Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 04.03.2018 року у справі №229/3123/17 Ухвала КАС ВП від 04.03.2018 року у справі №229/31...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 04.03.2018 року у справі №229/3123/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 лютого 2018 року

Київ

справа №229/3123/17

адміністративне провадження №К/9901/1358/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я. О., Гриціва М. І., розглянувши в попередньому судовому засіданні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в м. Дружківці Донецької області, управління Пенсійного Фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області, управління Пенсійного Фонду України у м. Бахмут Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою управління Пенсійного Фонду України в м. Дружківці Донецької області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М. від 29 листопада 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У серпні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного Фонду України в м. Дружківці Донецької області, управління Пенсійного Фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області, управління Пенсійного Фонду України у м. Бахмут Донецької області, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідачів щодо зупинення виплати пенсії з червня 2015 року;

- зобов'язати відповідачів здійснити нарахування та виплату належних пенсійних виплат з червня 2015 року по серпень 2017 року.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

2. Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 12 жовтня 2017 року залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 1 червня 2015 року по 28 лютого 2017 року у зв'язку з пропуском позивачем шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, та відсутності відповідного клопотання про поновлення пропущеного строку.

3. Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 12 жовтня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

4. Рішення мотивовано тим, що пенсійним органом правомірно не виплачується пенсія позивачу у зв'язку із скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи.

5. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року скасовано ухвалу та постанову Дружківського міського суду Донецької області від 12 жовтня 2017 року, прийнято нове рішення, яким позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано незаконними дії управління Пенсійного Фонду України в м. Дружківці Донецької області щодо припинення виплати позивачу пенсії з 1 червня 2015 року. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в м. Дружківці Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 призначену йому пенсію за віком з 1 червня 2015 року. У задоволенні решти позову відмовлено.

6. Рішення мотивовано тим, що пенсійний орган протиправно не виплачує пенсію позивачу з червня 2015 року, оскільки позивачем виконано порядок, встановлений для осіб, які перемістилися з тимчасово окупованої території, рішення про скасування довідки про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи та рішення про припинення виплати пенсії управлінням не приймалось.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування цим судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, управління Пенсійного Фонду України в м. Дружківці Донецької області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року і залишити в силі ухвалу та постанову Дружківського міського суду Донецької області від 12 жовтня 2017 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

8. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, отримував пенсію за віком.

Після початку бойових дій у 2014 році позивач був вимушений залишити своє місце проживання, про що в Управлінні соціального захисту населення Дружківської міської ради отримав довідку від 5 грудня 2014 року №142315698 про реєстрацію його як внутрішньо переміщеної особи з тимчасово окупованої території України (м. Горлівка) до м. Дружківка.

На підставі вказаної довідки управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області здійснювало нарахування і виплату позивачу пенсії.

Починаючи з червня 2015 року управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області припинило виплату пенсії позивачу.

Не погоджуючись з такими діями управління Пенсійного Фонду України в м. Дружківці Донецької області, позивач звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що умовою продовження виплати раніше призначеної пенсії є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку за місцем перебування, тому для відновлення виплати пенсії позивачу необхідно надати до управління Пенсійного фонду довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі зазначеної довідки із зазначенням підстав відмови. Позивач за адресою, зазначеною у довідці, не мешкає, а вказана довідка скасована, що унеможливлює продовження виплати пенсії.

10. Заперечення на касаційну скаргу від позивача не надходили.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

11. Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

12. В силу статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року №1706-VII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

13. Відповідно до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

14. Згідно із статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

15. Відповідно до статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

16. Статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

17. Частиною першою статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

18. Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (в редакції на час припинення виплати пенсії позивачу) призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509.

19. Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 1 лютого 2015 року такої довідки.

20. За правилами частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги.

21. Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій

22. З наведених вище положень законодавства слідує, що держава вживає всіх можливих заходів, спрямованих на відновлення усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Умовою для продовження виплати внутрішньо переміщеній особі призначеної їй раніше пенсії є знаходження такої особи на обліку за місцем перебування, що підтверджується відповідною довідкою уповноваженої особи.

23. На підставі довідки Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 5 грудня 2014 року про реєстрацію позивача як внутрішньо переміщеної особи управління Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області виплачувало йому пенсію, однак починаючи з червня 2015 року виплати припинено без повідомлення позивачу будь-яких причин таких дій.

24. Під час розгляду справи відповідач обґрунтовував припинення виплати пенсії позивачу тим, що довідка про реєстрацію позивача як внутрішньо переміщеної особи скасована.

25. Водночас, в матеріалах справи відсутнє рішення уповноваженого органу про скасування дії довідки про взяття позивача на облік як внутрішньо переміщеної особи із зазначенням підстав, наведених у статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

26. За приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняттям органом Пенсійного фонду відповідного рішення, і лише за наявності підстав, передбачених статтею 49 цього Закону.

27. Разом з тим, рішення щодо припинення виплати позивачу пенсії управлінням Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області не приймалось.

28. Відповідно до листа Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 26 вересня 2017 року №01-12/9904-03 довідка від 5 грудня 2014 року №142315698, видана на ім'я ОСОБА_2, перенесена до архіву 19 травня 2016 року з ознакою «скасована» на підставі пункту 3 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».

29. Водночас, даний лист не може мати значення для справи, що розглядається, оскільки виплату пенсії позивачу припинено у червні 2015 року. Крім того, як вже було зазначено, рішення щодо скасування довідки про взяття позивача на облік внутрішньо переміщеної особи не приймалось.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

30. Враховуючи, що рішення уповноваженого органу про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відсутнє, рішення про припинення виплати пенсії відповідачем не виносилось, колегія суддів погоджується з висновком апеляційного суду про те, що пенсійний орган протиправно припинив виплачувати пенсію позивачу з червня 2015 року.

31. За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення апеляційного суду є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи; висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними.

32. Аргументи, викладені відповідачем у касаційній скарзі, висновків суду апеляційної інстанції не спростовують.

33. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зокрема, у постанові від 30 січня 2018 року (справа № К/9901/118/17), у постанові від 20 лютого 2018 року (справа № К/9901/12552/17).

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу управління Пенсійного Фонду України в м. Дружківці Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року - без змін.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Суддя Я. О. Берназюк

Суддя М. І. Гриців

logo