Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 20.01.2016 року у справі №927/16/15 Постанова ВГСУ від 20.01.2016 року у справі №927/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2016 року Справа № 927/16/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Божок В.С. - головуючого,

Костенко Т.Ф.,

Сибіги О.М.,

розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтозапчастина"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 17.11.2015у справіГосподарського суду Чернігівської областіза позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравтозапчастина"до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4простягнення заборгованості в сумі 91 980,93 грн. в судовому засіданні взяли участь представники:

позивача: Стуга В.В. (дов. від 03.12.15),

відповідача: ОСОБА_4, ОСОБА_6 (дог. про надання пр. допомоги від 19.01.16),

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 17.08.2015 господарського суду Чернігівської області в задоволені позову про стягнення заборгованості в сумі 91980,93 грн. відмовлено.

Постановою від 17.11.2015 Київського апеляційного господарського суду вказане вище рішення залишено без змін.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, ТОВ "Укравтозапчастина" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою і просить їх скасувати як прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів знаходить необхідним касаційну скаргу залишити без задоволення.

Відповідач подав до Вищого господарського суду України відзив на касаційну скаргу, в якому просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.

Як було встановлено судами попередніх інстанцій, відповідно до умов договору комісії з продажу мототехніки від 30.09.2007 № ДГ-0020-129/07, укладеного між ТОВ "Укравтозапчастина" та ФОП ОСОБА_4 остання взяла на себе зобов'язання за дорученням та за рахунок позивача здійснювати в його інтересах відповідальне зберігання та від свого імені укладати договори з продажу мототехніки (далі - товару) (п. 1.2 договору).

Найменування, кількість, комплектність, асортимент, якість та ціна товару, а також умови та вказівки комітента наводяться у специфікаціях (актах прийому - передачі, товарних накладних). Виступаючи від свого імені комісіонер самостійно укладає договір на купівлю - продаж з третьою особою (надалі - покупцем). Комісіонер зобов'язаний здійснювати продаж товару комітента виключно на території - Чернігівська область, м. Носівка, вул. Центральна, 29 (п.п. 1.3 - 1.4 договору).

Згідно п. 5.6 договору перехід права власності на товар від комітента покупцеві відбувається в момент передачі товару комісіонером покупцеві за відповідним документом.

Пунктом 6.1 договору передбачено, що розмір плати, яка призначається комісіонеру за виконання доручення комітента за цим договором вказана у додатках до цього договору та враховує й плату за поруку щодо виконання покупцем зобов'язань по договору з комісіонером, а також податок на додану вартість. Ціна товару, вказана у специфікаціях (актах прийому - передачі, товарних накладних), яка є одночасною ціною продажу товару, є істотною умовою цього договору та не може бути зменшена або збільшена комісіонером без письмової згоди комітента. Грошові кошти за продаж товару комітента надходять на поточний рахунок комісіонера (п. 6.2 договору). Вартість цього договору складає сукупність сум, визначених у специфікації (специфікаціях, актах прийому - передачі, товарних накладних) до цього договору (п. 6.7 договору).

У додатку від 30.03.2007 № 1-07 до договору комісії та угоді про винагороду від 28.12.2007 №1 (додаток № 1-08 до договору комісії) сторони погодили розмір комісійної винагороди, яка призначається комісіонеру за виконання доручення комітента та встановлюється у розмірі 10% від ціни реалізованого товару, що зазначена у специфікації до договору, акті приймання - передачі, товарній накладній або акті переоцінки.

Пунктом 6.4 договору встановлено, що комісійна плата виплачується комісіонеру шляхом утримання останнім належних йому сум із грошових коштів, перерахованих покупцем комісіонерові за продаж товару комітента.

Товар за цим договором передається на комісію комітентом комісіонеру партіями за найменуванням, у кількості, асортименті, у терміни та по ціні, яка вказується у Специфікаціях (актах прийому - передачі, товарних накладних) до цього договору, що узгоджується у кожному випадку передачі товару на комісію. Передача товару на комісію здійснюється за накладною та актом прийому - передачі у наступному порядку: комісіонер приймає товар на комісію за адресою: м. Київ, вул. 1-го травня, 1А. Транспортування та вантажно - розвантажувальні роботи здійснюються комісіонером за його власний рахунок. Комісіонер зобов'язується у одноденний термін прийняти у комітента товар на умовах даного договору. Комітент на підставі заявки комісіонера, на протязі 2-х робочих днів з моменту підписання специфікації (акта прийому - передачі, товарних накладних) здійснює передачу товару на комісію за вищевказаною адресою. Датою передачі замовленого товару на комісію вважається дата отримання товару комісіонером у пункті прийому передачі, що підтверджується документально: підписами відповідальних осіб у прийомо - здавальних документах (товарних накладних та актах прийому - передачі). Накладна та акт повинні бути підписані повноважними представниками сторін, повноваження яких повинні бути посвідчені відповідною довіреністю або посвідченнями (п.п. 5.1 - 5.5 договору).

Згідно п. 14.1 договору комісіонер приймає на себе поруку за виконання покупцем зобов'язань по договорах, що передбачають перехід права власності на товар позивача, у тому числі - зобов'язань по оплаті товару.

Пунктом 6.5 договору передбачено зобов'язання комісіонера сплатити комітенту вартість проданого покупцю товару у термін двох банківських днів з моменту передачі товару покупцю.

Строк дії договору - з моменту його підписання та до 31.12.2007 (п. 10.1 договору). Закінчення строку дії цього договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору. Договір може бути пролонгований за письмовою згодою сторін (п. 10.2 договору). Усі специфікації, додатки, доповнення, зміни та додаткові угоди до договору є невід'ємною частиною цього договору за умови, якщо останні складені в письмовій формі, підписані повноважними представниками та скріплені печатками сторін (п. 18.3 договору).

Звертаючись з позовом у даній справі, ТОВ "Укравтозапчастина" послалось на те, що на виконання умов зазначеного вище договору ним було передано, а відповідачем прийнято мототехніку в кількості 19 шт. згідно накладної від 02.12.2008 № П028338. Додатковим договором від 28.12.2007 № 2-07 до договору комісії строк дії останнього було продовжено до 31.12.2013. Також позивач послався на те, що сторонами було підписано акт інвентаризації залишків № 2 до договору, відповідно до якого 19 одиниць наданого товару на загальну суму 88410 грн. реалізовано відповідачем. Проте, відповідач вартість реалізованого товару позивачу не перерахував.

З врахуванням того, що ФОП ОСОБА_4 заперечувала факт підписання нею згаданих вище додаткового договору № 2-07 від 28.12.2007, накладної № П028338 від 02.12.2008 та акту інвентаризації залишків № 2 від 22.12.2011, у справі було проведено судово-технічну експертизу документів та судово - почеркознавчу експертизу, з висновку від 20.07.2015 №1500/15-32/1501/15-33/15-33 якої вбачається вбачається, що дійсно зазначені додатковий договір, накладна та акт залишків інвентаризацій містять відтиск печатки відповідача ФОП ОСОБА_4, однак підпис від імені ОСОБА_4 в графі "від комісіонера" у рядку "ОСОБА_4." у зазначених документах виконаний не ОСОБА_4, а іншою особою; підпис від імені ОСОБА_4 в графі "отримав" у накладній № П028338 від 02.12.2008, виконаний не ОСОБА_4, а іншою особою з деяким наслідуванням підпису останньої.

Окрім того, відповідачем було надано суду накладну від 01.12.2008 № 0112, за якою отриманий від позивача товар на загальну суму 88410 грн. було йому повернуто. При цьому факт повернення товару останнім не оспорювавався.

Згідно приписів ч. 2 ст. 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою. Аналогічна правова норма закріплена ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України

Отже, для правочину, вчинюваного особою чи громадянином - підприємцем, достатньо їхнього особистого підпису.

Згідно ч. 2 ст. 207 ЦК України та умов п.5.5 договору, можливо підписання таких документів іншою уповноваженою особою за наявності відповідної довіреності, однак, позивачем таких довіреностей на третіх осіб суду надано не було.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Разом з тим, позивачем не надано доказів завершення господарської операції шляхом реалізації товару.

Статтею 1 названого вище Закону визначено, що первинним є документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Крім того, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити як назва документа (форми); дата і місце складання; назва підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

З врахуванням зазначеного вище, надані позивачем докази за відсутності на них особистого підпису відповідача, не можуть засвідчувати обставини, які стали підставою для звернення ТОВ "Укравтозапчастина" з позовом у даній справі.

За таких обставин та відсутності належних доказів про продовження строку дії договору комісії судами обґрунтовано зазначено про пропущення позивачем строку позовної давності, що згідно ч.3,4 ст.267 ЦК України є самостійною підставою для відмови у позові.

З огляду на зазначене вище вмотивованим є висновок судів про відмову в позові, а відтак, судові рішення прийнято при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права і підстави для їх скасування відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову від 17.11.2015 Київського апеляційного господарського суду у справі № 927/16/15 залишити без змін.

Головуючий Божок В.С.

Судді Костенко Т.Ф.

Сибіга О.М.

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст