Главная Блог ... Консультации от юристов 4 умови вилучення авто для воєнних потреб

4 умови вилучення авто для воєнних потреб

Отключить рекламу
 - dff0fb5f4e0dc5fbb3af75ce7d9a325b.jpg

4 УМОВИ ВИЛУЧЕННЯ АВТО ДЛЯ ВОЄННИХ ПОТРЕБ

Відеоматеріал можна прослухати на YouTobe

24 лютого 2022 року указом Президента № 64/2022 в Україні на 30 діб введено воєнний стан.

У цей період серед населення шириться острах щодо появи в службовців необмежених прав на відчуження майна громадян.

Мешканці стурбовані, що пересування у приватному транспорті в будь-який момент може завершитися вилученням авто для оборонних потреб держави.

І дійсно, війна в країні спонукає органи влади до вжиття оперативних заходів для подолання зовнішнього ворога. В таких умовах права громадян можуть зазнавати певних обмежень.

АЛЕ, ЧИ Є ПРИВІД ДЛЯ ХВИЛЮВАННЯ?

В умовах воєнного стану військове командування може здійснювати, зокрема, примусове відчуження (реквізицію) майна, що перебуває у приватній власності мешканців, відповідно до ст.41 Конституції України, ст.353 ЦК України, ст.8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» (далі – Закон 389) та ст.3 ЗУ «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (далі – Закон 4765).

З аналізу норм законодавства випливають 4 обов’язкові умови для реквізиції майна:

  • По-перше, відчуження майна приватних осіб може здійснюватися виключно на оплатній основі, з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості. Безоплатне вилучення стосується лише майна державної власності (ст.1 та 9 Закону 4765).
  • По-друге, рішення може прийматися виключно вищим командуванням Збройних сил України або командуванням окремо визначених формувань та за погодженням з державною адміністрацією. Без погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях проведення бойових дій (ст.4 Закону 4765). Примітка: Начальник патруля, старший вартовий, командир місцевого загону територіальної оборони, тощо, не наділені такими повноваженнями.
  • По-третє, реквізиція здійснюється з чітким документальним оформленням правочину. Момент вилучення засвідчується підписанням акта встановленого зразка, із зазначенням підстав, ознак майна, розміру виплаченої компенсації, тощо (ст.7 Закону 4765).
  • По-четверте, перед відчуженням здійснюється оцінка ринкової вартості майна, оригінал висновку про яку надається власнику. Розмір оцінки може бути оскаржено в суді (ст.8 Закону 4765).

Отже, влада не ставить за мету тотальне позбавлення майна мешканців, а подібне можливо лише у виняткових випадках.

Наміри осіб по вилученню авто з порушенням однієї з 4-х умов є незаконними. Такі дії не відображають політичного курсу держави та з боку її службовців вчинятися не можуть.

Водночас держава не в змозі гарантувати належну поведінку членів воєнізованих формувань противника та недобросовісних мешканців. За таких умов дії ініціатора є самовільними, а застосування примусу - кримінально караним.

Якщо вказана ситуація все ж виникла, рекомендується прослідкувати за дотриманням 4-х описаних умов. Зокрема ретельну увагу слід приділити оформленню акта про примусове відчуження майна. Примірник акта та висновку про оцінку варто зберігати у себе для отримання компенсації або повернення майна у майбутньому. Після припинення військового стану питання вирішується через військовий комісаріат.


ВИСНОВОК: Навіть в умовах війни існують свої правила, послідовність дій та гарантії їх дотримання з боку держави.

Відчуження майна допускається лише у виключних випадках, за попереднім рішенням конкретних осіб, обов’язково на оплатній основі та із чітким документальним оформленням.

Без дотримання зазначених правил примусове вилучення транспорту тягне за собою кримінальну відповідальність.

Законне ж вилучення авто для воєнних потреб безпосередньо на дорозі, під час звичайного переміщення приватних осіб, технічно неможливе.

Примітка: у разі вчинення особою злочину чи грубого адмін.правопорушення (в т.ч. водіння в нетверезому стані) втратити авто можна як у воєнний, так і у мирний час.

Автор консультації: адвокат Дубчак Віталій, юрист Юрій Федоренко

  • 55801

    Просмотров

  • 1

    Коментарии

  • 55801

    Просмотров

  • 1

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Гарна стаття ! Щодо примітки: у разі вчинення особою злочину чи грубого адмін.правопорушення (в т.ч. водіння в нетверезому стані) втратити авто можна як у воєнний, так і у мирний час. Бажано відокремлювати питання конфіскації ТЗ, передбачене КУпАП і КК України від примусового відчуження ТЗ під час дії правового режиму воєнного стану, бо складається порочна судова практика, коли судді мобілізацію транспортних засобів в особливий період плутають, підміняють примусовим відчуженням ТЗ. Адже примусове відчуження ТЗ має відбуватися в чіткому порядку, передбаченому нормативно-правовими актами для мобілізації ТЗ, про які не знають, або на які закривають очі судді...Ці нормативно правові акти, як і їх аналіз відсутній в судових рішення...(Справа № 686/8141/22 Хмельницького апелсуду )

    28.10.2023 12:05

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати