Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 17.02.2016 року у справі №910/24229/14 Постанова ВГСУ від 17.02.2016 року у справі №910/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2016 року Справа № 910/24229/14 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кочерової Н.О. (доповідач), суддівАкулової Н.В., Саранюка В.І.,розглянувши касаційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Індагро Груп" та ОСОБА_4на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 15.12.2015у справі№ 910/24229/14 господарського суду міста Києваза позовомОСОБА_4дотовариства з обмеженою відповідальністю "Індагро Груп",треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - 1) ОСОБА_5, 2) ОСОБА_6, 3) ОСОБА_7,провизнання недійсними рішення загальних зборів за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_8, дов. від 03.11.2014

від відповідача: Провоторов О.П., дов. від 28.08.2014

від третьої особи-1: не з'явилися

від третьої особи-2: не з'явилися

від третьої особи-3: не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2014 року ОСОБА_4 звернулася до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Індагро Груп" про:

- визнання недійсним рішень загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп", оформлених протоколом від 18.11.2011, про збільшення статутного капіталу товариства та перерозподіл часток учасників у статутному капіталі товариства;

- визнання частково недійсною нову редакцію Статуту ТОВ "Індагро Груп", зареєстровану 21.11.2011 Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією в частині п. 7.1. щодо збільшення розміру статутного капіталу товариства та п. 7.2. щодо перерозподілу часток учасників товариства;

- визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп", оформлених протоколом №44 від 19.05.2014, та відповідних змін до установчих документів товариства, щодо виключення позивача зі складу учасників ТОВ "Індагро Груп".

В обґрунтування вимог позивач зазначав, що рішення загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп" про збільшення статутного капіталу товариства та перерозподіл часток учасників у статутному капіталі товариства є недійсними, оскільки прийняті внаслідок зловживання іншими учасниками товариства своїми корпоративними правами з метою кількісного та вартісного зменшення частки позивача у статутному капіталі, без внесення в порушення ч. 6 ст. 144 ЦК України учасниками товариства до прийняття спірних рішень і реєстрації нової редакції статуту додаткових внесків до статутного капіталу товариства, а також вказані рішення були прийняті всупереч п. 7.9. Статуту ТОВ "Індагро Груп" з огляду на те, що інтереси товариства не вимагали збільшення статутного капіталу.

Крім того, за твердженням позивача, його, як учасника ТОВ "Індагро Груп", було неправомірно виключено зі складу учасників товариства, оскільки про проведення загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп", на яких було вирішено питання про його виключення, йому відомо не було, як і не були відомі підстави і зміст такого рішення.

Рішенням господарського суду міста Києва від 16.06.2015 (склад колегії суддів: Стасюк С.В. - головуючий, Босий В.П., Нечай О.В.) позов задоволено частково. Визнано недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп", оформлене протоколом №44 від 19.05.2014. Визнано недійсним статут ТОВ "Індагро Груп", затверджений рішенням загальних зборів від 19.05.2014, зареєстрований Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією 29.05.2015, номер запису 10701050017021663. Стягнуто з ТОВ "Індагро Груп" на користь ОСОБА_4 2 436,00 грн судового збору. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

При цьому, місцевий господарський суд виходив з того, що рішення загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп", оформлені протоколом від 18.11.2011, про збільшення статутного капіталу товариства та перерозподіл часток учасників у статутному капіталі товариства прийняті загальними зборами його учасників за наявності кворуму, за участю всіх учасників товариства, в т.ч. і позивача, а відтак, за висновком суду, збори мали можливість приймати рішення за всіма питаннями порядку денного, а прийняті на вказаних зборах рішення були погоджені позивачем, про що свідчить підписаний всіма учасниками товариства, зокрема і позивачем, протокол загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп" від 18.11.2011.

Задовольняючи позовні вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп" про виключення позивача зі складу учасників ТОВ "Індагро Груп", оформленого протоколом №44 від 19.05.2014, суд виходив з того, що на момент проведення зборів передбачена ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" підстава для виключення позивача з числа учасників товариства була відсутня, матеріалами справи не підтверджується факт перешкоджання позивачем своїми діями досягненню цілей ТОВ "Індагро Груп", систематичного невиконання своїх обов'язків, передбачених статутом товариства, створення перешкод господарській діяльності ТОВ "Індагро Груп", як і не підтверджується існування причинного зв'язку між діями (бездіяльністю) позивача та негативними наслідками для цього товариства. Крім того, за висновком суду, загальні збори 19.05.2014 були проведені з порушення порядку їх скликання, оскільки позивач не був належним чином повідомлений про дату та час їх проведення та не був ознайомлений з порядком денним.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 15.12.2015 (склад колегії суддів: Дикунська С.Я. - головуючий, Алданова С.О., Коршун Н.М.) апеляційні скарги ОСОБА_4. та ТОВ "Індагро Груп" залишено без задоволення, а рішення господарського суду міста Києва від 21.04.2015 - без змін з тих же підстав.

Не погоджуючись з прийнятими судами попередніх інстанцій у даній справі рішенням та постановою, товариство з обмеженою відповідальністю "Індагро Груп" та ОСОБА_4 оскаржили їх до суду касаційної інстанції.

В касаційній скарзі товариство з обмеженою відповідальністю "Індагро Груп" просить рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів скасувати в частині задоволених позовних вимог та направити справу в цій частині на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

В касаційній скарзі ОСОБА_4 просить рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, Вищий господарський суд України вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Зі змісту ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що завданням господарського суду касаційної інстанції є перевірка застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права на підставі встановлених судами фактичних обставин справи.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи 18.11.2011 товариством з обмеженою відповідальністю "Індагро Груп" були проведені загальні збори учасників товариства. За результатами голосування по питанням порядку денного загальними зборами учасників відповідача були одноголосно прийняті рішення, оформлені протоколом від 18.11.2011, в т.ч. про:

- збільшення статутного капіталу товариства та встановлення його нового розміру в сумі 222 000,00 грн;

- встановлення розміру та розподіл часток учасників у статутному капіталі ТОВ "Індагро Груп" наступним чином:

ОСОБА_5 з часткою в розмірі 113 220,00 грн, що складає 51% статутного капіталу товариства,

ОСОБА_6 з часткою в розмірі 97 680,00 грн. що складає 44% статутного капіталу товариства,

ОСОБА_4 з часткою в розмірі 11 100,00 грн, що складає 5% статутного капіталу товариства;

- внесення відповідних змін до установчих документів ТОВ "Індагро Груп" і затвердження нової редакції Статуту товариства.

21.11.2011 державним реєстратором Печерської районної в місті державної адміністрації зареєстровано нову редакцію статуту ТОВ "Індагро Груп", затверджену рішенням загальних зборів учасників від 18.11.2011.

Позивач, як учасник ТОВ "Індагро Груп", звернувся до господарського суду з позовом у даній справі про визнання недійсними прийнятих загальними зборами учасників товариства зазначених рішень, посилаючись на те, що інтереси товариства не вимагали збільшення статутного капіталу, такі рішення прийняті внаслідок зловживання іншими учасниками товариства своїми корпоративними правами з метою кількісного та вартісного зменшення частки позивача у статутному капіталі, без внесення в порушення ч. 6 ст. 144 ЦК України учасниками товариства до прийняття спірних рішень і реєстрації нової редакції статуту додаткових внесків до статутного капіталу товариств.

Згідно з ч. 1 ст. 140 та ч. 1 ст. 143 ЦК України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.

Відповідно до ч. 1 ст. 144 ЦК України статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю складається із вкладів його учасників. Розмір статутного капіталу дорівнює сумі вартості таких вкладів.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України "Про господарські товариства" вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.

Статут товариства з обмеженою відповідальністю крім відомостей, передбачених статтею 88 цього кодексу, має містити відомості про: розмір статутного капіталу, з визначенням частки кожного учасника; склад та компетенцію органів управління і порядок прийняття ними рішень; розмір і порядок формування резервного фонду; порядок передання (переходу) часток у статутному капіталі.

Відповідно до п.п. 1.4., 7.1., 7.2. Статуту ТОВ "Індагро Груп" в редакції, чинній станом на дату прийняття 18.11.2011 загальними зборами учасників спірних рішень, учасниками товариства були: ОСОБА_5 з часткою у статутному капіталі товариства в розмірі 32,7%, ОСОБА_6 з часткою у статутному капіталі товариства в розмірі 32,7%, ОСОБА_4 з часткою у статутному капіталі товариства в розмірі 29,6 % та ОСОБА_7 з часткою у статутному капіталі товариства в розмірі 5%. Статутний капітал товариства складав 37 500,00 грн.

Згідно з п.п. 7.9., 8.1. Статуту ТОВ "Індагро Груп" в редакції, чинній станом на 18.11.2011, учасники товариства можуть вносити додаткові внески до статутного капіталу, якщо цього вимагають інтереси товариства. Рішення про внесення додаткових внесків приймаються зборами учасників. Після внесення учасниками додаткових вкладів їх частки у статутному капіталі збільшуються, що впливає на розподіл прибутку між ними. Рішення про зміни розміру статутного капіталу товариства приймається загальними зборами учасників і оформлюється у вигляді рішення, яке підписується всіма учасниками.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" та п.п. 14.1., 14.2. Статуту ТОВ "Індагро Груп" в редакції, чинній станом на 18.11.2011, вищим органом управління товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України "Про господарські товариства", в редакції, чинній станом на 18.11.2011, яка знайшла своє відображення і в п. 14.14. Статуту ТОВ "Індагро Груп", загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Пунктом 8.1. Статуту визначено, що рішення про зміну статутного капіталу товариства приймається загальними зборами учасників і оформлюється у вигляді рішення, яке підписується всіма учасниками.

Як вірно встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, на загальних зборах учасників ТОВ "Індагро Груп" були присутні всі учасники товариства, в тому числі і позивач, у зв'язку з чим, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про те, що збори були проведені за наявності кворуму та мали можливість приймати рішення за всіма питаннями порядку денного.

Крім того, прийняття спірних рішень було оформлено протоколом від 18.11.2011, підписаним всіма учасниками товариства, в т.ч. і позивачем, без зауважень та заперечень.

Врахувавши наведене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку щодо відсутності підстав для визнання недійсними рішень загальних зборів про збільшення статутного капіталу товариства та перерозподіл часток учасників у статутному капіталі товариства, оформлених протоколом від 18.11.2011, а також вірно відмовили у задоволенні позовної вимоги про визнання частково недійсною нової редакції Статуту ТОВ "Індагро Груп", зареєстрованої 21.11.2011 Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією в частинах збільшення розміру статутного капіталу товариства та перерозподілу часток учасників товариства, як похідної від вимоги про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників від 18.11.2011.

Посилання позивача на порушення учасниками товариства при прийнятті 18.11.2011 спірних рішень частини 6 статті 144 ЦК України колегія суддів до уваги не бере, оскільки ні чинним законодавством, ні Статутом ТОВ "Індагро Груп" не передбачено внесення учасниками товариства додаткових внесків до статутного капіталу товариства саме до прийняття загальними зборами товариства рішень про збільшення статутного капіталу. Натомість, пунктом 7.6. Статуту в редакції, чинній станом на 18.11.2011, визначено, що кожен учасник зобов'язаний повністю внести свій вклад не пізніше одного року після державної реєстрації цих установчих документів.

Судами попередніх інстанцій також встановлено, що 19.05.2014 товариством з обмеженою відповідальністю "Індагро Груп" були проведені загальні збори учасників товариства, на яких було прийнято рішення, оформлене протоколом № 44 від 19.05.2014, про виключення на підставі п. 11.1. Статуту товариства та ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" зі складу учасників ТОВ "Індагро Груп" учасника товариства ОСОБА_4 за перешкоджання нею своїми діями досягненню цілей товариства, систематичне невиконання своїх обов'язків, викладених в п.п. 12.2.1., 12.2.5., 12.2.6. статуту, створення перешкод господарській діяльності товариства, нанесення значних матеріальних збитків в розмірі 109 700,00 грн, з виплатою їй грошової компенсації внеску в статутний капітал товариства та прибутку від діяльності товариства за результатами затвердженого річного звіту господарської діяльності ТОВ "Індагро Груп" (за період 2014 року участі в товаристві).

У зв'язку з прийняттям вказаного рішення 29.05.2014 державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації зареєстровано нову редакцію статуту ТОВ "Індагро Груп", затверджену рішенням загальних зборів учасників №44 від 19.05.2014.

Позивач, як учасник ТОВ "Індагро Груп", не погодився з прийнятим загальними зборами учасників товариства рішенням про виключення його зі складу учасників товариства та звернувся до господарського суду з позовом у даній справі про визнання недійсним такого рішення, посилаючись на те, що про проведення 19.05.2014 загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп" з вказаного питання йому не було відомо, як і не відомі про підстави і зміст такого рішення, а його, як учасника ТОВ "Індагро Груп", було неправомірно виключено зі складу учасників товариства.

Відповідно до ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) в голосуванні участі не бере.

Вказана норма знайшла своє відображенні і в п. 11.1 Статуту ТОВ "Індагро Груп", згідно з яким учасник товариства, систематично не виконуючий або неналежним чином виконуючий свої обов'язки, або такий, що своїми діями перешкоджає досягненню цілей товариства, може бути виключений з товариства на підставі рішення загальних зборів учасників товариства.

Відповідно до п.п. 12.2.1., 12.2.5., 12.2.6. Статуту ТОВ "Індагро Груп" в редакції, чинній станом на 19.05.2014 - дату прийняття спірного рішення про виключення ОСОБА_4 зі складу учасників товариства, учасники зобов'язані додержуватись вимог статуту товариства, надавати товариству допомогу для вирішення його завдань та функцій, не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію стосовно будь-яких питань та діяльності товариства.

Однак, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, ні протоколом № 44 від 19.05.2014, ні матеріалами справи не підтверджується існування обставин, які б свідчили про те, що позивач своїми діями перешкоджав досягненню цілей ТОВ "Індагро Груп", систематично не виконував передбачені статутом обов'язки, створював перешкоди господарській діяльності ТОВ "Індагро Груп".

В касаційній скарзі відповідач посилається на те, що суди при вирішенні спору у даній справі щодо виключення учасника з товариства на підставі ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" не врахували обставини відкриття стосовно ОСОБА_4 кримінального провадження № 1201410001006644 за фактом заволодіння нею шахрайським шляхом транспортними засобами товариства. Однак, колегія суддів не бере до уваги такі посилання, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 35 ГПК України лише вирок суду в кримінальному провадженні, який набрав законної сили, є обов'язковим для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалено вирок, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинено воно цією особою. Проте, відповідний вирок в кримінальному провадженні № 1201410001006644 щодо ОСОБА_4 відсутній в матеріалах справи.

Крім того, не містять матеріали справи і доказів спричинення учасником ТОВ "Індагро Груп" - ОСОБА_4 негативних наслідків діяльності товариства, а також доказів того, що зменшення обігових коштів та доходів товариства сталося внаслідок саме неправомірних дій (бездіяльності) позивача. Тобто, як вірно зазначено судами, відповідач не довів існування причинного зв'язку між діями (бездіяльністю) та негативними наслідками (збитками), спричиненими товариству такими діями позивача.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що на момент проведення 19.05.2014 загальних зборів були відсутні правові підстави для виключення позивача з числа учасників товариства на підставі ст. 64 Закону України "Про господарські товариства".

Відповідно до ч. 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються визначеним статутом способом із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Відповідно до п. 14.8. Статуту ТОВ "Індагро Груп" в редакції чинній станом на 19.05.2014, про проведення зборів учасники товариства повідомляються рекомендованими листами із зазначенням часу та місця проведення зборів та проекту порядку денного.

Однак, як вірно встановлено судами, позивач не був повідомлений про дату та час проведення загальних зборів товариства 19.05.2014, а також не був ознайомлений з проектом порядку денного вказаних зборів. Відповідні належні та допустимі докази відсутні в матеріалах справи, а наявні у справі квитанції за послуги кур'єрського зв'язку не підтверджують факту надіслання позивачу, як учаснику товариства, якого мали намір виключити зі складу учасників, саме повідомлення про проведення 19.05.2014 загальних зборів товариства, а не будь-якої іншої кореспонденції.

Пунктом 21 постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 28.10.2013 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" передбачено, що рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання встановленої ст.ст. 43, 61 Закону України "Про господарські товариства" процедури їх скликання. Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

З огляду на викладене, загальні збори учасників, що відбулись 19.05.2014, були проведені з порушенням процедури їх скликання, що також є підставою для визнаними недійсними рішення загальних зборів ТОВ "Індагро Груп", оформленого протоколом № 44 від 19.05.2014, прийнятого на таких зборах, оскільки учасник товариства, у даній справі - позивач, не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій правильно та обґрунтовано визнали недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Індагро Груп" про виключення позивача зі складу учасників ТОВ "Індагро Груп", оформлене протоколом №44 від 19.05.2014, та статут ТОВ "Індагро Груп", затверджений рішенням загальних зборів від 19.05.2014, зареєстрований Печерською районною в місті Києві державною адміністрацією 29.05.2015, номер запису 10701050017021663.

Виносячи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд всебічно, повно і об'єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав вірну юридичну оцінку обставинам справи та прийняв рішення, яке відповідає вимогам закону та обставинам справи. Переглядаючи справу повторно, в порядку ст.101 ГПК України, господарський суд апеляційної інстанції правильно залишив прийняте рішення без змін. Постанова апеляційного господарського суду відповідає вимогам закону, а посилання скаржника на порушення норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржуваних рішення та постанови не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування зазначених судових актів колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційні скарги товариства з обмеженою відповідальністю "Індагро Груп" та ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 15.12.2015 у справі № 910/24229/14 - без змін.

Головуючий Н. Кочерова

Судді: Н. Акулова

В. Саранюк

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст