Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Порядок, умови надання статусу учасника бойових дій. Соціальний захист учасників бойових дій Порядок, умови надання статусу учасника бойових ді...

Порядок, умови надання статусу учасника бойових дій. Соціальний захист учасників бойових дій

Отключить рекламу
 - 4ccae3e1dce811fa7ac8da06394ac42e.png

Щоб розібратись у питанні порядку отримання статусу учасника бойових дій та розуміти гарантії, що надає держава як самому учаснику бойових дій так і членам родини потрібно виділити нормативні акти, що безпосередньо регулюють це питання.

Такими нормативними актами є:

Спільним для цих нормативних актів є те, що в них закріплюється право на отримання статусу учасника бойових дій не лише для військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних), а й щодо інших осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, членів руху опору, залучених до конфіденційного співробітництва (так звані партизани), які захищали територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації.

Основний механізм отримання статусу учасника бойових дій, пільги та компенсації зазначено у Законі України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до ст. 5 якого, - учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Більш широкий список осіб, які належать до учасників бойових дій, зазначено у ст. 6 даного Закону, але зосередимо нашу увагу на тих категоріях осіб які зараз беруть участь у захисті України від збройної агресії росії.

Порядок № 413 визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення.

Антитерористична операція була запроваджена Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та тривала з 14 квітня 2014 року до 30 квітня 2018.

Після АТО на сході України була введена операція Об'єднаних сил (ООС). Операція Об'єднаних сил, фактично, є переформатуванням Антитерористичної операції (АТО) з введенням воєнного або надзвичайного стану, переданням управління від СБУ, яка формально керувала АТО, до Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ. Початок операції об'єднаних сил з 14:00 30 квітня 2018 року та тривала до 24 лютого 2022 року.

Тобто Порядок №413, в більшій мірі, регулює питання захисників які брали участь в АТО та ООС в Донецькій та Луганських областях до 24 лютого 2022 року.

Статус учасника бойових дій відповідно до Порядку № 413 надається:

військовослужбовцям (резервістам, військовозобов’язаним) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

особам, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування згідно з переліком, визначеним Антитерористичним центром при СБУ та Генеральним штабом Збройних Сил, були включені до складу Збройних Сил, МВС, Національної поліції, Національної гвардії та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

У свою чергу, Порядок №203 визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями.

Статус учасника бойових дій відповідно до Порядку № 203 надається членам екіпажів кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків та вертольотів, особам, які, перебуваючи на борту кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків (вертольотів) Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, СБУ та ДСНС, виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями починаючи з 20 лютого 2014 року.

Наступний Порядок №1452, визначає процедуру надання статусу учасника бойових дій залученим до конфіденційного співробітництва особам, які брали участь у виконанні завдань руху опору на тимчасово окупованій території України, у районі проведення антитерористичної операції, районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії або на інших територіях, де в період виконання зазначених завдань велися воєнні (бойові) дії.

Процедура та умови отримання учасника бойових дій є ідентичними для різних категорій захисників, але перелік документів та місце звернення різний, в залежності від підвідомчості структур проходження служби. Спільним є необхідний мінімальний строк перебування залучених осіб до виконання завдань в районах проведення спеціальних операцій, районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії або на інших територіях, де в період виконання зазначених завдань велися воєнні (бойові) дії, на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Особам, які брали участь у виконанні бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з противником, у проведенні розвідувальних заходів, що підтверджено оперативним штабом з управління антитерористичною операцією чи Об’єднаним оперативним штабом Збройних Сил України; особам, які успішно виконали поставлене завдання, що підтверджено органом військового управління Сил спеціальних операцій Збройних Сил, а також які отримали поранення, контузії, каліцтва, що унеможливило подальше виконання ними відповідних завдань (крім випадків необережного поводження із зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби), статус учасника бойових дій надається незалежно від кількості днів залучення їх до виконання відповідних завдань.

Одразу слід наголосити, щодо необхідності дотримання строків подання документів для надання статусу учасника бойових дій. Командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), керівники установ, організацій та підприємств у місячний строк після виконання особою бойового (службового) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями зобов’язані подати на розгляд комісії документи, відповідні довідки, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

У разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу), керівником установи, організації та підприємства до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Підставою для надання особі статусу учасника бойових дій можуть бути документи, які підтверджують виконання бойових (службових) завдань в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями, зокрема (але не виключно): витяги з наказів про направлення (прибуття) у (з) відрядження для виконання бойового (службового) завдання; витяги з бойових наказів, бойових розпоряджень, бойових донесень; журналів бойових дій (оперативних завдань), які підтверджують факт безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями; рапорти командирів або командирів підрозділів про виконання завдання; вахтові журнали; польотні листи; списки осіб, які перевозяться державним повітряним судном; описи вантажів, які перевозяться державним повітряним судном; документи об’єктивного контролю, фото-, відео- та звукозаписи, які містять достатні докази безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями; витяги з наказів про результати спеціальних (службових) розслідувань за фактами (наслідками) безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями; витяги з наказів про результати спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв; посвідчення про відрядження, та ін.

У разі відсутності зазначених документів підставою для надання статусу учасника бойових дій особам, є: для осіб, які брали безпосередню участь в бойових (службових) завданнях, - свідчення (заява) не менше ніж трьох свідків про період безпосередньої участі такої особи у виконанні завдань в районах їх проведення; для осіб, які отримали поранення, контузії, каліцтва, - свідчення (заява) не менше ніж двох свідків про період безпосередньої участі такої особи у виконанні завдань, підпис на яких має бути засвідчено нотаріально, а також медичні документи, що підтверджують отримання особою поранення, контузії, каліцтва під час безпосереднього залучення до виконання завдань. До уваги беруться свідчення (заяви) осіб, підпис на яких має бути засвідчений нотаріально, яким встановлено статус учасника бойових дій, статус особи з інвалідністю внаслідок війни та які мають документальне підтвердження своєї участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, за який вони свідчать.

Рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін’юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС.

Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Комісії подають на розгляд міжвідомчої комісії документи із спірних питань, які потребують міжвідомчого врегулювання.

Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та в разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та в місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про надання (відмову в наданні) статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.

У разі відмови в наданні особі статусу учасника бойових дій питання про надання такого статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу. Або вирішуватися в судовому порядку.

Рішення про надання статусу учасника бойових дій особам приймає Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги, яка діє при Міністерстві у справах ветеранів України.

Формою роботи міжвідомчої комісії є засідання, які проводять щонайменше один раз на місяць. Про дату проведення засідання та порядок денний членів міжвідомчої комісії інформують не пізніше ніж за три робочі дні до засідання.

Але на цьому етапі вже починаються проблеми з отриманням статусу, бо ще до початку повномасштабних воєнних дій часто не було інформації про роботу міжвідомчих комісій, порядок звернення, період прийняття рішення, тому багато захисників залишились без статусу учасників бойових дій, відповідно без пільг, компенсацій. Наразі ситуація ще більш загострюється, так як під час дії воєнного стану в Україні надання послуги, що належить до компетенції міжвідомчої комісії, тимчасово було припинено. 14 липня 2022 на сайті Міністерства у справах ветеранів України було оголошення про відновлення роботи, але спочатку розглядаються справи, які були подані до 24 лютого 2022 року, тобто необхідно не один рік буде для отримання відповідного статусу захисникам.

Крім того, вже з практики зіштовхуємось з проблемами щодо надання необхідних довідок, документів із військових частин, підрозділів, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил України, які підтверджували б участь особи в бойових (службових) завдань. Відсутність необхідних документів позбавляє права особи на пільги та компенсації, особливо часто це ігнорування військових частин у видачі довідок родичам загиблих бійців.

Отримання статусу учасника бойових дій автоматично дає право на соціальний захист з досить таки широким переліком гарантій, пільг, компенсацій відповідно до ст. 12 Закону № 3551-XII, а саме:

  • безоплатно отримувати ліки, стоматологічну допомогу, першочергово обслуговуватись у лікувально-профілактичних закладах та аптеках;
  • безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням;
  • 75-процентна знижка на оплату за користування житлом та за користування комунальними послугами;
  • безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту. Один раз на 2 роки безоплатно користуватись залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом;
  • користування при виході на пенсію чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
  • виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
  • отримувати додаткову відпустку тривалістю 14 днів у рік зі збереженням заробітної плати;
  • переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників;
  • розраховувати на першочергове отримання житла, якщо є потреба у поліпшенні житлових умов, а також на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва і на першочерговий ремонт житла;
  • одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва;
  • отримання пільг зі сплати податків зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства;
  • першочергове обслуговування підприємствами, установами та організаціями служби побуту, громадського харчування, житлово-комунального господарства, міжміського транспорту;

Держава забезпечує учасникам бойових дій та їх дітям, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти.

Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Учасники бойових дій мають право на достроковий вихід на пенсію після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок. Розмір мінімальної пенсії для учасників бойових дій складає 210% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Цей показник збільшується кожного року, відповідно збільшується і мінімальна пенсія.

Учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2023 року українські військові, які отримали звання Герой України чи були нагороджені орденами також можуть розраховувати на щомісячну грошову допомогу:

  • особи, які одержали звання Герой України з врученням ордена «Золота Зірка» отримуватимуть виплату у розмірі 3-х мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня календарного року;
  • лицарі ордена «Богдана Хмельницького» трьох ступенів (повні лицарі) отримуватимуть виплату у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня календарного року;
  • кавалерам ордена «За мужність» трьох ступенів (повні 2 кавалери) зможуть отримати виплати у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня календарного року.

У разі загибелі захисника України, отримати виплату зможуть родичі загиблого. А саме: чоловік або дружина, батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку та діти загиблих.

Верховна Рада України 27 липня прийняла в цілому Закон №7414 про заборону про внесення змін до Закону України "Про споживче кредитування" щодо врегулювання простроченої заборгованості на період дії воєнного та надзвичайного стану тимчасово забороняє банкам, небанківським установам та колекторам стягувати з військових прострочені борги та протягом 6 місяців після дня його припинення або скасування.

Український ветеранський фонд (УВФ) запустив проєкт з мікрофінансування ветеранського бізнесу. До кінця воєнного стану ветерани, які були змушені через війну переїхати в інший населений пункт в межах України, отримали статус внутрішньопереміщеної особи (ВПО), мають бізнес та продовжують вести власну справу, можуть отримати фінансову допомогу на відшкодування нового обладнання, матеріалів тощо.

Окрім грошових виплат, підвищених пенсій, безкоштовних послуг, учасники бойових дій та члени їх сімей, зокрема діти, мають право отримати безоплатні послуги з психологічної реабілітації.

Отже, на законодавчому рівні Україна передбачила досить широкий спектр із соціального захисту для наших захисників, але чи буде реалізовано та профінансовано соціальні програми це вже покаже час. Захисники які наразі беруть участь у виконанні бойових завдань з захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ, повинні збирати максимально всі необхідні документи, показання свідків для швидшого отримання статусу учасника бойових дій та захисту своїх законних прав.

Автор статті: Дар’я Симонок, адвокат, АО Кравець і партнери

  • 4488

    Просмотров

  • 1

    Коментарии

  • 4488

    Просмотров

  • 1

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Державні чиновники (не плутати з Державою) фактично поставили на паузу надання статусу Учасника бойових дій особам, які з 24 лютого 2022 року приймають участь у бойових діях. Вже багато з них загинуло, отримало поранення, в тому числі тяжкі, а Гаранту Конституції Верховному Головнокомандуючому Президенту України, який має право законодавчої ініціативи та Кабінету Міністрів не на часі внести відповідні формальні зміни в чинне законодавство, щоб наши захисники отримали завойований ними статус.

    25.09.2022 11:18

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст