Главная Блог ... Консультации от юристов Оформлення відстрочки від призову через інвалідність батьків Оформлення відстрочки від призову через інвалідніс...

Оформлення відстрочки від призову через інвалідність батьків

Отключить рекламу
 - a591de177fffdd99161f5c99fdb2f037.webp

Консультація про права військовозобов'язаних, які доглядають батьків, а також відповіли на актуальні запитання про відстрочку призовника від мобілізації у разі догляду за хворими чи недієздатними родичами

Право та процедура отримання відстрочки від мобілізації 2024 року регулюється двома нормативними документами: законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також постановою Кабінету Міністрів № 560 від 16.05.2024 року. Як зазначив у коментарі адвокат, керуючий партнер Адвокатської фірми "Пакс", співзасновник БФ "ProUkraine" Станіслав Ліфлянчик, згідно із законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за хворими батьками чи рідними з інвалідністю, мають право на відстрочку від мобілізації.

Адвокат також наголосив, що таке право можуть мати військовозобов’язані лише, якщо немає інших осіб, які не є військовозобов’язаними, що згідно із законом, мають здійснювати догляд за батьками призовника.

"Наприклад, якщо у вашої матері з інвалідністю, окрім вас, ще є донька, ну або чоловік, який старше 60 років, то ви не маєте права на відстрочку від мобілізації, бо вони за нею повинні наглядати. Тож випадки, коли з таких підстав можливо отримати відстрочку, є більш виключенням з правил, ніж поширеною практикою", — пояснив Станіслав Ліфлянчик.

Користуйтеся консультацією: Алгоритм оформлення відстрочки від призову по догляду - за пп. 9, 13 та 14 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

Якщо батько — інвалід ІІ групи: чи можуть мобілізувати сина

На прохання Фокусу адвокатка АО EvrikaLaw Ольга Брус розтлумачила закон, на який слід спиратися у разі наявності родичів з інвалідністю. Дійсно, за ним призову не підлягають військовозобов’язані, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, проте адвокатка наголосила, що відстрочку матимуть лише ті чоловіки чи жінки, які зобов’язані особисто доглядати батьків, окрім випадків, якщо такі особи самі мають інвалідність, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі.

Як оформити відстрочку та який пакет документів потрібен

Як пояснив адвокат Станіслав Ліфлянчик, для того, щоб отримати відстрочку від мобілізації, необхідно подати до на ім’я комісії того територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), в якому зареєстрований на обліку військовозобов'язаний, заяву про надання відтермінування від мобілізації, в формі, що затверджена в додатку № 4 до постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 р.

Якщо у одного з батьків з інвалідністю, окрім призовника, ще є донька, або чоловік, якому понад 60 років, то права на відстрочку від мобілізації у військовозобов'язаного немає

"До цієї заяви обов’язково долучають документи, які підтверджують, що ваш батько чи матір є особами з інвалідністю, ви є їх сином та здійснюєте за ними догляд. І тут у вас виникне справедливе питання: "Що це за документи? І де їх брати?". А для відповіді на ці питання нам знадобиться вже згадана вище постанова Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року", — пояснив адвокат.

За його словами, передусім, ця постанова Кабміну закріплює, що для встановлення факту здійснення догляду військовозобов’язаний звертається із заявою на ім’я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі утворення) рад (колишні районні "ісполкоми") за адресою місця проживання або зареєстрованого місця проживання.

Користуйтеся консультацією: Аналіз усіх підстав відстрочки від призову за новим мобілізаційним законом

Військовозобов’язані, які здійснюють постійний догляд за хворими батьками чи рідними з інвалідністю, мають право на відстрочку від мобілізації

Щодо пакету документів, який військовозобов'язаний має надати, він хоч і невеликий, але містить довідки від обох сторін.

Перелік документів для особи, яка доглядає батьків з інвалідністю:

  • документи, що підтверджують родинні зв’язки, та один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та які зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, здійснювати догляд за ними: інвалідність такої особи, її потребу у постійному догляді, перебування під арештом, документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), в якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд.

Перелік документів для особи, яка потребує догляду:

Чи можуть бути складнощі із документами для відстрочки

Утім, як зазначають самі юристи, не всі документи вдасться зібрати.

Адвокатка, кандидатка юридичних наук, керуюча адвокатського бюро "Анна Даніель" Анна Даніель розповіла Фокусу, що після появи порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою № 560 від 16 травня 2024 р. і чіткого переліку документів у громадян почалися проблеми з отриманням одного з них.

"Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи, за якою здійснюється догляд або яка здійснює догляд, до районної державної адміністрації або виконавчого органу ради із заявою про здійснення такого догляду. Однак, саме цей акт неможливо отримати. До громадян дослухалися парламентарі і вже направили депутатські звернення до Кабінету Міністрів України, адже вимога про надання акту про встановлення факту здійснення особою догляду для отримання права на відстрочку, призводить до неможливості скористатися ним згідно ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", — повідомила адвокатка.

Наразі, рішення КМУ немає, а цей акт поки є обов’язковим документом для подання документів для отримання відстрочки, що, за словами юристів, поки є найбільшою складністю.

Чи можна у суді оскаржити дії ТЦК: приклади справ

Судова практика за червень 2024 року свідчить, що є чимало позитивних рішень щодо відстоювання прав військовозобов'язаних із батьками з інвалідністю.

Анна Даніель навела приклад одного такого рішення Черкаського окружного адміністративного суду про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії ТЦК та СП.

Згідно зі справою, в обґрунтування позову зазначено, що батьки позивача є особами з інвалідністю 2 групи. Інших осіб, які мають відповідно до закону утримувати батьків позивача немає, тому він має право на отримання відстрочки від призову під час мобілізації.

"Чоловік звернувся до відповідача із заявою та відповідними документами. Однак на вказану заяву отримав відповідь, якою позивачу роз`яснено про необхідність особисто прибути до ТЦК для оформлення відстрочки. Бездіяльність щодо надання відстрочки позивач вважає протиправною, а тому просить задовольнити позов. Позов громадянина задоволено повністю", — розповіла адвокатка.

А інший, Сумський окружний адміністративний суд, у справі про відмову відстрочки визнав дії ТЦК протиправними та скасував письмову відмову щодо надання громадянину відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації і зобов`язав ТЦК та СП повторно розглянути заяву військовозобов’язаного, оскільки його батьку встановлена ІІ група інвалідності безтерміново, що виключає призов на військову службу під час мобілізації, та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Джерело: Фокус

  • 12134

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 12134

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати