Главная Блог ... Консультации от юристов Яка ж відповідальність за порушення у сфері інтелектуальної власності Яка ж відповідальність за порушення у сфері інтеле...

Яка ж відповідальність за порушення у сфері інтелектуальної власності

Отключить рекламу
 - 7f1ae4afc338c12fb6c33b7c8772270c.png

Основний Закон України передбачає, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Але ж що ж таке це право інтелектуальної власності?

Цивільний кодекс України дає визначення що це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом. Простими словами це право власності на літературні та художні твори, комп'ютерні програми, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, наукові відкриття, торговельні марки (знаки для товарів і послуг) та багато іншого.

Право власності включає в себе право користуватись, право забороняти користуватись об’єктом та право дозволяти використовувати об’єкт (наприклад, це можуть бути картини, фото, малюнки)

Однак, інколи бувають випадки коли такі права хтось порушує, користується об’єктом без дозволу, інколи навіть влаштовуючи бізнес та заробляючи на цьому (це використання магазином фото, друк фото чи малюнку на одягу, чашках чи магнітах).

В законодавстві передбачено три види відповідальності за порушення у сфері інтелектуальної власності: цивільна, адміністративна та кримінальна.

До цивільної відповідальності відноситься застосування негайних заходів щодо запобігання порушенню права інтелектуальної власності та збереження відповідних доказів; вилучення з цивільного обороту товарів, виготовлених або введених у цивільний оборот з порушенням права інтелектуальної власності; знищення таких товарів; відшкодування збитків за неправомірне використання об'єкта права інтелектуальної власності.

В Кодексі України про адміністративні правопорушення передбачена стаття 51-2 за незаконне використання об'єкта права інтелектуальної власності (літературного чи художнього твору, їх виконання, фонограми, передачі організації мовлення, комп'ютерної програми, бази даних, наукового відкриття, винаходу, корисної моделі, промислового зразка, знака для товарів і послуг, топографії інтегральної мікросхеми, раціоналізаторської пропозиції, сорту рослин тощо), привласнення авторства на такий об'єкт або інше умисне порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності, що охороняється законом. Санкція передбачає накладення штрафу від десяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, які призначені для її виготовлення.

Неоподатковуваний мінімум доходів громадян це грошова сума розміром у 17 гривень, встановлена пунктом 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, яка застосовується при посиланнях на неоподаткований мінімум доходів громадян в законах або інших нормативно-правових актах, за винятком норм адміністративного та кримінального законодавства у частині кваліфікації злочинів або правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV ПКУ для відповідного року.

Підпунктом 169.1.1 статті 169 визначено, що податкова соціальна пільга дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, — для будь-якого платника податку.

Тобто, адміністративна відповідальність передбачена КУпАП становить від 170 грн. до 3400 грн. з конфіскацією продукції.

Крім того, в КУпАП передбачена окремо відповідальність за порушення законодавства, що регулює виробництво, експорт, імпорт дисків для лазерних систем зчитування, експорт, імпорт обладнання чи сировини для їх виробництва ( штраф від 340 грн. до 3400 грн.)

Кримінальна відповідальність передбачена ст. 176 КК України за порушення авторського права і суміжних прав.

Незаконне відтворення, розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних, а так само незаконне відтворення, розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, камкординг, кардшейрінг або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі.

Тобто, кримінальна відповідальність настає лише за умови завдання значної шкоди 24 810 грн. (матеріальна шкода вважається завданою в значному розмірі, якщо її розмір у двадцять (20 * на 1240,50 = 24 810 грн.) і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у великому розмірі - якщо її розмір у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а завданою в особливо великому розмірі - якщо її розмір у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян).

Отже, якщо завдано шкоду у розмірі більше ніж 24 810 грн. настає кримінальна відповідальність. Це може бути штраф, виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

Крім того, постраждалий може звернутися за захистом своїх прав та інтересів до Антимонопольного комітету України на підставі норм Закону України «Про захист від несумлінної конкуренції», яка може потягнути за собою накладання штрафу у розмірі до п’ять відсотків доходу (прибутку) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) підприємства за останній звітний рік, який передував року, в якому накладається штраф.

В статті ми розібрали види відповідальності, які умови її настання та негативні наслідки.

Автор консультації: Ірина Коваленко, адвокат, АО Кравець і партнери

  • 2659

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 2659

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати