Історія справи
Ухвала КАС ВП від 17.01.2018 року у справі №686/12623/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 квітня 2018 року
Київ
справа № 686/12623/17
провадження № К/9901/849/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області у складі судді Салоїд Н.М. від 17 серпня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Кузьмишина В.М., Боровицького О.А., Сушка О.О. від 30 листопада 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії, в якому, з урахуванням уточнень, просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у проведенні перерахунку розміру його пенсії у розмірі 80 відсотків з 4 січня 2017 року
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести нарахування та виплату позивачу пенсії з 4 січня 2017 року у розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення у редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної станом на дату призначення пенсії, а саме на 21 грудня 2002 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 серпня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови провести розрахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії в розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію з 4 січня 2017 року в редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» чинної станом на дату призначення пенсії.
3. Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулося із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 серпня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що з грудня 2002 року ОСОБА_2 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір призначеної пенсії у 2002 році становить 74 відсотки суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги років - 28 років 11 місяців 28 днів. При підрахунку стажу роботи позивача до вислуги років, серед іншого стажу зараховано період служби в Збройних Силах СРСР з 30 листопада 1973 року по 12 серпня 1974 року та з 12 серпня 1974 року по 3 квітня 1975 року.
На підтвердження обчислення пільгового стажу служби ОСОБА_2 28 жовтня 2004 року надав до Державної податкової інспекції у Хмельницькій області довідку військової частини 51242 Міністерства Оборони Російської Федерації, що підтверджує пільгове зарахування стажу за означений період. Службу в Збройних Силах СРСР позивач проходив у військовій частині 63880, яка відносилась до атомних підводних човнів з діючими енергетичними установками, отже даний період стажу має бути зарахований до спеціального стажу у подвійному розмірі. Після надходження цієї довідки відділ кадрів служби скоригував його стаж у розрахунку вислуги років на пенсію від 5 січня 2005 року до 30 років 10 місяців 29 днів з розрахунку 80 відсотків суми грошового забезпечення.
12 грудня 2016 року Головне управління ДФС у Хмельницькій області листом № 14797/10/22-01-04-67 направило на адресу Головного управління Пенсійного фонду України правильний розрахунок його стажу на пенсію за вислугу років.
В лютому 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про перерахунок його пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80 відсотків грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом від 23 липня 2017 року № 97/С-8 повідомив позивача про те, що після проведення перерахунку пенсії буде встановлено максимальний розмір пенсії 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення у відповідності до статті 13 чинного на даний час Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що погіршить його становище, позаяк йому виплачується пенсія у розмірі 74 відсотків суми грошового забезпечення.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що чинна редакція статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінам передбаченими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» 27 березня 2014 року № 1166-VII передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення. Зазначені норми статті та зміни до неї на момент звернення ОСОБА_5 є чинними та не визнавались в установленому законом порядку неконстутиційними.
8. Відзиву на касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 серпня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року ОСОБА_2 не подано.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процент.
10. Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
11. Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». згідно яких цифри « 80» замінено цифрами « 70».
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
12. У даній справі оскаржується неправомірність дій пенсійного органу, які полягають у відмові здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки, якою уточнено розрахунок вислуги років при призначені пенсії позивачу, що впливає на її розмір.
13. Оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
14. Враховуючи, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, визнавши протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови провести розрахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії в розмірі 80 відсотків суми грошового забезпечення та зобов'язавши відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію з 4 січня 2017 року в редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» чинної станом на дату призначення пенсії.
15. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
16. З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 17 серпня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М. І. Гриців