Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Як повернути борг через розписку

Як повернути борг через розписку

Отключить рекламу
 - tn1_0_39518900_1524692416_5ae0f5c06085e.jpg

Іноді так стається, що бувають ситуації коли треба позичити гроші для різного роду потреб та коли «горить». Якщо людина справді зайняла гроші і вона відповідальна та чесна, вона завжди їх поверне. Але наше з вами суспільство не таке. Люди позичають і не повертають. Вигадують свого роду різні причини, щоб відтягнути повернення цих коштів, або взагалі ніяким чином не реагують. І тому, я хочу розповісти вам у цій статті як уникнути даної ситуації та що робити у випадку позичання великої суми коштів та її повернення.

В першу чергу коли ви позичаєте кошти дуже солідні, ви повинні попросити або вимагати написати розписку, яка стане в майбутньому вашим надійним запобіжником.

Відповідно до статті 509 Цивільного Кодексу України (далі – ЦКУ), Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов’язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Відповідно до ч. 3 цієї статті зобов'язання має грунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Тобто друга сторона зобов’язана виконувати покладені на неї обов’язки.

У статті 526 цього Кодексу встановлені правовідносини, які регулюють правила виконання зобов’язання, що воно має виконуватися належним чином відповідно до умов ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов’язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов’язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов’язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.

Також у відповідності до статті 626, яка належним чином регулює поняття та умови договору говорить про те, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Також стаття 1049 ЦКУ говорить про те, що Позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до практики Верховного Суду України від 18 вересня 2013 року та від 11 листопада 2015 року – письмова форма договору позики з огляду на його реальний характер є доказом не лише факту укладення договору, але й факту передачі грошової суми позичальнику.

Таким чином Верховний Суд визначив правовідносини згідно Цивільного Кодексу України.

Звертаю увагу на дуже важливий момент: Якщо розписка визначена у іноземній валюті, то курс валют буде на момент стягнення рішення. Моральна шкода у цих правовідносинах не передбачається, але передбачається сума втраченої вигоди – тобто якщо позичальник має крім зобов’язання, ще якійсь дохід і у вас є докази, можете приєднати це до матеріалів справи якщо вам стало відомо про це.

При цьому хочу додати, коли ви подаєте позов до суду, ви повинні взяти у банку курс долара до гривні, якщо борг у іноземній валюті, якщо ви цього не зробили з різного роду причин, то клопотайте суд про те, щоб стягнення коштів відбувалося на час виконання рішення суду.

Давайте подивимося на судову практику Голосіївського районного суду міста Києва, яка прийняла дане рішення:

Справа № 752/22410/17

Провадження №: 2/752/2309/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2018 року Голосіївський районний суд м. Києва

у складі: головуючого судді Ладиченко С.В.,

при секретарі Мороз О.С.

розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення коштів за договором позики,-

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2017 року позивач звернулася до Голосіївського районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_3 про стягнення боргу у розмірі 466289 грн. , матеріальної та моральної шкоди 50000 грн., упущеної вигоди 5749 грн., в всього 522038 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що 07.06. 2016 року вона надала грошові кошти в борг відповідачу 17464 долара США, про що остання склала розписку у присутності двох свідків про те, що зобов'язується повернути позивачу в термін до 07.06.2017 року.

Позивач виконав свої зобов'язання за умов договору, що підтверджується розпискою від 07.06.2016 р., відповідач в свою чергу, зобов'язань за договором не виконує, не повертає всю суму боргу в строк визначений розпискою.

Позивач в судове засідання не з'явилась. Від представника позивача ОСОБА_4 надійшла заява у якій він підтримує позовні вимоги в у повному обсязі, не заперечує проти ухвалення заочного судового рішення.

Відповідач в судове засідання не з'явилась, повідомлялась належним чином про час та місце розгляду справи. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справи у відсутність відповідача та ухвалити заочне рішення відповідно до ст. 280 ЦПК України, оскільки представник позивача не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 07.06.2016 року ОСОБА_3 надала ОСОБА_2 розписку, з якої вбачається, що вона взяла в борг у позивача грошові кошти у розмірі 17464 долара США

та зобов'язалась повернути вказані кошти в повному обсязі у строк до 07.06. 2017 року.

В строк визначений розпискою ОСОБА_3 грошові кошти у розмірі не повернула.

Відповідно до п. 3 ст. 3, ст. ст. 6, 626 та 627 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ст. 611 ЦК України).

Згідно ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Згідно до ч.2 ст. 1047 ЦК України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцеві визначеної суми або визначеної кількості речей.

Відповідно до ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені законом.

Суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача щодо стягнення моральної шкоди у розмірі 50000 грн., оскільки за порушення договірних зобов'язань відшкодування моральної шкоди чинним законодавством не передбачено.

На підлягають задоволенню вимоги позивача щодо відшкодування упущеної вигоди у розмірі 5749 грн., оскілки позивачем не надано доказів на підтвердження, можливого отримання доходу, який остання могла б отримати за звичайних обставин, якби її право не було порушено. Крім того, відшкодування упущеної вигоди не передбаченого договірними зобов'язаннями сторін.

Згідно із ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Згідно з ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Крім того, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір так як позивач звільнена від сплати судового збору на підставі закону.

З огляду на викладене, на підставі ст. ст. 525, 526, 553, 554, 611, 625-627 ЦК України, ст. ст. 10, 13, 81, 258, 263, 265, 273,280, 354 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення боргу - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_2 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2) 17464 (сімнадцять тисяч чотириста шістдесят чотири долара США), за відповідним курсом долара США до української гривні на час виконання рішення суду.

Стягнути з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 судовий збір на користь держави в розмірі 4666 грн. 89 коп.

У задоволенні решти позовних вимог за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення боргу - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене позивачем до Апеляційного суду м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги через Голосіївський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повне судове рішення складене 10.04.2018 р.

Суддя С.В.Ладиченко

І на завершення скажу: Ніколи не позичайте та не беріть у борг. А якщо дали, або взяли, вимагайте повернення боргу згідно до умов договору.

Автор статті: Андрій Ірклієнко - юрист.

  • 4974

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 4974

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати