Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 04.04.2017 року у справі №824/3096/14-а Постанова ВАСУ від 04.04.2017 року у справі №824/3...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" квітня 2017 р. м. Київ К/800/13332/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді - Загороднього А.Ф.,

суддів: Черпака Ю.К., Швеця В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Чернівцях

на постанову Шевченківського районного суду міста Чернівці від 18 грудня 2014 року

та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року

у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Чернівцях

до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області

про скасування постанови про накладення штрафу, -

встановив:

УПФ України в м. Чернівцях звернулося до суду з позовом до відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУ юстиції у Чернівецькій області про скасування постанови про накладення штрафу № 43938546 від 05 серпня 2014 року у сумі 850 грн. за невиконання рішення суду.

Постановою Шевченківського районного суду міста Чернівці від 18 грудня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

У касаційній скарзі УПФ України в м. Чернівцях не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 24 лютого 2011 року у справі №2-а-328/2011 зобов'язано УПФУ у Шевченківському районі м.Чернівці донарахувати і виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу як дитині війни у розмірі 20% мінімальної пенсії за віком, за період з 08 серпня 2010 року по 08 лютого 2011 року.

На підставі зазначеного рішення видано виконавчий лист, який перебуває на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління ДВС ГУ юстиції в Чернівецькій області.

Державним виконавцем відкрито виконавче провадження та зобов'язано боржника (позивача) виконати постанову суду у спосіб та в порядку, що визначені виконавчим документом.

На підтвердження виконання постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 24 лютого 2011 року, позивачем, в добровільному порядку, направлено лист від 04 серпня 2014 року №13631/08, яким повідомлено, що ним проведено перерахунок і нарахування відповідних виплат стягувачу та внесено до виплатних відомостей, однак виплата зазначених коштів не проведена у зв'язку з відсутністю фінансування.

Однак, 05 серпня 2014 року державний виконавець виніс оскаржувану постанову № 43938546 про накладення штрафу у сумі 850 грн. за невиконання рішення суду.

Відповідно до частини першої та другої статті 75 Закону України «Про виконавче провадження» після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження. У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

За частиною першою статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника юридичну особу від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Матеріалами справи встановлено, що управління є бюджетною установою і не має спеціального фонду надходжень власних коштів.

Невиконання судового рішення УПФ України в м. Чернівцях в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу, у такому випадку, жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку щодо протиправності дій державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУ юстиції у Чернівецькій області в частині винесення постанови про накладення штрафу від 05 серпня 2014 року № 43938546 у розмірі 850 грн.

Наведене узгоджується з правовою позицією викладеною у постановах Верховного Суду України від 24 березня 2015 року № 21-66а15, від 04.11.2015 року № 750/8579/14, від 02 лютого 2016 року № 825/3715/14, від 23 березня 2016 року № 750/8578/14.

При цьому, суди попередніх інстанцій не вірно визначили та застосували для вирішення даної справи пункт 29 рішення Європейського суду з прав людини від 13 липня 2006 року у справі «Васильєв проти України», оскільки у скаржника відсутня можливість виконання рішень суду у зв'язку з відсутністю бюджетних коштів щодо реалізації виплати надбавки до пенсії стягувача.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини справи судами встановлені повно й правильно, але судами попередніх інстанцій допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалює нове рішення про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Чернівцях задовольнити.

Постанову Шевченківського районного суду міста Чернівці від 18 грудня 2014 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2015 року скасувати.

Ухвалити нове судове рішення.

Позов Управління Пенсійного фонду України в місті Чернівцях до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області про скасування постанови про накладення штрафу задовольнити.

Скасувати постанову Відділу примусового виконання рішення управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Чернівецькій області № 43938546 від 05 серпня 2014 року про накладення штрафу у сумі 850 грн.

Постанова може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий А.Ф. Загородній

Судді Ю.К. Черпак

В.В. Швець

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст