустити долучення жодного документа чи висновку експертизи, які були б видані в цей період. Це є підставою для оскарження, адже прямо вказує на те, що постанова про зупинення досудового розслідування не діє.

Порядок оскарження

При цьому важливо пам’ятати, що на стадії досудового розслідування оскарженню підлягає лише постанова про його зупинення. І навпаки, постанова про зупинення досудового розслідування може бути оскаржена лише на стадії досудового розслідування. Постанова про відновлення досудового розслідування, якщо виникне потреба у її оскарженні, може бути оскаржена в порядку ч.2 ст.303 КПК, тобто лише у підготовчому судовому засіданні, лише на етапі підготовчого провадження.

Правове обґрунтування скарги, тобто обставини, що вказують на незаконність, необґрунтованість та невмотивованість рішення про зупинення досудового розслідування можна поділити на загальні чи універсальні та спеціальні чи предметні. Загальними є обставини, які можна використати для оскарження абсолютно будь-якого процесуального рішення, що приймається стороною обвинувачення на стадії досудового розслідування і пов’язані головним чином з недотриманням вимог ст.110 КПК.

Спеціальними вважаються обставини, які пов’язані безпосередньо з дотриманням стороною обвинувачення основної та додаткової умов прийняття рішення про зупинення досудового розслідування, а саме: наявністю підстави, у зв’язку з якою було прийнято оскаржуване рішення про зупинення досудового розслідування та виконання усіх можливих і необхідних слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій до прийняття рішення.

Відновлення досудового розслідування автоматично відновлює перебіг процесуального строку досудового розслідування і може відбутися двома шляхами.

По-перше, у разі скасування слідчим суддею постанови про зупинення досудового розслідування. У такому випадку до загального строку досудового розслідування зараховується весь строк, протягом якого досудове розслідування було зупиненим.

По-друге, у разі прийняття слідчим або прокурором рішення про відновлення досудового розслідування. У такому разі строк досудового розслідування відновлює свій перебіг з дня прийняття відповідної постанови.

Досудове розслідування відновлюється постановою слідчого якщо підстави для його зупинення перестали існувати; наявна можливість подальшого проведення досудового розслідування за умов існування підстав для зупинення; у разі потреби проведення слідчих (розшукових) чи інших процесуальних дій.

Практичні поради

А.Іванець зазначив, що мета сторони обвинувачення про прийняття рішення про зупинення досудового розслідування — зберегти строки цього розслідування, тобто зупинити їх перебіг. Отже метою сторони захисту для досягнення своїх цілей має бути перешкода цьому шляхом скасування такого рішення або спонукання до відновлення досудового розслідування іншим способом.

Тому спікер рекомендував користуватись його лайфхаком і попереджувати зупинення досудового розслідування на його завершальній стадії (за кілька тижнів до закінчення строку). «Вкрасти» строки у сторони обвинувачення можна шляхом ініціювання додаткового допиту. Відмовити слідчий не має права, а «новизна» допиту може полягати, до прикладу, в тому, що підозрюваний згадав, яка погода була у той день і на який концерт він потрапив.

Клопотання про проведення допиту може включати будь-які різновиди допитів, до прикладу — додаткові та одночасні. Після проведення всіх цих дій у сторони обвинувачення точно випаде зі строків 15—20 днів, незалежно від того, хоче він цього чи ні.

Наприкінці заходу спікер також навів судову практику із власних напрацьованих справ:

ухвала Печерського районного суду м.Києва від 15.07.2016 у справі №757/27272/16-к,

ухвала Печерського районного суду м.Києва від 8.11.2016 у справі №757/37880/16-к,

ухвала Шевченківського районного суду м.Києва від 6.08.2020 у справі №761/21335/20,

ухвала Київського апеляційного суду від 8.12.2020 у справі №761/21335/20.

  • 31477

    Просмотров

  • 1

    Коментарии

  • 31477

    Просмотров

  • 1

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Прочитав ухвалу Шевченківського районного суду м.Києва від 6.08.2020 у справі №761/21335/20, адвокату відмовлено в задоволенні скарги. То в чому полягає досвід? Як програвати справи?...

    29.11.2022 09:40

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати