32
0
6228
ЧИ ОБОВ’ЯЗКОВЕ ВРАХУВАННЯ СУДАМИ НИЖЧИХ ІНСТАНЦІЙ ПРАВОВОЇ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ ЗА НОВИМ ЦПК?
З набуттям чинності нового Цивільного процесуального кодексу України багато хто з фахівців звернув увагу на зникнення положення про обов’язковість застосування правової позиції Верховного Суду.
В попередній редакції ЦПК даній нормі була приділена стаття 360-7, частина першої якої звучала наступним чином: Висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 355 цього Кодексу, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Нова редакція ЦПК жодних аналогічних положень не містить.
Хтось з правників став вказувати, що фактично законодавець відступив від принципів «прецедентного права», дехто вказував, що постанову ВС можна використовувати як «аналогію права» у відповідності до ч. 9 ст. 10 ЦПК, а були й таки, які стверджували, що більше суди не братимуть до увагу позицію Верховного Суду, отже таке не передбачене ЦПК.
Насправді, застосування правової позиції дуже корисна річ, та багато хто з адвокатів використовує висновки ВС, незважаючи на те, що трапляються випадки, коли один висновок Верховного Суду суперечить іншому в тотожних правовідносинах.
Але, 03 жовтня 2017 року, як виявилось, Верховною Радою було внесено чергові зміни до Закону України «Про судоустрій та статус суддів», долучивши до статті 13 вказаного закону частину 6 наступного змісту:
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Отже, фактично нічого не змінилось, тому можна сміливо посилатись на висновки, зазначені у постановах Верховного Суду та наполягати на їх обов’язковому застосуванню судами усіх інстанції та усіх юрисдикцій.
Автор статті: Каланжов Владислав Иванович
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
1195
Коментарии:
0
Просмотров:
835
Коментарии:
0
Просмотров:
639
Коментарии:
0
Просмотров:
1716
Коментарии:
1
Просмотров:
819
Коментарии:
1
Просмотров:
891
Коментарии:
1
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.