2
0
7059
Право на пенсію гарантується статтею 46 Конституції України. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Але окрім простої обов’язкової пенсії існує інший вид пенсійного забезпечення- пільгова (спецпенсія). Вона нараховується громадянам, які працювали на підприємствах зі шкідливими та важкими умовами праці та мають відповідний стаж для праці. Відповідно до пункту “б” частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, – за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць. Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442. Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
Читайте статтю: Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній
Щодо виконання першої умови, то підтвердженням факту перебування особи на посаді є трудова книжка працівника з відповідними записами- це, як правило, легко довести. А ось друга обов’язкова умова- надати документи, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці. Кабінет Міністрів України постановою від 01.08.1992 р. № 442 зобов’язав керівників підприємств та організацій незалежно від форм власності і господарювання проводити атестацію робочих місць, визначати за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням та ознайомити з ним працюючих. Отже, обов’язкова умова № 2 повністю покладена на роботодавця. Таким чином, працівники у разі виникнення спору, позбавлені можливості якось підтвердити чи спростувати факт проведення атестації їх робочого місця, оскільки такі документи можуть бути надані лише чинною адміністрацією підприємства, яка може приховати такі факти, щоб не витрачуватись на доставку пільгової пенсії.
Користуйтесь консультацією: Підтвердження стажу роботи за відсутності записів в трудовій книжці
До недавнього часу працівники були більш-менш захищені у своєму праві на отримання пенсії незалежно від неналежної поведінки адміністрацій колишніх роботодавців щодо надання документів, підтверджуючих проведення атестації. Згідно з оглядового листа ВАСУ « Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення ( за результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку)» від 14.08.2008 року:
Таким чином, законодавцем покладено обов’язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення».
Але, відносно нещодавно, Верховний Суд України своїми постановами у справах від 10.09.2013 р. та від 25.11.2014 р. прийняв рішення, яким буде практично неможливо отримати зазначений вид пенсії у разі відсутності документів про проведення атестації. У постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 р. зазначено:
Встановивши, що є неоднакове застосування норм матеріального права, та виконуючи вимоги пункту 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України щодо усунення неоднакового правозастосування, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України виходить із такого.
«Необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах.. є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.»
Таким чином, Верховний Суд України чітко дає зрозуміти – якщо є документи підтверджуючі проведення атестації та трудова книжка, значить буде пенсія на пільгових умовах. Якщо немає таких документів, то неважливо хто винен у непроведені атестації, сумлінний робітник не має право на отримання пільг. А винним у непроведені чи втраті відповідних документів щодо атестації може бути тільки керівництво підприємства, а воно в свою чергу зацікавлене в ухиленні від зайвих витрат на працівників. А як нам відомо, постанови Верховного Суду України оскарженню не підлягають.
Читайте статтю: Вся правда про пенсії: податки, фонди та перерахунок
З огляду на судову практику, поведінку підприємств у вигляді небажання проводити атестацію та останніх постанов Верховного Суду України щодо відповідних спорів працівників, захист своїх прав та доказування атестації покладено на самих працівників (хоча формально на Відповідача у таких справах- Пенсійний фонд).
Як рекомендації можемо надати вам декілька порад. По-перше, бажано, перед влаштуванням на підприємство, яке повинно мати відповідні пільгові умови праці через проведення атестації, попросіть керівництво надати вам копію документів про наявність проведення атестації вашого робочого місця. По-друге, у відділі кадрів попросіть, щоб вам у трудову книжку занесли не тільки займану посаду з датою початку праці, але й запис про витяг із Наказу по підприємству ( чи додатку) про затвердження переліку робочих місць, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників. Краще такі записи і відповідні копії документів зробити впродовж терміну праці, так як при звільненні навряд чи хтось піде вам на поступки і зробить це. А як показує судова практика, потім отримати відповідні документи з підприємства буде вкрай тяжко. Але, якщо так вже сталося, що вас звільнено у зв’язку з виходом на пенсію та не надають документів про проведення атестації вашого робочого місця, згідно з якою ви має право на зарахування пільгового стажу, то йдіть до відділу поліції. Там треба буде написати заяву і скоріш за все даний злочин буде кваліфіковано за статтею 357 КК України, а саме :
зловживання особи своїм службовим становищем, а так само умисне пошкодження чи приховування офіційних документів, що знаходяться на підприємствах незалежно від форми власності, вчинене з корисливих мотивів або в інших особистих інтересах. Покарання за даний злочин починається зі штрафу до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів громадян (приблизно до 30 тисяч гривень) та максимально до 3-х років обмеження волі. Але головне буде для сумлінного працівника при відкритті кримінального провадження, напевно, не покарання керівників, а можливість отримання тимчасового доступу до документів про проведення атестації через ухвалу слідчого судді. Нажаль, іншого способу не буде, якщо керівництво не погодиться добровільно надати такі необхідні вам документи для захисту вашого права на отримання пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення».
Спостерігайте подію: Пенсії в Україні: суддя або депутат отримує 15 тисяч, а роботяга – 1600 грн.
Судова тяганина, тривале розслідування органами досудового розслідування кримінального провадження та перешкоджання зі сторони керівництва підприємства на отримання вашого конституційного права- всього цього можна уникнути, якщо свої права ви розпочнете захищати самі з першого дня влаштування на відповідну працю. Поважайте себе , свій час та гроші- робить все вчасно. Зробіть відповідні записи в свою трудову книжку і отримайте копії документів про проведення атестації вашого робочого місця, щоб після стількох років важкої праці ви ,нарешті, отримали відпрацьовані пільги від держави і вам ніхто не зміг творити перешкоди в цьому.
Автор: Антоніна Мельникова, юрист Адвокатського об’єднання “BSB Partners”
Читайте статтю: Скасування трудових книжок: прогресивний крок або порушення прав працівників
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
177
Коментарии:
0
Просмотров:
294
Коментарии:
0
Просмотров:
261
Коментарии:
0
Просмотров:
550
Коментарии:
0
Просмотров:
394
Коментарии:
0
Просмотров:
402
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.