Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 25.02.2020 року у справі №826/1536/16 Ухвала КАС ВП від 25.02.2020 року у справі №826/15...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 лютого 2020 року

Київ

справа № 826/1536/16

провадження № К/9901/7571/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «КБ «Південкомбанк» Штогріної Ірини Вікторівни про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва у складі судді Аблова Є.В. від 29 березня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Епель О.В., Карпушової О.В., Мамчура Я.С. від 1 червня 2016 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Південкомбанк» Штогріної І.В. про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, просив:

- визнати протиправними дії (бездіяльність) уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ» «Південкомбанк» Штогріної І.В. щодо невключення до переліку вкладників, які мають право на відшкодуванню коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

- зобов`язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Південкомбанк» Штогріну І.В. надати Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію про включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 29 березня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2016 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що правочин з перерахування ГУ Міндоходів у Полтавській області на рахунок позивача, відкритий у ПАТ «КБ «Південкомбанк», 300 000,00 грн був вчинений 3 червня 2014 року, тобто після запровадження Тимчасової адміністрації ПАТ «КБ «Південкомбанк» і призначення уповноваженої особи Фонду, а отже, гарантії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на зазначені кошти на рахунку позивача не поширюються.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 березня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 4 червня 2016 року, та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 13 січня 2014 року між ПАТ «КБ «Південкомбанк» та ОСОБА_1 укладено договір банківського рахунку № КS-47-747, відповідно до умов якого відкрито картковий рахунок № НОМЕР_1.

3 червня 2014 року на вказаний картковий рахунок з управління державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області на підставі постанови про повернення грошових коштів від 30 грудня 2013 року, винесеної слідчим слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління Міндоходів у Полтавській області Филем Р.А. та платіжного доручення № 173 від 27 січня 2014 року, оформленого Кременчуцькою об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Полтавській області на картковий рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ «КБ «Південкомбанк» було перераховано грошові кошти в розмірі 300000,00 грн.

Рішенням виконавчої дирекції фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26 травня 2014 року № 37 на підставі постанови Правління Національного банку України від 23 травня 2014 року № 305 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Південкомбанк» до категорії неплатоспроможних», розпочато процедуру виведення ПАТ «КБ «Південкомбанк» з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації строком на 3 місяці з 26 травня 2014 року по 25 серпня 2014 року.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 126 від 24 листопада 2014 року повноваження уповноваженої особи на ліквідацію ПУАТ «КБ «Південкомбанк» передано провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Фонду гарантування Остапенко І.В., яка станом на час розгляду даної позовної заяви змінила прізвище на Шторгіна .

17 грудня 2015 року ОСОБА_1 та представник позивача звернулися до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявами про виплату гарантованої суми відшкодування в розмірі 200000,00 грн за договором банківського рахунку, відкритому в ПАТ «КБ «Південкомбанк» згідно договору № КS-47-747 від 13 січня 2014 року.

За результатами розгляду вказаних заяв Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив листом № 02-036-16-20/16 від 11 січня 2016 року, що інформація про вкладника ОСОБА_1 не була включена до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

22 січня 2016 року представник позивача звернувся до уповноваженої особи на ліквідацію ПАТ «КБ «Південкомбанк» із заявою про включення ОСОБА_1 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Зазначена сума коштів була включена на підставі рішення відповідача до реєстру акцептованих вимог кредиторів, віднесена до четвертої черги в порядку статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

6. Вважаючи бездіяльність відповідача щодо неподання до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформації про включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивач є вкладником у розумінні Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» і підлягає включенню до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Зазначає, що кошти, які були розміщені на рахунку позивача відкритому відповідно до договору № КS-47-747 від 13 січня 2014 року, не підпадають під виключний перелік, визначений частиною 4 статті 26 Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», підстав коли кошти не відшкодовуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Крім того, судом було застосовано редакцію Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», яка набула чинності після виникнення спірних правовідносин.

8. Відзиву на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 березня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2016 року уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «КБ «Південкомбанк» Штогріною І.В. не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

9. Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

10. Пунктом 3 та 4 частини 1 статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

11. Частиною 1 статті 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

12. Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

13. Згідно з положеннями статті 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур`єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій

14. Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад (від 10 грн.), відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 грн. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.

15. З огляду на вищенаведене, приписи Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» пов`язують виникнення права у особи на відшкодування суми коштів за вкладом разом з нарахованими на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних відсотками з наявністю у особи статусу вкладника та наявності такого вкладу станом на дату віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

16. Разом з тим, судами встановлено, що постановою Правління Національного банку України від 23 травня 2014 року № 305 ПАТ «КБ «Південкомбанк» було віднесено до категорії неплатоспроможних та згідно рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26 травня 2014 року № 37 у ПАТ «КБ «Південкомбанк» з 26 травня 2014 року запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ «КБ «Південкомбанк» Маляренка А.А.

17. Таким чином з 26 травня 2014 року припинено повноваження органів управління та керівників банку на вчинення правочинів.

18. Разом з тим, на відкритий на ім`я позивача рахунок 3 червня 2014 року з управління державної казначейської служби України у м. Кременчуці Полтавської області на підставі постанови про повернення грошових коштів від 30 грудня 2013 року, винесеної слідчим слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління Міндоходів у Полтавській області Филем Р.А. та платіжного доручення № 173 від 27 січня 2014 року, оформленого Кременчуцькою об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Полтавській області на картковий рахунок № НОМЕР_1 в ПАТ «КБ «Південкомбанк» було перераховано грошові кошти в розмірі 300000,00 грн.

19. Таким чином, оскільки операцію з перерахування грошових коштів у розмірі 300000,00 грн на рахунок позивача здійснено після призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та введення тимчасової адміністрації, тому в силу статті 36 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» є нікчемним, що унеможливлює настання наслідків у вигляді виплати гарантованої суми відшкодування, у зв`язку із чим позов задоволенню не підлягає.

20. Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 25 жовтня 2019 року у справі № 815/435/16, від 14 листопада 2019 року у справі № 815/4582/15 та від 10 січня 2020 року у справі № 815/4736/15.

21. Крім того, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що доводи позивача про те, що судом першої інстанції було застосовано редакцію Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», яка набула чинності після виникнення спірних правовідносин, також не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, оскільки з обох редакцій убачається, що всі правочини, вчинені банком після призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію банку, є нікчемними і гарантії Фонду щодо відшкодування коштів за вкладом на такі правочини не поширюються.

22. Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивач не набув право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, тому відсутні підстави для включення його до переліку вкладників та зобов`язання Уповноваженої особи Фонду подати до Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «КБ «Південкомбанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

23. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 березня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 1 червня 2016 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н.В. Коваленко

судді Я.О. Берназюк

С.М. Чиркін

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст