Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 08.12.2015 року у справі №916/1686/15 Постанова ВГСУ від 08.12.2015 року у справі №916/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2015 року Справа № 916/1686/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді Малетича М.М.

суддів Мамонтової О.М.

Круглікової К.С.

За участю представників сторін:

від позивача Горьова Н.М. (дов. від 10.11.15р.)

від відповідача не з'явилися

розглянувши касаційну скаргу ТОВ "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" на рішення господарського суду Одеської області від 07.07.15р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 16.09.15р.

у справі 916/1686/15

за позовом ТОВ "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал", м. Одеса

до Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення, м. Одеса

про стягнення 105780, 21 грн.

В С Т А Н О В И В:

Рішенням господарського суду Одеської області від 07.07.15р. у справі № 916/1686/15 (суддя Никифорчук М.І.) у позові відмовлено повністю.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 16.09.15р. (головуючий Принцевська Н.М., судді Діброва Г.І., Ліпчанська Н.В.) вказане рішення залишено без змін.

Не погоджуючись з прийнятими судовими актами, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить рішення від 07.07.15р. та постанову від 16.09.15р. скасувати, позовні вимоги задовольнити. В обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, п. п. 4.10, 5.29 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.08р. № 190, ст. ст. 32, 34 ГПК України.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судами норм матеріального і процесуального права, дійшла висновку що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на слідуюче.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

12.02.13р. між ТОВ "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" (Виробник) та Селекційно-генетичним інститутом - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення (Споживач) укладено договір про надання послуг централізованого водопостачання і водовідведення (бюджет) № 4059/2, за умовами п. 1.1 якого виробник надає послуги по централізованому водопостачанню (подача холодної питної води на об'єкти споживача), а також по централізованому водовідведенню (приймання стічних вод холодного та гарячого водопостачання, зливових, ненормативно-очищених стічних вод, стічних вод від свердловин і шахтних колодязів, що скидаються споживачем в систему комунальної каналізації), відповідно до дислокації об'єктів (додаток № 1). Послуги по прийому стоків надаються: а) у розмірах згідно розрахованих водогосподарських балансів або визначаються приладами обліку води; б) у межах показників якості, встановлених для "Споживачів" "Правилами прийому стічних вод".

Пунктом 2.4.15 споживач зобов'язався вчасно та у повному обсязі сплачувати послуги водопроводу і каналізації, скидання ненормативно-очищених стоків та інші платежі, передбачені "Правилами водокористування", "Правилами прийому стічних вод" та іншими умовами договору.

Облік спожитої холодної води та скинутих стоків, а також холодної води, що йде на гаряче водопостачання та водовідведедння гарячої води здійснюється за показами приладів обліку води та стоків, встановлених на об'єктах споживача або згідно водогосподарського балансу (п.3.1).

Оплата послуг водопостачання і водовідведення проводиться щомісячно до 30 числа поточного місяця, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок виробника. Оплата проводиться по тарифам, затвердженим у встановленому чинним законодавством порядку (п. п. 3.2 і 3.3).

За п. 3.4, вартість послуг з водопостачання та водовідведення в січні-грудні 2013р. згідно тарифів діючих на момент укладення договору становить 199999 грн. (з ПДВ), дана сума підлягає оплаті з 01.01.13р. по 31.12.13р.

Пунктом 3.5 сторони погодили, що споживач отримує рахунок за надані послуги водокористування до 20 числа поточного місяця. Разом з рахунком надається акт приймання-надання послуг водокористування, який підписується представниками обох сторін. Згідно рахунку та акту приймання-надання послуг споживач протягом 10 банківських днів повинен провести оплату за надані виробником послуги водокористування. У разі неотримання рахунка на оплату в зазначений термін, рахунки (дебітові повідомлення) направляються на адресу споживача поштою, відповідно до реквізитів, що вказуються споживачем у договорі, або вручається представникові споживача.

Споживач зобов'язаний письмово довести до відома служби "Водозбут" про неотримання рахунку за надані послуги водопостачання та водовідведення (п.3.6.)

Відповідно п. 3.8, обсяги стоків, що відводяться від споживача, приймаються рівними обсягам спожитої води або визначаються за показниками приладу обліку стоків згідно п. п. 3.14, 5.29 "Правил водокористування".

Обсяг скинутих споживачем зливових стоків, визначається розрахунковим шляхом у відповідності до п. 4. 10 "Правил водокористування" і ДСТУ 3013-95 (п. 3.9).

Договір діє з моменту підписання і до 31.12.13р. в частині надання послуг водопостачання та водовідведення. В частині надання послуг водопостачання та водовідведення договір може бути продовженим на наступний рік, якщо за місяць до закінчення його строку сторони не досягнуть згоди щодо внесення змін або припинення його дії, а в частині розрахунків за отримані послуги водопостачання та водовідведення - до повного погашення заборгованості (п.7.4).

Згідно п. 7.5, умови договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли з почаку бюджетного року- 01.01.13р.

Відповідно додатку № 1 до договору, дислокація об'єктів відповідача, що користуються послугами централізованого водопостачання-водовідведення - м. Одеса, 36, вул. Овідіопольська дорога, 3.

21.04.15р. ТОВ "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" звернулося до Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення з позовом про стягнення 80991, 09 грн. заборгованості за послуги з водовідведення (скид зливових стоків) за договором № 4059/2 від 12.02.13р. у період з 01.01.13р. по 01.01.15р., 3152, 53 грн. 3 % річних та 21636, 59 грн. інфляційних втрат.

Судом першої інстанції встановлено, що розрахунок скиду зливових стоків проводився позивачем згідно з довідками Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів про кількість опадів у період, з урахуванням площі території інституту, зазначеної в актах № 1397 від 27.06.02р, № 1150 21.05.03р., характеру каналізації (загальносплавна), тарифів на водовідведення, встановлених Постановами Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України від 30.09.11р. № 182 та від 13.06.14р. № 657. Обсяг скиду зливових стоків визначався за формулою, яка використовувалася відповідно до Держ авного стандарту України 3013-95 "Гідросфера. Правила контролю за відведенням дощових та снігових стічних вод з територій міст та промислових підприємств", затвердженого наказом Держстандарту України від 23.02.95р. № 58 (п.7.3 стандарту).

Рішенням господарського суду Одеської області від 07.07.15р. у справі № 916/1686/15, залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 16.09.15р. у позові відмовлено повністю у зв'язку з необґрунтованістю розрахунку, здійсненого за договором, умови якого в частині методу визначення кількості стічних вод не приведені у відповідність до чинного законодавства про питну воду і питне водопостачання.

Відповідно ч.1 ст.901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона - виконавець, зобов'язується за завданням другої сторони - замовника, надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частина 1 ст.903 ЦК України встановлює обов'язок замовника оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором, якщо останнім передбачено надання такої послуги за плату.

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.08р. затверджені Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила № 190), зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.10.08р. за № 936/15627, якими визначено порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Правила № 190 є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.

Відповідно п. 2.1 Правил № 190, договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".

Пунктом 1.4 Правил № 190 передбачено, що приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.02 р. № 37, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 26.04.02р. за N 403/6691 (далі - Правила приймання № 37), а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.

Стічні води підприємств - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок їхньої діяльності після використання води в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території підприємства (з урахуванням субабонентів) (абз.11 п. 1.4 Правил приймання № 37).

Відповідно п. 4.10 Правил № 190 (в редакції від 24.10.12р., чинній на момент укладення договору), середньорічний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), ОР, і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулою: ОР = ОД + ОС + ОПМ, де ОР - середньорічний об'єм поверхневих стічних вод, м3/рік; ОД - середньорічний об'єм дощових вод, м3/рік; ОС - середньорічний об'єм снігових вод, м3/рік; ОПМ - середньорічний об'єм поливально-мийних вод, м3/рік.

Пунктом 4.10 Правил № 190 (в редакції 27.06.08р.) було встановлено: додатковий обсяг стічних вод, що неорганізовано потрапляє у періоди дощів та сніготанення в мережі водовідведення споживачів або через зливоприймачі і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника, приймається на підставі результатів відповідних досліджень. В разі відсутності таких результатів додатковий обсяг стічних вод визначається: а) при загальносплавній системі водовідведення - відповідно до площі території, що займає споживач, за нормами ДСТУ 3013-95 "Правила контролю за відведенням дощових і снігових стічних вод з територій міст і промислових підприємств" та даними гідрометслужби; б) при роздільній системі водовідведення - у розмірі 20 % від додаткового обсягу стічних вод, розрахованого згідно з підпунктом "а" цього пункту.

Облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виробником і споживачами засобами вимірювальної техніки, які занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію. У разі відсутності засобів обліку стічних вод їх облік здійснюється такими методами:

1)за допомогою засобів обліку на водозаборах; 2) за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах; 3) за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору; 4) на підставі витрат води на технологічні потреби; 5) на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення. Метод визначення кількості стічних вод встановлюється виробниками. Якщо кількість стічних вод визначається одним із методів, зазначених у цьому пункті Правил, що зафіксовано договором або двостороннім актом між виробником та споживачем на обумовлений термін, то споживач протягом цього терміну може не надавати виробнику таких даних (п. п. 5.1, 5.29 Правил № 190).

Судами встановлено, що 12.02.13р. між сторонами укладено договір про надання послуг централізованого водопостачання і водовідведення, пунктами 3.2 і 3.3 якого відповідач зобов'язався проводити оплату наданих послуг до 30 числа поточного місяця згідно затверджених тарифів на підставі отриманих ним до 20 числа рахунків та актів приймання-надання послуг водокористування.

Сторони погодили, що обсяг скинутих споживачем зливових стоків, визначається розрахунковим шляхом у відповідності до п. 4.10 "Правил водокористування" і ДСТУ 3013-95 (п. 3.9). В зв'язку з цим, апеляційний господарський суд дійшов помилкового висновку, що умовами договору сторін не встановлено порядку визначення обсягу стічних вод для здійснення щомісячних розрахунків.

На думку колегії, суди передчасно відмовили у задоволенні позову, оскільки не перевірили обґрунтованість розрахунку позивача, його відповідність умовам чинного договору від 12.02.13р. та пункту 4.10 Правил № 190 ( в редакції на момент укладення договору), не встановили наявність (чи відсутність) заборгованості відповідача за послуги водовідведення (скид зливових стоків) у період з 01.01.13р. по 01.01.15р. за договором № 4059/2.

Наведене свідчить про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для правильного вирішення спору, а також про порушення вимог ст. 43 Господарського процесуального кодексу України щодо всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Враховуючи, що у відповідності до ч. 2 ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду, збирати нові докази або додатково перевіряти докази, оскаржені рішення від 07.07.15р. та постанова від 16.09.15р. підлягають скасуванню, в зв'язку з порушенням норм процесуального права, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді справи місцевому господарському суду необхідно взяти до уваги викладене та вирішити спір згідно з вимогами чинного законодавства.

Керуючись ст.ст. 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу ТОВ "Інфокс" в особі філії "Інфоксводоканал" задовольнити частково.

Рішення господарського суду Одеської області від 07.07.15р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 16.09.15р. у справі № 916/1686/15 скасувати повністю.

Справу № 916/1686/15 передати на новий розгляд до господарського суду Одеської області.

Головуючий суддя М.М. Малетич

Судді: О. М. Мамонтова

К. С. Круглікова

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст