Главная Блог ... Консультации от юристов Фільмувати незаконні дії ТЦК заборонено?

Фільмувати незаконні дії ТЦК заборонено?

Отключить рекламу
 - 5c60a2812d5171c73a795cc3157773b5.jpg

Щотижня в інформаційний простір вкидаються страшилки, типу: хто не оформив відстрочку – буде мобілізований, ТЦК може стріляти на ураження у разі загрози життю, хочете по закону, буде по закону – за відеозйомку посадять. Фактично робиться все, щоб незаконні дії ТЦК не потрапляли у публічний простір, а людям заборонити знімати.

Напевно, ви вже бачили в інтернеті статтю, яка починається загрозливим попередженням: «Українці, перш ніж діставати телефон і знімати на камеру співробітників ТЦК та СП під час виконання ними службових обов'язків, а потім викладати це в Інтернет, повинні знати, що за це передбачена кримінальна відповідальність».

Далі йдеться про те, що чоловік, на свій мобільний телефон фіксував працівників ТЦК, які намагались затримати його на вулиці, а потім виклав відео у свій Viber-канал, за що отримав 5 років позбавлення волі, правда, з іспитовим строком 1 рік, тобто за ґрати не сів.

Тож далі не коротко, але по суті розбираємося наскільки відповідає дійсності твердження, що за фільмування, а потім викладення відео зі співробітниками ТЦК в інтернет передбачена кримінальна відповідальність. Для цього проаналізуємо рішення суду, щоб отримати чітку відповідь чи дійсно не слід робити подібних речей?

ГЕНІАЛЬНЕ РІШЕННЯ СУДУ

Чому? Зараз розберемо. Згідно з рішенням Прилуцького міськрайонного суду чоловіка визнано винним за статтею 114-1 КК України: перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України. Аж мурахи тілом побігли від такого формулювання.

З тексту видно, що чоловік знаходився на вулиці у місті, в якому проживає. Коли до нього підійшли працівники ТЦК та намагались затримати і доставити до ТЦК, він почав фільмувати їхні незаконні дії на смартфон. Чому незаконні дії? Тому, що працівники ТЦК не мають права самостійно затримувати та доставляти до ТЦК військовозобов’язаних чоловіків. Це є фактичним викраданням людини.

Нагадаю, що право затримувати військовозобов’язаних чоловіків та примусово доставляти їх до ТЦК мають виключно працівники поліції та лише за наявності законних підстав. А сама процедура затримання вимагає від поліцейського складання протоколу затримання.

Для чого я вкотре на цьому наголошую? Тому що затримання та доставлення до ТЦК без визначених законом підстав може бути предметом оскарження у суді.

Але факт здійснення незаконного затримання та протиправність дій працівників ТЦК у суді може бути доведена лише доказами. Якщо під час незаконного затримання поруч з вами була дружина або сусід, то суд не візьме до уваги їхні показання. Це вже розповсюджена практика, коли судді вказують, що родичі або знайомі незаконно затриманого є зацікавленими особами та не бере до уваги їхні свідчення. А ТЦК у суді розповідає, що затриманий за власним бажанням сів до них в машину і вони його ні до чого не примушували.

Тому залишається лише фото та відеофіксація, яка може довести незаконність дій ТЦК. Мало того, чинне законодавство визначає фото та відеозйомку як належні докази у справі та дозволяє здійснювати фото та відеозйомку події.

ВИРОК Є, А ДОКАЗІВ НЕМАЄ

Після того, як працівники ТЦК були змушені відпустити цього чоловіка, і не в останню чергу внаслідок здійснення ним фіксації їхніх незаконних дій, він у своєму Viber-каналі, учасниками якого є 6 його знайомих, розмістив зроблені ним фото працівників ТЦК. За що і був притягнутий до кримінальної відповідальності.

Суд визнав такі дії (цитата з вироку):

«повідомленням інших осіб про місце фактичного проведення мобілізаційних заходів працівниками ТЦК та втручанням в законну діяльність ТЦК та створення перешкоди, перепони в діяльності ЗСУ та інших військових формувань, що призвело до суспільно-небезпечних наслідків у вигляді нездійснення в повному обсязі у визначені терміни мобілізаційних заходів…

А фотознімки про місце здійснення у вказаний час мобілізаційних заходів представниками ТЦК та СП відповідали дійсності, що, у свою чергу, призвело до розкриття форм та методів виконання мобілізаційного плану на території області, зриву мобілізаційних заходів».

Повна маячня. Чому?

Судове рішення повинно бути зрозумілим та обґрунтованим. Тобто, кожний висновок суду повинен ґрунтуватись на доказах.

У даному судовому рішенні взагалі не зазначено, які саме перешкоди та перепони в діяльності ЗСУ та інших військових формувань зробив цей чоловік, виклавши для 6 осіб у своєму Viber-каналі фотознімки власного спілкування з працівниками ТЦК і як це вплинуло на нездійснення в повному обсязі у визначені терміни мобілізаційних заходів.

А яким чином зроблені ним фотознімки працівників ТЦК вплинули на ведення військового обліку та на ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів?

А яким чином ці фотознімки працівників ТЦК призвели до розкриття форм та методів виконання мобілізаційного плану на території області та як саме вони зірвали мобілізаційні заходи?

Водночас у справі, звичайно, відсутні докази того, що працівники ТЦК на визначених законом підставах були включені до групи оповіщення та у зазначені у вироку час та місце були уповноважені на здійснення заходів з оповіщення у громадських місцях.

Впевнений, що якщо глибше копнути цю справу, то не існувало ніяких наказів та розпоряджень керівника ТЦК на включення та наявності у цих працівників ТЦК повноважень на здійснення заходів з оповіщення, перевірку військово-облікових документів, вручення повісток тощо. Не кажучи про незаконність дій по примусовому доставленню до ТЦК. Тобто, за наслідками такого розслідування, якби воно відбувалось належним чином, 100% були б виявлені незаконні дії та перевищення повноважень саме працівниками ТЦК.

Чому такий вирок став реальним? Як їм вдалося схилити чоловіка до укладення угоди про визнання винуватості? Звичайно, пообіцяли, що справа буде швидко розглянута, а визнавши свою вину без дослідження доказів та усіх фактичних обставин, той отримає іспитовий строк замість реального позбавлення волі.

А якщо обвинуваченим укладається така угода про визнання винуватості, то суд лише формально її затверджує та жодних доказів у справі не досліджує і не перевіряє. У вироку, до речі, так і зазначено: «Суд не вправі перевіряти фактичні обставини вчиненого особою кримінального правопорушення, так як не здійснює оцінку доказів під час судового провадження на підставі угод про визнання винуватості».

Правоохоронці отримали галочку, чоловік переляк, а суспільство налякане, бо ТЦК знімати ніззя. От і казочці кінець, а хто слухав – молодець.

АЛЕ БЕЗ ВИСНОВКУ НІЯК

То чи можна знімати працівників ТЦК і поліцейських, особливо коли останні вчиняють незаконні дії?

Так, але за умови, що поруч не має дислокацій та переміщень військових, а також відсутні військові та режимні об’єкти, що можуть попасти на камеру. У законах немає заборони на зйомку співробітників ТЦК або поліцейського. А на фразу: «Я забороняю мене знімати», краще запитайте чим це заборонено. Повірте, вони відповіді не нададуть, бо немає такого закону чи постанови. Статтею 307 Цивільного кодексу дозволена зйомка у громадських місцях.

Працівники ТЦК та поліцейські є посадовими особами органу державної влади, а тому згідно з рішенням Конституційного Суду від 20 січня 2012 року № 1/9-2012 на них, як на представників влади, не розповсюджується заборона на зйомку фізичної особи без її згоди.

 

  • 609

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 609

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст