Главная Блог ... Новости Коротко про примусове відчуження майна у воєнний час Коротко про примусове відчуження майна у воєнний ч...

Коротко про примусове відчуження майна у воєнний час

эксклюзив
Отключить рекламу
Коротко про примусове відчуження майна у воєнний час - adcbc7721cfe08062a50090c04102485.jpg

Спочатку трошки про нормативну базу.

Відповідно до ч. 5 ст. 41 Конституції України примусове відчуження об'єктів права приватної власності з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Аналогічна норма міститься у ст. 353 ЦК України.

Примусове відчуження з повним відшкодуванням вартості називається реквізицією.

На відміну від реквізиції У разі стихійного лиха, аварії, епідемії, епізоотії та за інших надзвичайних обставин, реквізиція в умовах воєнного або надзвичайного стану здійснюється з наступним відшкодуванням вартості а не попереднім.

Це саме передбачено у ст. 3 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму військового або надзвичайного стану» відшкодування вартості в умовах військового часу є необов’язковою умовою, хоча це прямо суперечить Конституції України та ЦК України.

Безоплатним може бути не відчуження а лише вилучення (застосовується тільки до державного майна), тому прошу не плутати ці поняття.

Користуйтеся консультацією: 4 умови вилучення авто для воєнних потреб

Що важливо знати про примусове відчуження:

  1. Примусове відчуження обов’язково компенсується.
  2. Рішення приймається військовим командуванням та за погодженням з місцевими РДА або виконавчим органом місцевої ради, а без погодження – в зоні бойових дій.
  3. Реквізиція здійснюється із чітким документальним оформленням акта встановленого зразка із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації, тощо.
  4. До акту додається висновок про оцінку майна. Проводиться професійними оцінювачами. Питання оцінки потребує окремої консультації.
  5. Процедура реквізиції відбувається наступним чином : спочатку Оцінка або Рішення -˃ Акт

Коротко про повернення майна

Після завершення воєнного часу, власник майна має право за своїм вибором наполягати на поверненні майна ( в судовому порядку) або на компенсацію, або на отримання іншого майна взамін відчуженого (якщо це можливо).

Для отримання наступної повної компенсації за примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного стану майно його колишній власник або уповноважена ним особа після скасування правового режиму воєнного стану звертається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна із заявою, до якої додаються акт і документ, що містить висновок про вартість майна.

Компенсація за примусово відчужене майно в умовах правового режиму воєнного стану з наступним повним відшкодуванням його вартості здійснюється протягом п’яти наступних бюджетних періодів після скасування правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за рахунок коштів державного бюджету.

Користуйтеся консультацією: Фіксування факту руйнування майна

Як діяти, якщо у Вас намагаються захопити майно під виглядом реквізиції?

Для початку попросіть рішення, яким передбачено реквізиція Вашого майна, зніміть копію. Прочитайте уважно. У рішенні має бути зазначено оцінена вартість майна або інформація про те, хто буде його оцінювати.

Якщо у рішенні немає чіткого опису Вашого майна, рішення не стосується Вашого майна.

Якщо у рішенні нічого не вказано про оцінку, або передбачено що оцінка буде проводитися пізніше, вимагайте участі(присутності) в проведенні оцінки.

Перед тим, як підписувати акт, Ви можете зазначити (те, що вважаєте за потрібне) чи отримали копію рішення про реквізицію, чи згідні з реквізицією, чи присутні були на оцінці, чи згідні з оцінкою, чи отримали копію висновку про оцінку, тощо.

Сподіваюся, ця стаття виявилась для Вас корисною. Тоді, не забудбьте поставити слоника.

Автор новини: адвокат Віталій Гриб, ст. партнер АО "Гардецький та партнери"

  • 4335

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 4335

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати