Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Правовий статус захисника у справах про адміністративні правопорушення Правовий статус захисника у справах про адміністра...

Правовий статус захисника у справах про адміністративні правопорушення

Отключить рекламу
 - tn1_0_31474100_1548689445_5c4f20254cdb8.jpg

Останнім часом, у зв’язку із введенням так званої «адвокатської монополії» на здійснення представництва інтересів та захисту у судах все частіше, навіть при розгляді справ про адміністративні правопорушення суди зазначають – захисником може бути лише адвокат!

Вважаємо таку позицію не просто хибною та необґрунтованою, а й такою, що прямо суперечить положенням чинного законодавства України, а відтак і незаконною!

Відповідно до положень ч.1 ст. 59 Конституції України кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Розширене та зрозуміле тлумачення цієї норми надав Конституційний суд України у справі № 1-17/2000 від 16. 11. 2000 року – справа за конституційним зверненням гр.. Солдатова Г. І. «Справа про право вільного вибору захисника». Конституційний суд зазначив, що положення ч.1 ст. 59 Конституції України треба розуміти, як конституційне право підозрюваного, обвинуваченого і підсудного при захисті від обвинувачення та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з метою отримання правової допомоги вибирати захисником своїх прав особу, яка є фахівцем у галузі права і за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.

Ст. 268 КУпАП чітко зазначає, що особа яка притягується до адміністративної відповідальності має право користуватись юридичною допомогою адвоката або іншого фахівця у галузі права, що за законом має право на надання правової допомоги особисто або за дорученням юридичної особи.

Ч. 2 ст. 10 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» передбачена альтернатива щодо здійснення захисту від обвинувачення в кримінальному провадженні, а саме те, що в якості захисника прав та законних інтересів обвинуваченого може залучатись не лише адвокат а й інший фахівець у галузі права.

Більше того ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини» в останній редакції від 02. 12. 2012 року передбачає застосування практики ЄСПЛ, як джерела права.

У відповідності до рішення Європейського суду з прав людини № 27004/06 від 24 листопада 2011 року «Загородній проти України» як захисники допускаються особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю в Україні та інші фахівці у галузі права. Враховуючи вищезазначене, вважаємо очевидною незаконність прийняття рішень судами про відмову в залученні до провадження в якості захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності «іншого фахівця у галузі права».

Враховуючи вище перелічені положення нормативної бази та практики, як національних судів так і ЄСПЛ виникає питання, чому ж таки деякі судді відмовляють в залученні в якості захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності іншого фахівця у галузі права.

Як на мій погляд, підставою цьому є кілька факторів, по- перше – в чинному законодавстві України відсутнє законодавчо закріплене визначення – «інший фахівець у галузі права». Але ж, в Україні проголошено та конституційно закріплено принцип диспозитивності, а отже, те, що прямо не заборонено законом – те дозволено. Відтак, вважаємо, що дана підстава не може лягти в основу – фактично відмови у задоволенні права особи на захист або права особи на вільний вибір захисника. Як на наш погляд, другою і основною підставою такої невизначеності є питання підтвердження повноважень захисника, який не є адвокатом, а є іншим фахівцем у галузі права. Стаття 271 КУпАП «Захисник» визначає лише ті повноваження, які може надати адвокат для підтвердження своїх повноважень для здійснення захисту особи яка притягається до адміністративної відповідальності.

Повноваження адвоката на участь у розгляді справи посвідчуються ордером, що його видає адвокатське об'єднання, або відповідною довіреністю на ведення справи.

В той же час залишається законодавчо невизначеним питання підтвердження повноважень для іншого фахівця у галузі права.

Стосовно цього питання практика достатньо різна. Деякі судді просять надати нотаріально посвідчену копію диплома про вищу юридичну освіту, деякі належним підтвердженням вважають пред’явлення посвідчення чи то наказу тієї чи іншої юридичної компанії, копію договору про надання правової допомоги, копію нотаріально посвідченої довіреності. За вже більш, як 4 (чотири) роки правозахисної практики бачили багато варіантів підтвердження повноважень.

В той же час вважаємо очевидним право іншого фахівця у галузі права здійснювати захист прав та законних інтересів особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Також вважаємо недопустимим порушення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на вільний вибір захисника, що очевидно є складовою права на захист.

Вважаю за необхідне внесення змін до ст. 271 КУпАП, якими буде визначено перелік документів, які підтверджують повноваження захисника – іншого фахівця у галузі права у справі про адміністративне правопорушення.

Керуючись власною практикою хочемо запропонувати наступний перелік документів, що має надавати захисник – інший фахівець у галузі права:

  • Завірена належним чином копія диплому про вищу юридичну освіту;
  • Копія договору про надання юридичних послуг або нотаріально посвідчена довіреність в тексті якої чітко зазначається, що особа яка притягається до адміністративної відповідальності уповноважила фахівця у галузі права «повірену особу» бути його (її) захисником у справах про адміністративні правопорушення.

Вважаємо, що внесення відповідних змін до чинного законодавства, а саме до ст. 271 КУпАП «внесе ясність» у здійснення захисту у справах про адміністративні правопорушення – фахівцями у галузі права та належним чином забезпечить здійснення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на вільний вибір захисника та, як наслідок і забезпечить право останньої на захист.

Список використаних джерел:

  1. Закон України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини» в останній редакції від 02. 12. 2012 року (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3477-15);
  2. Кодекс України про адміністративні правопорушення поточна редакція від 19. 01. 2019 року (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 );
  3. Конституція України редакція від 30. 09. 2016 року (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 );
  4. Закон України «Про судоустрій і статус суддів» редакція від 05. 08. 2018 року(https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 );
  5. Рішення Конституційного суду України у справі № 1-17/2000 від 16. 11. 2000 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v013p710-00 );
  6. Рішення Європейського суду з прав людини у справі № 27004/06 від 24 листопада 2011 року «Загородній проти України» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/974_739 ).

Автори статті: Ігнатенко Всеволод Владиславович

Юрист, керуючий партнер юридичної компанії «IGNATENKO law company», співзасновник юридичної компанії «Global deal law», аспірант Юридичного факультету Національного авіаційного університету.

Меньшиков Георгій Олександрович

Юрист, партнер юридичної компанії « IGNATENKO law company», співзасновник юридичної компанії «Global deal law»

Сторощук Ольга Ігорівна

Юрист, старший партнер юридичної компанії «IGNATENKO law company», аспірант Юридичного факультету Національного авіаційного університету

  • 23690

    Просмотров

  • 3

    Коментарии

  • 23690

    Просмотров

  • 3

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Хотіолось би звернути увагу на те, що відбулись зміни саме у Конституції України (норми прямої дії), а саме: Стаття 59 Конституції України. Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав. Де "Правова допомога" була змінена на "Професійну правничу допомогу.", а тому відповідно до вимог ст. 131-2 Конституції України, рішення Конституційний суд України у справі № 1-17/2000 від 16. 11. 2000 року – справа за конституційним зверненням гр.. Солдатова Г. І. «Справа про право вільного вибору захисника», є не актуальним в розумінні словосполучення "Правова Допомога", як таке, що вже відсутнє у діючому законодавстві України, а замість цього з'явилось нове словосполучення у діючому законодавстві України, зокрема і в Конституції України "Професійна правнича допомога", спасибі "адвокатській монополії" Стаття 131-2 Конституція України. Для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Незалежність адвокатури гарантується. Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом. Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена. {Конституцію доповнено статтею 131-2 згідно із Законом № 1401-VIII від 02.06.2016}

    04.02.2019 14:04

    Хочу додати, що я також, проти "адвокатської монополії", але діюче законодавство України чітко забороняє не адвокату бути захисником по КУпАП, тому доки існує поняття Професійна правнича допомога, а не старе поняття Правова допомога, справи для інших фахівців у галузі права кепські

    04.02.2019 14:09

    Царьов Р.В. не уважно читав текст цієї теми? Нагадаю витяг: "Більше того ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини» в останній редакції від 02. 12. 2012 року передбачає застосування практики ЄСПЛ, як джерела права. У відповідності до рішення Європейського суду з прав людини № 27004/06 від 24 листопада 2011 року «Загородній проти України» як захисники допускаються особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю в Україні та інші фахівці у галузі права." Кодекс України про адмінправопорушення станом на даний час не вилучив в нормі ст. 271 "Захисник" термін "інші фахівці у галузі права"? Ні. Тоді прошу не викручуватися, а визнати таки право клієнта на вільний вибір захисника. Тим більше, що термін "професійна" у словосполученні "правнича допомога" щодо адвокатів зовсім не гарантія очікуваного клієнтом рівня професійності. Чи в наших судових рішеннях, які набули чинності, там де клієнтам надавалася професійна правнича допомога адвокатами, - всі ці рішення ухвалені виключно на користь клієнта? Очевидно що не всі. Адвокат - не синонім "фахівець" (хоча мав би таким вважатися), бо окрім всього є ще й такі фактори, як адвокатська спеціалізація, адвокатський досвід, врешті - адвокатське сумління (чи може хтось вперше чує, що окремі адвокати професійно використовують насамперед не знання закону, а знання конкретного судді?

    08.07.2020 12:04

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст