Главная Блог ... Новости Чи можна дослідити друкований текст та яким висновкам щодо встановлення давності документа вірити не варто? Чи можна дослідити друкований текст та яким висно...

Чи можна дослідити друкований текст та яким висновкам щодо встановлення давності документа вірити не варто?

Отключить рекламу
 Чи можна дослідити друкований текст та яким висновкам щодо встановлення давності документа вірити не варто? - ce7a14aeec32ea949c434e263b18e43e.jpg

Сьогодні технічна експертиза документів займає друге місце серед усіх судових експертиз, і, судячи з усього, говорити про спад її популярності найближчим часом не доведеться. Як же й за якими чинниками встановлюється давність документів?

(Джерело: Закон&Бізнес)

Відносна та абсолютна

Асоціація правників України провела перший у 2022 році захід, який започаткував низку запланованих вебінарів, присвячених питанням судової експертизи. Цього разу юристи говорили про встановлення давності документа. Спікером виступив директор Центру судових експертиз «Альтернатива» Олександр Круть.

Він розповів, що існує відносна та абсолютна давність документа. Методики встановлення відносної давності документа розроблялись давно і не викликають сьогодні особливих питань. Відносна давність документа може мати велике значення, коли зокрема вирішується питання про монтаж документа. Зазвичай передує таким експертизам наступна ситуація, коли директор підприємства їде у відрядження і лишає порожні бланки з печаткою.

О.Круть усе ж не радить користуватися таким «зручним» на перший погляд способом у випадку гострої необхідності друкувати документи на вже заготовлених бланках. Адже зазвичай це закінчується доповненнями до договору чи розписками, що створюються для фінансових махінацій. Утім, у таких випадках розставити крапки над «і» дозволить почеркознавча експертиза та встановлення факту монтажу, а саме того, що було нанесено раніше — текст чи печатка та підпис.

Абсолютна давність ділиться на два підвиди: за реквізитами документів (найчастіше за відбитком печатки) та за матеріалами документа. Для встановлення давності документів за відбитком печатки у 2016 році харківським інститутом було розроблено гарну методику, в основу якої було покладено колосальний масив досліджень. Дана методика дозволяє встановити час нанесення відбитку без будь-яких часових обмежень і при цьому не потребує знищення чи пошкодження документа. Однак при цьому потрібно мати зразки документів з відбитками, виконаними в той же проміжок часу.

Суть дослідження полягає в тому, що з часом у печатки виникають різні експлуатаційні дефекти, наприклад, до фарби прилипає ворсинка паперу. Ці деталі можуть бути непомітними на перший погляд, але вони можуть бути доволі промовистими для експерта. Такі дефекти можуть утворюватись по-різному ще й залежно від того, наскільки часто використовується печатка. Спікер звернув увагу й на те, що взагалі будь-яка давність документів може встановлюватися лише за наявності оригіналів.

Згадайте новину: Недолугі норми дозволяють вважати нечинними результати окремих експертиз

Похибка за бортом

Методика встановлення давності за матеріалами документів передбачає дослідження написаного кульковою та гелевою ручками, утім, установити давність документа за тонером, яким друкується текст на папері, неможливо. Насамперед тому, що в Україні просто немає такої методики. Та й розробка американців такої методики, на думку О.Круть, є сумнівною. Установити ж давність паперу суто з теоретичної точки зору можливо, але поки що методик для таких експертиз також не існує. О.Круть прогнозує, що й у найближчому майбутньому такі експертизи в арсеналі судових експертів наврядчи з’являться.

Що ж до кулькових ручок, то тут склалася своя методика досліджень. У ній враховано те, що до кулькових паст уходять речовини, які утримують увесь склад фарбників. Ідеться про розчинник, який при написанні тексту випаровується з паперу дуже тривалий час.

Принцип установлення давності рукописного тексту побудований саме на цьому — у перші два роки цей розчинник випаровується найбільш активно. Саме тому в цей проміжок часу можна встановити дату складання документа з мінімальною похибкою в кілька днів. Самі ж розробники цієї методики дають гарантію надійного встановлення давності документа строком до 400 днів з часу його написання. Надалі концентрація розчинника буде такою, що похибка може становити кілька років.

На думку О.Круть, основний недолік усіх проведених експертиз, з якими йому довелося зіткнутися, полягає в тому, що, проводячи кількісні дослідження, експерти не визначають похибки взагалі.

Згадайте новину: Врахування висновку експерта у галузі права є правом, а не обов’язком суду – суддя ВС Сергій Бурлаков

З-поміж 700 рецептур

При цьому експерт наголосив на тому, що для виконання такої експертизи потрібно надати зразки документів, виконаних цією ручкою в той чи інший час. Без зразків установити давність практично неможливо, адже база даних одного з експертів налічувала близько 700 різних рецептур фарбників. Утім, зустрічається й підхід правоохоронців, коли вони вилучали в компанії відразу 200—300 документів і з них відбирали кілька як зразки для досліджень. При цьому О.Круть застеріг слухачів: «Якщо ви побачите висновки без використання зразків, знайте, що це шарлатанство і вірити такому висновку не можна».

У 2021 році була також розроблена та внесена в реєстр ще одна методика встановлення давності. У ній досліджуються штрихи летючих розчинників і методика передбачає механізм порівняння рецептури пасти. У ході цього дослідження відбувається встановлення кількості фарбників, а також ідентифікація всіх компонентів завдяки високоефективній хроматографії.

Слід урахувати, що умови усіх зазначених досліджень діють для документів, які зберігались у сейфах. Адже залежно від умов зберігання документа вплив часу на нього буде значною мірою відрізнятись. Для експертів не є новиною і те, що інколи намагаються вдатись до технологій штучного зістарювання документів, яке передбачає обробку документа хімічним розчинником або вплив на нього ультрафіолетового випромінювання. Але й таку штучність експерти також можуть встановити.

Утім, є й методика, яка передбачає встановлення давності документа за дослідженням підпису і в ній документ уже не вдасться зберегти, оскільки відбувається його пошкодження. У таких випадках потрібно усвідомлювати, що є найбільш цінним — проведення цієї експертизи чи збереження самого оригіналу документа.

А от давність документів, написаних гелевою ручкою, не завжди вдається встановити. Справа в тому, що деякі їх рецептури містять ті ж речовини, які використовувались при створенні паперу (наприклад гліцерин) і це унеможливлює встановлення давності через змішування складу паперу зі складом фарбника. Чорнильні ж ручки узагалі не піддаються експертизі, оскільки в їх основу покладено водний розчин.

Утім, використання таких ручок як певного запобіжного фактору, запевнив О.Круть, це швидше міф. Адже родову належність — parker це чи чеські чорнила — усе ж можна дослідити.

Автор новини: ВІКТОРІЯ ЯКУША

Згадайте новину: Схвалений урядом законопроект про судово-експертну діяльність дозволить вирішити головні проблеми у цій сфері

  • 3988

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 3988

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст