1
0
2267
Виготовлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон (далі – закордонного паспорту) в Україні є корумпованим процесом, в якому приймають участь фірми посередники, які отримують дивіденди «з повітря». Тобто в черговий раз органи державної влади наживаються на своїх же громадянах.
У мене не було закордонного паспорта, тому у 2013 році я вирішив сам подати документи на паспорт до Хмельницького відділу УДМС України в Хмельницькій області з метою його отримання. На той час знайомі заплатили 680,00 грн. Я ж прийшов з метою оформити паспорт за 170,00 грн.
Основними нормативними актами, якими я керувався були Постанова КМУ № 231 від 31.03.1995 року «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення» та Закон України від 21.01.1994 № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України».
Після отримання відмови у прийнятті документів та відповіді від Управління на мою скаргу було подано позови до Хмельницького окружного адміністративного суду, який закінчився на користь ДМС України. Вінницький апеляційний адміністративний суд підтримав рішення першої інстанції, а суддя Вищого адміністративного суду України відмовив у відкриття касаційного провадження. Усю інформацію не буду переповідати, з нею Ви можете ознайомитись на сторінках мого сайту. Нагадую, що це все відбувалось за часів «регіонального судочинства», коли судді ухвалювали рішення не по закону, а по лояльності до влади «Регіоналів» (люди з оточення контролювали «міграційний бізнес», в тому числі і Грицак В.).
Виграти справу я й не надіявся, готував позов до Європейського суду з прав людини, проте несподівано Верховний суд України приймає рішення за № 21-416а13 від 03 грудня 2013 року, яким визначає, що по суті закордонний паспорт коштує 170,00 грн., а для осіб, що мають пільги – закордонний паспорт виготовляють безкоштовно.
У своєму рішенні ВСУ чітко ухвалив: «Відповідно до ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
До об'єктів справляння державного мита належить, зокрема, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн. (статті 2, 3 Декрету).
Разом з цим у пункті 27 розділу І Переліку визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн. 15 коп.
Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка). Тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.
Крім того, колегія суддів погоджується з думкою касаційного суду щодо неправомірності дій відповідача стосовно його вимог зі сплати вартості бланка паспорта у зв'язку з тим, що в Порядку, на який він посилався на обґрунтування їх правомірності, не встановлено розмір такого відшкодування, не передбачають його й Правила. При цьому надати докази, які б підтвердили вартість бланка паспорта, відповідач відмовився, пославшись на конфіденційність інформації.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, колегія суддів вважає, що правильним є висновок касаційного суду про безпідставність вимог відповідача надати документи та сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон не передбачені Законом № 3857-XII та Правилами - спеціальними правовими актами, що врегульовують ці правовідносини».
На підставі рішення ВСУ мною було подано повторно документи на виготовлення закордонного паспорту. ХВ УДМС України мені повторно відмовив у їх прийнятті. За результатами судових рішень у жовтня 2014 року все таки закордонний паспорт був виготовлений за 170,00 грн. (сплата державного мита). Нажаль участі у судових засіданнях я не брав у зв’язку із перебуванням на Сході України у складі одного із батальйонів ЗСУ (мобілізація).
На сьогодні склалася цікава ситуація щодо вартості закордонного паспорта (не біометричного). ДМС України продовжує вимагати 680,00 грн. за закордонний паспорт, незважаючи на рішення ВСУ.
Свою позицію вони обґрунтовують тим, що з 01.04 2015 року Постанова КМУ № 231 втратила чинність. Тепер діє Постанову КМУ № 152 від 07 травня 2014 року, відповідно до пп.4 п. 22 особа повинна подати «вiдповiднi документи, що підтверджують здійснення встановлених законодавством платежів, або оригінал i копію документа про звільнення вiд таких платежів».
Самих же платежів ДМС України не називає і цим самим дає нажитись фірмам-посередникам (ВУСО – страхування, ДП «Документ» - посередницькі послуги) та й про себе не забувають (платні послуги ДМС – 87,15 грн. та вартість бланка паспорта – 120,00 грн.). Цікаво, що кошти за бланк паспорта державі не повертаються (згідно відповіді отриманої мною від Головного Управління ДКС України в Хмельницькій області), а зараховуються до спеціального фонду на казначейські рахунки У ДМС України в Хмельницькій області, де потім списуються за призначенням. Неодноразові мої звернення до правоохоронних органів були проігноровані, що й дивно, адже наприклад міліція була «в долі міграційного бізнесу» до 2013 року, а зв’язки у нашій державі залишаються надовго.
Повернімося до трактування ДМС України своєї позиції по Постанові ВСУ. Після вступу в силу ПКМУ № 152 представники міграційної служби почали заявляти, що рішення суду стосувалося ПКМУ № 231, яка втратила чинність. Тому і на сьогоднішній день немає підстав виготовляти громадянам закордонні паспорти по 170,00 грн.
Але рішення ВСУ чітко вказало, що Постанова КМУ від 4 червня 2007 р. N 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання" (вартість послуг ДМС) та Постанова Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1098 «Деякі питання надання підрозділами МВС та ДМС платних послуг» (вартість бланка паспорта) дублюють сплату державного мита, тобто громадяни сплативши за послуги по оформленню закордонного паспорта повторно оплачують ті самі дії (послуг) на підставі інших нормативно-правових актів. Постанова КМУ № 231 не регулювала вартість закордонного паспорту, вартість платних послуг визначається Декретом КМУ.
На сьогоднішній день подано запити до ДМС України щодо вартості закордонного паспорта, за результатами яких буде розглянута можливість подання відповідних заяв до правоохоронних органів та суду з метою захисту прав громадян та притягнення до відповідальності начальників ДМС України, а не простих працівників регіональних підрозділів ДМС України.
Не такої правової вакханалії я чекав після Революції Гідності 2013-2014 р.р. Буду продовжувати боротись із корупційною системою в державних органах до повного її знищення.
Закінчу свою статтю висловом, яким керуються не тільки десантники, а й усі бійці АТО «Ніхто крім нас» !
Аналізуйте судовий акт: Паспорт гр. України для тимчасових поїздок за кордон коштує 170,00 грн. (Постанова ВСУ від 03 грудня 2013р. у справі № 21-416а13)
Дивиться відео: Звернення щодо оформлення закордонного паспорту
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
191
Коментарии:
0
Просмотров:
403
Коментарии:
0
Просмотров:
489
Коментарии:
1
Просмотров:
502
Коментарии:
0
Просмотров:
707
Коментарии:
0
Просмотров:
382
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.