Історія справи
Ухвала КАС ВП від 22.05.2018 року у справі №263/14242/17

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ29 вересня 2020 рокум. Київсправа № 263/14242/17адміністративне провадження № К/9901/49965/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Рибачука А. І.,суддів: Бучик А. Ю., Стеценка С. Г.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 263/14242/17за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області (далі - Центральне ОУ ПФУ) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, провадження у якій відкритоза касаційною скаргою ОСОБА_1на рішення Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від16.01.2018, ухвалене у складі головуючого судді Скрипниченко Т. І. тапостанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018, ухвалену у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І. В., суддів:
Шишова О. О., Гаврищук Т. Г.,ВСТАНОВИВ:І. РУХ СПРАВИ1.01.11.2017 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просила:визнати дії Центрального ОУ ПФУ незаконними та скасувати його рішення від
18.09.2017 № 92 "Про відмову в призначенні пенсії";зобов'язати Центральне ОУ ПФУ призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком на підставі статті
16 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі-Закон № 1788-XII) та абзацу 6 пункту 3 Розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "
Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - ~law9~) з04.07.2017, тобто, з дня звернення.Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовувала тим, що вона з 01.12.2015 по 26.06.2016 безпосередньо брала участь в антитерористичній операції (далі - АТО), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції з метою виконання службових (бойових) завдань на посаді провідного спеціаліста відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Кальміусько-Нікольського об'єднаного районного військового комісаріату Донецької області оперативного командування "Схід" Сухопутних військ Збройних Сил України, тому відповідно до абзацу 6 пункту 3 Розділу XV Прикінцевих положень ~law10~, досягнувши 56 років та маючи більше 20 років стажу роботи, вона має право на призначення дострокової пенсії за віком.2. Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області рішенням від16.01.2018, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018, відмовив у задоволенні позовних вимог.
3.28.04.2018 ОСОБА_1 звернулась до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норма матеріального права та порушення ними норм процесуального права, просить скасувати рішення Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 16.01.2018 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 у справі №263/14242/17, ухвалити нове рішення - про задоволення позовних вимог.4. Верховний Суд ухвалою від 27.06.2018 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.5. Розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 13.06.2019 №742/0/78-19 призначено повторний автоматизований розподіл цієї судової справи між суддями у зв'язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Анцупової Т. О. (рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від20.05.2019 №13), що унеможливлює її участь у розгляді даної справи.6. Протоколом розподілу справи від 14.06.2019 визначено склад колегії суддів для розгляду даної справи: Рибачук А. І. - головуючий суддя, судді: Бучик А. Ю., Стеценко С. Г.7. Ухвалою судді Верховного Суду від 18.06.2019 прийнято зазначену справу до провадження.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ8. У справі, яка розглядається, суди встановили, що 04.07.2017 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулась до Центрального ОУ ПФУ із заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу 6 пункту 3 Розділу XV Прикінцевих положень ~law11~.Рішенням Центрального ОУ ПФУ від 18.09.2017 № 92 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до абзацу 6 пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень ~law12~ з мотивів того, що вона не є військовослужбовцем або військовозобов'язаною.Також суди встановили, що відповідно до довідки Донецького обласного військового комісаріату від 26.06.2017 № 05/2758 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, ОСОБА_1 дійсно у період з01.12.2015 по 26.06.2017 безпосередньо брала участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення АТО. Перебувала у складі сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей, забезпечення її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань на посаді провідного спеціаліста відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Кальміусько-Нікольського об'єднаного районного військового комісаріату Донецької області оперативного командування "Схід" Сухопутних військ Збройних Сил України.
Відповідно до посвідчення від 06.10.2016 серії НОМЕР_1 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.Згідно із записами у трудовій книжці ОСОБА_1 на момент звернення до територіального органу Пенсійного фонду України вона працювала у Кальміусько-Нікольському об'єднаному районному військовому комісаріаті Донецької області на посаді головного спеціаліста.Не погоджуючись з такою відмовою у призначенні дострокової пенсії за віком, ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ9. Відмовляючи у задоволенні позовних, суд першої інстанції, з висновком якого погодився й суд апеляційної інстанції, виходив із того, що позивач не відноситься до військовослужбовців та військовозобов'язаних, статус учасника бойових дій набула у зв'язку із трудовою діяльністю у військовому комісаріаті внаслідок забезпечення Збройних Сил України, тому положення абзацу 6 пункту 3 Розділу ХV Прикінцевих положень ~law13~ на позивача не поширюються.
Таким чином, дії відповідача є правомірними.IV. ДОВОДИ
КАСАЦІЙНОЇ
СКАРГИ10. Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована зокрема тим, що вона як особа, якій надано статус учасника бойових дій (як працівник Збройних Сил України) має право на призначення дострокової пенсії відповідно до абзацу 6 пункту 3 Розділу ХV Прикінцевих положень ~law14~. Відтак територіальний орган пенсійного фонду України та суди попередніх інстанцій неправильно застосували норми права до спірних відносин.11. У запереченнях на касаційну скаргу позивача територіальний орган Пенсійного фонду України вказує на законність та обґрунтованість рішень судів першої та апеляційної інстанцій, та просить залишити її без задоволення, а оскаржувані ОСОБА_1 судові рішення - без змін.V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
12. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею
341 КАС України [в редакції до набрання чинності змінами, внесеними
Законом України від 15.01.2020 № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України
Цивільного процесуального кодексу України
Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справі"; (далі - ~law16~)], колегія суддів виходить із такого.13. Частиною
2 статті
19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.14. Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.15. Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними та незаконними і відповідно - підставою для притягнення таких суб'єктів до відповідальності.16. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного Фонду України визначено ~law17~.
17. Абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень ~law18~, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, було встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту
20 статті
6, інваліда війни відповідно до пунктів
12 та
13 статті
7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту
19 статті
6, інваліда війни відповідно до пункту
11 статті
7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також абзацу восьмого
Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.18. Згідно із пунктом
19 частини
1 статті
6 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - ~law25~) учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.19. Згідно із ~law26~ учасниками бойових дій визнаються, зокрема особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів20. Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до
Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до ~law28~, також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень ~law29~).21. Аналіз наведених норм права свідчить про те, що правом на дострокове призначення пенсії за віком за визначених умов наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які є військовослужбовцями, резервістами чи військовозобов'язаними, або особами, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
22. Так, у частині
9 статті
1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" містяться визначення категорій громадян України щодо військового обов'язку, відповідно до яких:військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу;військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;резервісти - це особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.23. У справі, яка розглядається, суди встановили, що позивач є особою, якій надано статус учасника бойових дій, як працівнику Збройних Сил України, яка безпосередньо брала участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення АТО.
24. Разом з цим, позивач не має статусу військовослужбовця, резервіста чи військовозобов'язаного, а відтак на неї не розповсюджуються пільги щодо призначення дострокової пенсії за віком згідно із абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцевих положень ~law31~.25. Відтак оспорюване рішення відповідача прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та не підлягає скасуванню, у зв'язку із чим рішення судів першої та апеляційної інстанцій гуртуються на правильному правозастосуванні.26. Враховуючи вищенаведене, Верховний Суд не встановив порушень норм матеріального чи процесуального права та погоджується із висновками судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.Тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.27. Відповідно до статті
350 КАС України (в редакції до набрання чинності змінами, внесеними ~law32~) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
28. У разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив (статті
52 КАС України).29. Оскільки Центральне ОУ ПФУ згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2018 № 828 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" було реорганізоване у Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України шляхом злиття, відповідача у цій справі слід замінити на його правонаступника.Керуючись статтями
52,
341,
343,
350,
355,
356,
359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний СудПОСТАНОВИВ:Замінити відповідача у справі № 263/14242/17 на його правонаступника - Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України.
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.Рішення Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 16.01.2018 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.03.2018 у справі №263/14242/17 - залишити без змін.Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.СуддіА. І. Рибачук А. Ю. Бучик С. Г. Стеценко