Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КЦС ВП від 26.04.2018 року у справі №615/1717/16-ц Ухвала КЦС ВП від 26.04.2018 року у справі №615/17...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

Постанова

Іменем України

05 серпня 2020 року

м. Київ

справа № 615/1717/16-ц

провадження № 61-20449св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І.,

суддів: Дундар І. О., Журавель В. І., Краснощокова Є. В. (суддя-доповідач), Русинчука М. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ,

відповідачі: Валківська районна державна адміністрація Харківської області, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області,

третя особа - Високопільська сільська рада Валківського району Харківської області,

розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Харківської області від 07 лютого 2018 року в складі колегії суддів: Кружиліної О. А., Кіся П. В., Хорошевського О. М.

ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Валківської районної державної адміністрації Харківської області (далі - Валківська РДА), Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі -

ГУ Держгеокадастру), третя особа - Високопільська сільська рада Валківського району Харківської області (далі - Високопільська сільрада), про визнання права власності на земельну частку (пай).

Позовні вимоги мотивовані тим, що 14 липня 1994 року він був прийнятий

у члени колгоспу «Промінь», що знаходився на території Високопільської сільради, де працював до 05 червня 1995 року.

З 05 червня 1995 року по 17 листопада 1996 року перебував на строковій військовій службі у Збройних силах України. Після призову для проходження військової служби не був звільнений та залишався членом колгоспу до 20 листопада 1996 року. У цей період проводилось паювання земель сільськогосподарського призначення між членами колгоспу. 19 лютого 1996 року колгосп «Промінь» одержав державний акт на право колективної власності на землю серії ХР № 06-00-000652, до якого додано список колгоспників, які мають право на земельну частку (пай). З невідомих причин його прізвище не було включено до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай), що

є порушенням законного права на отримання пайової землі.

Після проходження військової служби йому стало відомо про проведення розпаювання колгоспної землі, однак знаючи, що за законом землі повинні бути поділені на всіх членів колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), не перевіряв наявність свого прізвища у списку пайовиків, так як мав впевненість у тому, що він внесений до цього списку і згодом отримає сертифікат на своє ім`я.

Між фактичним проведенням розпаювання, виготовленням і початком видачі сертифікатів на право на земельну частку (пай) пройшов значний проміжок часу, тому, будучи членом колгоспу, вважав що сертифікат на його ім`я виготовлено,

а отримати його та виділити пайову землю в натурі матиме можливість у будь-який час.

Коли у 2015 році звернувся до відділу Держгеокадастру Валківського району дізнався, що сертифікат на його ім`я не виготовлявся, наявність його прізвища

у списку пайовиків, що додається до державного акту на право колективної власності на землю серії ХР 06-00-000652, відсутнє.

Вважав, що має правомірні очікування на отримання пайової землі, але через невнесення його прізвища до списку пайовиків не має можливості підтвердити своє право власності на земельну частку (пай) та зареєструвати право власності на це майно.

У зв`язку з цим з урахуванням уточнених позовних вимог просив поновити строк позовної давності на звернення до суду, визнати за ним право на земельну частку пай площею 7,00 га в умовних кадастрових гектарах з земель державного запасу або резерву, що знаходяться на території Високопільської сільради.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Валківського районного суду Харківської області від 18 серпня 2017 рокупозов задоволено.

Визнано за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП «Промінь» Високопільської сільради, розміром 7,00 в умовних кадастрових гектарів, згідно з державним актом на право колективної власності на землю серії ХР 06-00-000652, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 98.

Суд першої інстанції керувався тим, що відповідно до положень статей 14, 41 Конституції України, статті 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), статей 1, 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» документом, що посвідчує право ОСОБА_1 на земельну частку (пай) є трудова книжка члена КСП, а тому ОСОБА_1 має право на земельну частку (пай) 7,00 в умовних кадастрових гектарах, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Високопільської сільради. Визнання за ним права на земельну частку пай не порушує нічиїх інтересів. Про порушення своїх прав позивач дізнався лише в 2015 році, коли звернувся до відділу Держгеокадастру Валківського району.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Апеляційного суду Харківської області від 07 лютого 2018 року рішення Валківського районного суду Харківської області від 18 серпня 2017 року скасовано і ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Апеляційний суд керувався тим, що матеріали справи не містять доказів про членство ОСОБА_1 в КСП «Промінь». Трудова книжка ОСОБА_1 , в якій міститься запис про прийняття його в члени колгоспу «Промінь», свідчить не про членство в КСП, а про наявність трудових відносин з ним, а тому у позивача право на отримання земельної частки (паю) не виникло, оскільки таке право мають тільки члени КСП.

Аргументи учасників справи

У квітні 2018 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Апеляційного суду Харківської області від 07 лютого 2018 року, в якій, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального та порушення норм процесуального права, просив оскаржене судове рішення скасувати, рішення суду першої інстанції залишити в силі.

Касаційну скаргу мотивовано тим, що апеляційний суд не звернув увагу на те, що згідно з чинною постановою Ради Міністрів СРСР від 21 квітня 1975 року № 310 «Про трудові книжки колгоспників» трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів; трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспів з моменту прийняття їх у члени колгоспу. Ця постанова також містить затверджений зразок заповнення трудової книжки колгоспника, внесені до неї дані свідчать саме про його членство в колгоспі, а не про факт існування трудових відносин між ним та КСП.

У травні 2018 року ГУ Держгеокадастру подано відзив на касаційну скаргу,

в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, оскаржене судове рішення - без змін, посилаючись на безпідставність вимог касаційної скарги.

Рух справи

Ухвалою Верховного Суду від 26 квітня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі.

Відповідно до пункту 2 розділу II «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ», який набрав чинності 08 лютого 2020 року, касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.

16 квітня 2020 року справу передано судді-доповідачеві Краснощокову Є. В.

Ухвалою Верховного Суду від 27 липня 2020 року справу призначено до судового розгляду.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція Верховного Суду

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Суди встановили, що ОСОБА_1 працював в КСП «Промінь» з 14 липня

1994 року по 20 листопада 1996 року.

З 05 червня 1995 року по 17 листопада 1996 року позивач перебував на строковій військовій службі у Збройних силах України.

Згідно архівного витягу з протоколу № 9 від 16 серпня 1994 року засідання правління колгоспу «Промінь» ОСОБА_1 був прийнятий у члени колгоспу

з 01 липня 1994 року.

Відповідно до державного акту на право колективної власності на землю серії

ХР-06-00-000652, зареєстрованого 19 лютого 1996 року в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 98, на підставі рішення Високопільської сільської ради народних депутатів від 19 грудня 1995 року земельну ділянку площею 2 082,7 га передано у колективну власність КСП «Промінь» для ведення сільськогосподарського виробництва.

Згідно листа Міжрайонного управління у Валківському та Коломацькому районах ГУ Держгеокадастру у списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства - додатку до вказаного державного акту прізвище гр. ОСОБА_1 не значиться. Уточнені списки членів КСП «Промінь» до Міжрайонного управління не надходили. У книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП «Промінь» запис про реєстрацію сертифікату на ім`я ОСОБА_1 відсутній.

У пункті 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому

і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до статей 22, 23 ЗК України (у редакції, чинній на час паювання землі членам КСП «Промінь») особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.

При цьому саме лише невнесення до зазначеного списку особи, яка була членом колективного сільськогосподарського підприємства на час передачі

у колективну власність землі, не є підставою позбавлення її права на земельний пай.

Висновок апеляційного суду про те, що трудова книжка ОСОБА_1 , в якій міститься запис про прийняття його в члени колгоспу «Промінь», не є належним підтвердженням такого членства є помилковим, оскільки відповідно до пункту

2 постанови Ради Міністрів СРСР від 21 квітня 1975 № 310 «Про трудові книжки колгоспників» установлено, що трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспу.

Ураховуючи викладене, апеляційний суд висновок суду першої інстанції, що позивач був членом КСП «Промінь» при паюванні земель, належним чином не спростував та зробив передчасний висновок про його скасування та відмову

у позову.

Суд касаційної інстанції позбавлений процесуальної можливості встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені судами попередніх інстанцій, з огляду на положення статті 400 ЦПК України (у редакції, чинній станом на 07 лютого 2020 року).

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

Доводи касаційної скарги дають підстави для висновку, що постанова апеляційного суду постановлена без додержання норм матеріального та процесуального права. У зв`язку з наведеним колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід задовольнити частково, постанову апеляційного суду скасувати та передати справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Керуючись статтями 400, 411, 416 ЦПК України (у редакції, чинній станом на

07 лютого 2020 року), Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Апеляційного суду Харківської області від 07 лютого 2018 року скасувати.

Передати справу № 615/1717/16-ц на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

З моменту прийняття постанови суду касаційної інстанції постанова Апеляційного суду Харківської області від 07 лютого 2018 рокувтрачає законну силу.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий В. І. Крат

Судді: І. О. Дундар

В. І. Журавель

Є. В. Краснощоков

М. М. Русинчуким

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст