Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 01.10.2015 року у справі №2а-4197/11 Постанова ВАСУ від 01.10.2015 року у справі №2а-41...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 жовтня 2015 року м. Київ К/800/29223/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Чалого С.Я.

Конюшка К.В.

Кравцова О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області на постанову Яворівського районного суду Львівської області від 12 грудня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області третя особа державне підприємство "Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство "Сірка" про зобов'язання призначити пільгову пенсію,-

в с т а н о в и л а :

Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 12 грудня 2014 року залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2015 року, позовні вимоги задоволено. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язано відповідача призначити ОСОБА_4 пільгову пенсію, із зменшенням віку, починаючи з 01 грудня 2010 року, як такому, що працював на роботах із важкими та шкідливими умовами праці та проводити її виплату в подальшому.

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_4 з 17.02.1983 року по 31.12.1991 рік працював на Яворівському ДГХП «Сірка», правонаступником якого є державне підприємство «Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство «Сірка», на дільниці внутрішньо кар'єрного транспорту рудника підземної виплавки сірки, водієм автомобіля ЗІЛ-130 (спец.), що підтверджується записами в трудовій книжці позивача.

Після досягнення 52-річного віку ОСОБА_4 звернувся до управління Пенсійного фонду України у Яворівському районі Львівської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах по Списку №1. До вказаної заяви позивач подав трудову книжку, архівну довідку про фактично відпрацьовані дні в віднесених до Списку №1. Однак, управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області листом №5666/03 від 24 грудня 2010 року, відмовив у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1, у зв'язку з недоведеністю позивачем його зайнятість протягом повного робочого дня на транспортуванні рідкої сірки спец автомобілем.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій прийшли до висновку їх обґрунтованості, оскільки позивач має загальний трудовий стаж більше 38 років, з них пільговий стаж складає 08 років 10 місяців 14 днів, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, як особі зайнятої повний робочий день на роботі з важкими умовами праці на виробництві «гірничі роботи» по Списку №1, з 1 грудня 2010 року.

Крім того, зобов'язали відповідача проводити перерахунок та виплату пільгової пенсії в подальшому.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України частково погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.

Відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

На період роботи ОСОБА_4, а саме з 17.02.1983 року по 31.12.1991 рік були чинними Списки виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими і важкими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173.

Згідно з п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач - з 17 лютого 1983 року по 31 грудня 1991 рік протягом повного робочого дня працював на посаді водія спецавтомобіля марки «ЗІЛ-130» (пожежний) на дільниці внутрішньокар'єрного транспорту рудника підземної виплавки сірки Яворівського ДГХП «Сірка», правонаступником якого є ДП «Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство «Сірка» (у важких та шкідливих умовах праці) і його пільговий стаж нараховує 08 років 10 місяців та 14 днів у виробництві «гірничі роботи», що передбачено Списком № 1, розділу VIII, підрозділ І, п. 6, затвердж. Постановою РМ СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173. Виконував роботу по попередженню загоряння сірки на видобувних полях та складах товарної сірки та ліквідації аварійних загорянь сірки.

З 01.01.1992 року набув чинності Закон України «Про пенсійне забезпечення», згідно ст.100 даного Закону, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відносно зобов'язання відповідача проводити перерахунок та виплату пільгової пенсії в подальшому, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вказує наступне.

Судами попередніх інстанцій не були враховані положення ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно яких завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Зі змісту наведеної правової норми видно, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Виходячи з наведеного, задоволенні позовних вимог в цій частині є передчасними.

За правилами статті 225 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Керуючись статтями 220, 222, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Яворівському районі Львівської області задовольнити частково.

Постанову Яворівського районного суду Львівської області від 12 грудня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2015 року змінити в частині, скасувавши в частині задоволення позову щодо проведення ОСОБА_4 перерахунку та виплати пенсії на пільгових умовах в подальшому.

В іншій частині постанову Яворівського районного суду Львівської області від 12 грудня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2015 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст