Стаття 8. Цінні папери та їх класифікація

Про ринки капіталу та організовані товарні ринки (СОДЕРЖАНИЕ) Прочие законы
  • 1961

    Просмотров

  • 1961

    Просмотров

  • Добавить в избраное

    1. Цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов’язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.

    2. Цінні папери за порядком їх розміщення або видачі поділяються на емісійні або неемісійні.

    Емісійні цінні папери - це цінні папери, що посвідчують однакові права їх власників у межах одного випуску цінних паперів стосовно особи, яка бере на себе відповідні зобов’язання (емітента).

    До емісійних цінних паперів належать:

    1) акції;

    2) акції корпоративних інвестиційних фондів;

    3) корпоративні облігації;

    4) облігації місцевих позик;

    5) державні облігації України;

    6) облігації міжнародних фінансових організацій;

    7) депозитні сертифікати банків;

    8) іпотечні облігації;

    9) сертифікати фондів операцій з нерухомістю (далі - сертифікати ФОН);

    10) інвестиційні сертифікати;

    11) казначейські зобов’язання України;

    12) державні деривативи;

    13) опціонні сертифікати;

    14) фондові варанти;

    15) кредитні ноти;

    16) депозитарні розписки.

    3. Цінні папери існують в електронній (електронні цінні папери) та паперовій (паперові цінні папери) формах.

    Електронний цінний папір відображається у вигляді облікового запису на рахунку в цінних паперах у системі депозитарного обліку цінних паперів.

    Паперовий цінний папір оформлюється на матеріальному носії як документ, що містить найменування виду цінного папера, а також визначені законодавством реквізити.

    4. Цінні папери за формою випуску (видачі) можуть бути на пред’явника, іменні або ордерні.

    Права на цінний папір та права за цінним папером, що існує в паперовій формі, належать:

    1) пред’явникові цінного папера (цінний папір на пред’явника);

    2) особі, зазначеній у цінному папері (іменний цінний папір);

    3) особі, зазначеній у цінному папері, яка може сама реалізувати такі права або призначити своїм наказом іншу уповноважену особу (ордерний цінний папір). При цьому такий наказ (індосамент) може бути повним (із зазначенням імені особи, якій передаються права за таким ордерним цінним папером) або бланковим (без зазначення імені особи, якій передаються права за таким ордерним цінним папером).

    Права на цінний папір та права за цінним папером, що існує в електронній формі, належать власникові рахунка в цінних паперах, відкритого в депозитарній установі, або іншій особі у встановлених законодавством випадках.

    Емітент цінних паперів на пред’явника не має права на отримання із системи депозитарного обліку цінних паперів інформації про власників таких цінних паперів у будь-якій формі, крім випадків, передбачених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

    Емітент іменних цінних паперів має право на отримання із системи депозитарного обліку цінних паперів інформації про власників таких цінних паперів у формі реєстру власників іменних цінних паперів.

    5. Ордерні цінні папери можуть існувати виключно в паперовій формі.

    6. Емісійні цінні папери можуть бути за формою випуску виключно іменними або на пред’явника.

    Іменні емісійні цінні папери існують виключно в електронній формі.

    Емісійні цінні папери на пред’явника можуть існувати в паперовій та електронній формах. Емісійні цінні папери на пред’явника, що існують у паперовій формі, можуть бути знерухомлені - переведені в електронну форму існування шляхом депонування таких цінних паперів на рахунках у цінних паперах у Центральному депозитарії цінних паперів або Національному банку України відповідно до компетенції, встановленої Законом України "Про депозитарну систему України" в установленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку порядку. Емісійні цінні папери на пред’явника, що існують в електронній формі, не можуть бути переведені в паперову форму.

    Неемісійні цінні папери можуть існувати в паперовій або електронній формі.

    7. В Україні у цивільному обороті можуть бути такі групи цінних паперів:

    1) пайові цінні папери - цінні папери, що посвідчують участь власника таких цінних паперів (інвестора) у статутному капіталі та/або активах емітента (у тому числі активах, що знаходяться в управлінні емітента) та надають їх власнику (інвестору) право на отримання частини прибутку (доходу), зокрема у вигляді дивідендів, та інші права, встановлені законодавством, а також проспектом або рішенням про емісію, а для цінних паперів інститутів спільного інвестування - проспектом (рішенням про емісію) інституту спільного інвестування. До пайових цінних паперів належать:

    а) акції;

    б) інвестиційні сертифікати;

    в) сертифікати ФОН;

    г) акції корпоративних інвестиційних фондів;

    2) боргові цінні папери - цінні папери, що посвідчують відносини позики і передбачають обов’язок емітента або особи, яка видала неемісійний цінний папір, сплатити у визначений строк кошти, передати товари або надати послуги, а також інші права власника та обов’язки емітента і осіб, які надають забезпечення за облігаціями. До боргових цінних паперів належать:

    а) корпоративні облігації;

    б) державні облігації України;

    в) облігації місцевих позик;

    г) казначейські зобов’язання України;

    ґ) ощадні сертифікати банків;

    д) депозитні сертифікати банків;

    е) векселі;

    є) облігації міжнародних фінансових організацій;

    3) іпотечні цінні папери - цінні папери, випуск яких забезпечено іпотечним покриттям та які посвідчують право власників на отримання від емітента належних їм коштів. До іпотечних цінних паперів належать:

    а) іпотечні облігації;

    б) заставні;

    4) деривативні цінні папери - цінні папери, що посвідчують право власника у визначених проспектом (рішенням про емісію цінних паперів) випадках та порядку вимагати від емітента придбання або продажу базового активу та/або реалізації встановлених проспектом (рішенням про емісію цінних паперів) прав щодо базового активу, та/або здійснення платежу (платежів) залежно від значення базового показника. До деривативних цінних паперів належать:

    а) опціонні сертифікати;

    б) фондові варанти;

    в) кредитні ноти;

    г) депозитарні розписки;

    ґ) державні деривативи.

    Вимоги до деривативних цінних паперів (крім державних деривативів), а також порядок їх емісії, обліку, обігу, викупу та погашення визначаються нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

    5) товаророзпорядчі цінні папери - цінні папери, що надають їх держателю право розпоряджатися майном, зазначеним у цих документах.

    8. Держава може розміщувати на міжнародних ринках капіталу облігації зовнішньої державної позики України та державні деривативи.

    Предыдущая

    8/150

    Следующая
    Добавить в избраное
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст